Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Svetové architektonické unikáty

august 20, 2022 - 07:00
Predstavte si, že by ste mali možnosť navštíviť neobvyklé stavby sveta. Všetky tie zákutia, nové vône, inšpirácie z okolia.. Architekti sa na niektorých z nich naozaj vybúrili, pozrite sa na ne spolu s nami. Od Peru až po Čínu.
Foto: 
Rachel Kay

Hilltop Residence od Miró Rivera

Keď sa stretnú v rodine viacerí architekti, musí to dopadnúť na výbornú. To sa stalo aj v prípade firmy Miró Rivera Architekts. Keď prednedávnom nový majiteľ domu z 80. rokov 20. storočia vyzval spomínaných architektov na jeho kompletnú rekonštrukciu, tí okamžite zbadali príležitosť premeniť tmavé interiéry a zároveň lepšie využiť veľkolepú polohu domu na vrchole výbežku. Dom majiteľom ponúka 180-stupňový výhľad na jazero Austin a okolitú zvlnenú krajinu. Aby sa k domu priblížili prírodné prvky, existujúca dlažba bola odstránená a nahradená upravenou kórejskou trávou a riečnymi skalami, čo naznačuje mier. Už pri pohľade na obrázok človek pocíti závan pokoja a pochopí potrebu spojitosti so zemou.  

Knižnica v čínskom meste Chaj-kchou

Na samom pobreží Juhočínskeho mora a ako súčasť miestneho Parku storočia, zároveň tiež blízko kampusu Chaj-nanskej univerzity, vyrástla nová knižnica. Unikátna stavba, ktorá sa nachádza na ostrove Chaj-nan, je inšpirovaná chodbičkami dážďoviek. Jej projekt je súčasťou plánu miestnej radnice na revitalizáciu a rozvoj pobrežnej časti mesta. Stavba je navrhnutá ako multifunkčný objekt slúžiaci nielen ako knižnica, ale aj ako pavilón, odkiaľ je možné kochať sa pohľadmi na more, a tiež miesto na sledovanie vonkajších predstavení a hudobných produkcií. Zakrivené betónové steny stavby sa organicky premieňajú na stropy aj podlahy, výklenky v nich potom vyplnia drevené poličky s knihami. Zároveň veľké množstvo otvorov privedie do interiéru denné svetlo, krivolaké chodby ponúknu ale aj tienisté miesta na odpočinok v horúcich dňoch. V nej sa musí veru dobre študovať. 

Skvosty od architektky Amey Kandalgaonkar 

Dizajnérka Amey Kandalgaonkar zo Šanghaja a Vancouveru nedávno navrhla „Dom na skalnatom pobreží“ na Lanzarote na Kanárskych ostrovoch. Zážitok z bývania v tomto dome je neskutočný. Tento projekt si vyžadoval skôr jednoduchú geometriu ako zložitú, ktorá kontrastuje s dynamickým kontextom. Dizajnérke chvíľu trvalo, kým na to prišila. Obľúbená časť návštevníkov tohto domu je schodisko vedúce dolu k vode, nad hlavou plávajúce obrovské masy. Skalnatý terén je vytvorený pomocou megascanov Quixel. Amey je považovaný za architektonickú špičku súčasnosti. 

 

- - Inzercia - -