Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Využite posledné dni leta a navštívte hlavné mesto

august 23, 2022 - 16:00
Leto nám ešte stále ponúka pár pekných dní a jeden celý víkend, treba sa preto zamyslieť, ako ich stráviť, čo najlepšie. Ak vám dochádza fantázia, my vám radi pomôžeme. Máme pre vás pár tipov ako sa stať turistom vo svojom hlavnom meste. Ste tu srdečne vítaní, Bratislava ponúka zážitky pre všetkých.
Foto: 
shutterstock

Oddych v záhradách a parkoch

Ako si predstavujete svoj ideálny letný deň? Podľa nás k nemu bez pochýb patrí piknik, a práve na ten ponúka Bratislava široké možnosti. Sad Janka Kráľa, Prezidentská či Medická záhrada sú klasiky, pri ktorých krok vedľa určite nespravíte. Vedeli ste však, že parkov a záhrad ponúka hlavné mesto omnoho viac? Ak sa vám do centra práve nechce, navštívte menej frekventované parky a záhrady:

  • Park Ostredky- zelená plocha uprostred obytnej štvrti vás príjemne prekvapí rozlohou aj možnosťami. Ponúka doslova oázu pokoja v ruchu mesta. Ihrisko pre deti, športová zóna pre dospelých, reštaurácia, blízkosť kaviarní a počas víkendov a sviatkov dokonca bezplatné jazdy turistickým vláčikom. Presne toto všetko nájdete v mestskej časti Ružinov, ľahko dostupnej MHD.
  • Vodárenská záhrada- toto miesto pokoja a oddychu určite nevynechajte, keď máte namierené do Karlovej Vsi alebo z centra mesta smerom na Devín. A ak máte so sebou deti, zbaľte im aj plavky. Piknik si môžete vychutnať v tieni stromov na mäkkej zelenej tráve počas toho, ako budete pozorovať svoje deti šantiace sa v kúpacej fontáne.
  • Horský park- hoci ide o jednu zo známejších adries, davy ani nával turistov nečakajte. Vznikol v roku 1868 zásluhou dobrovoľníkov združených v Bratislavskom okrášľovacom spolku a starostu Henricha Justiho. V súčasnosti má park rozlohu 22 hektárov a leží v nadmorskej výške 185 až 260 metrov nad morom. Patrí sem aj historická horáreň Horský park, ktorá sa stala vyhľadávaným miestom odpočinku, stretávania ľudí a originálnym kultúrnym centrom Bratislavy. Počas leta sa tu konajú rôzne kultúrno-spoločenské podujatia. Horáreň zrenovovala a pre verejnosť ju otvorila Nadácia Horský park, ktorá sa výrazne zasadzuje aj o ochranu a zmysluplné vyžívanie Horského parku. Ochlaďte sa posledné horúce dni v tieni pôvodnej fauny a flóry.

Športové vyžitie na maximum

Ak ste akčnejší typ a polihovanie na deke s pohárom vína v jednej ruke a koláčom v druhej vám veľa nehovorí, príďte si do Bratislavy zašportovať. Či ste milovníkom behu, turistiky, plávania alebo cvičenia s vlastnou váhou, garantujeme vám, že si tu nájdete to svoje.

  • Dunajská hrádza- bezpečne sa napojiť na cyklistický chodník viete doslova z centra mesta a užiť si môžete pohodlnú jazdu, ktorá ďaleko presahuje hranice mesta. Alternatívne si na hrádzu choďte zabehať, alebo sa vydajte na kolieskové korčule. V bufetoch pozdĺž trasy sa osviežte dobre vychladeným nealkoholickým pivom a vychutnajte si k nemu pečené heiky. Ak budete dostatočne vytrvalý, objavíte malebné zákutia ramien Dunaja a rušný život hmyzu a vodného vtáctva.
  • Mestské lesy- v prípade, že hrádza je na vás príliš rovná, „zamakajte“ si v Karpatoch. Náročnejšie cyklistické chodníky ponúkajú prevýšenie, ktoré nezvládne úplne každý, ale ten pocit, keď to dáte, stojí za všetko. Samozrejmosťou je sieť občerstvovacích staníc a bufetov, ktoré sú skvelou motiváciou k športovému výkonu. Ak sa vám nechce na bicykel, žiadny problém- choďte pešo, neoľutujete.
  • Športový park Jama- možno máte chuť natiahnuť si krásne jogové oblečenie a vydať sa niekam, kde to žije mestom aj pohybom zároveň. V športparku Jama ste na ideálnom mieste ponúkajúcom priestor na beh, cvičenie s vlastnou váhou, posilňovanie aj jogu.
  • PumpPark Petržalka- ak sa potrebujete doslova vyblázniť, zájdite do PumpParku v Petržalke. BMX dráha pre skúsených, začiatočníkov aj deti vám nedovolí odísť z Bratislavy bez širokého úsmevu na tvári.

Galérie, múzeá a kultúra pre každého

Hoci je časť Slovenskej národnej galérie z dôvodu rekonštrukcie v lete zatvorená, stále môžete navštíviť jej ďalšie, o nič menej zaujímavé, súčasti, ako sú napríklad Mirbachov či Pálfyho palác. Ak sa na Bratislavu zameriate bližšie zistíte, že čo sa vizuálneho umenia týka, je sa na čo pozerať, akýkoľvek štýl preferujte.

  • Galéria Nedbalka- moderné umenie a zaujímavá architektúra miesta pohltia nielen milovníkov moderného umenia, ale všetkých, ktorí sú zvedaví, čím súčasná Bratislava žije.
  • Nová cvernovka- keď sa z centra vydáte smerom na Raču, pozdĺž električkovej trasy narazíte na miesto s názvom Nová Cvernovka. Zažite tu mestskú kultúru v modernom podaní. Kultúrny program zahŕňa všetko od kvízových nocí, premietaní filmov, prednášok, workshopov či koncertov.
  • Letná čitáreň Klariská- možno si unavení životom poviete „nie, radšej knihu“. Vtedy je skvelou voľbou práve letná čitáreň. Nádvorie knižnice na Klariskej 16 od mája do septembra ponúka časopisy a dennú tlač, prístup na internet a k e-zdrojom knižnice. Požičať si tiež môžete tablet alebo čítačku. Využívať služby letnej čitárne môžete aj bez registrácie v Mestskej knižnici. Navštíviť tu môžete aj množstvo kultúrnych a komunitných podujatí, ktoré trvajú počas celého leta.

„Brunche“, kávy, koláčiky

Kultúra kávy patrila k Bratislave odjakživa. Vychýrené kaviarne opäť ožívajú a lákajú návštevníkov do svojich útrob. Krásne sa oblečte a dajte si fantastickú šálku kávy spolu s tradičnými bratislavskými rožkami. Ak vám vyhladne, zájdite na „brunch“, teda akési spojenie raňajok a obeda. V Bratislave nájdete množstvo moderných, ale aj útulných miest, ktoré takúto položku vo svojom menu ponúkajú. A po chutnom „brunchi“ si to vyslovene žiada prechádzku Starým mestom na vytrávenie.

Zábava a nočný život

Keďže sme už jedli, kultúrne žili, aj športovali, žiadalo by sa nám ísť niekam za zábavou. Skvelou možnosťou je Židovská ulica, kde sa v noci lokálne podniky premieňajú na akýsi festival pod holým nebom, v sprievode DJ-a. Zábava vonku a leto, k sebe jednoducho patria.

PS: Nezabudnite počas prepravy mestom používať MHD, ktoré vás pohodlne dopraví na všetky uvedené miesta.

- - Inzercia - -