Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Národné kroje si cenia aj vo svete

august 29, 2022 - 16:00
Slovensko má bohatú históriu krojov, ktoré nás neprestávajú nadchýnať svojou prepracovanosťou a príbehmi. Napokon už čoskoro, 1.septembra, nastane výnimočný deň, keď si slovenské kroje budete môcť vychutnať na udalosti Slovenský deň kroja v Banskej Bystrici. V súvislosti s organizovaním tejto veľkolepej oslavy našej histórie sme pocítili záchvev zvedavosti, zamýšľajúc sa nad tým, aká je situácia s krojmi u našich susedov i vo vzdialenejších krajinách sveta.
Foto: 
shutterstock

Dirndl- Rakúsko, Nemecko a iné

Dirndl pozostáva z priliehavého živôtika s hlbokým výstrihom, blúzky, ktorá sa nosí pod živôtikom, sukne s vysokým pásom a zástery. Tento odev je spojený s alpskými oblasťami južného Nemecka, Rakúska, Lichtenštajnska, Švajčiarska a Talianska. Medzi 16. a 18. storočím sa v týchto krajoch stal odevom roľníkov. Outfit je zvyčajne vyrobený z bavlny, zamatu, ľanu alebo hodvábu, ktorý je vyšívaný. Hoci dirndl začínal ako pracovný kostým, v 18. storočí sa stal medzi aristokraciou módnou záležitosťou. Po druhej svetovej vojne stratil svoju popularitu, ale v súčasnosti opäť zažil návrat, najmä na tradičných nemeckých festivaloch, ako je Oktoberfest. Bližšie k nám ho môžete vidieť napríklad na tradičnom Viedenskom Plese v opere.

Kebaya- Indonézia

Kebaya je tradičná indonézska a malajzijská kombinácia blúzky a šiat. Je to národný kroj Indonézie a nosí sa aj v Singapure, Bruneji a na Filipínach. Letušky niektorých ázijských leteckých spoločností tiež nosia uniformy v štýle kebaya. Blúzka je zvyčajne vyrobená z čipky, polopriehľadného nylonu alebo bavlny s kvetinovými vzormi, zapína sa na brošňu. Kebaya bola ovplyvnená niektorými európskymi prvkami, ktoré sa pripisujú portugalskej a holandskej kolonizácii. Indonézia sa snaží, aby bola kebaya uznaná ako nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO.

Kilt- Škótsko

Odev po kolená so záhybmi na chrbte, ktorý nosili škótski muži, pochádza zo Škótskej vysočiny a prvýkrát bol zaznamenaný v 16. storočí. Kilt vyrobený z vlnenej látky s tartanovým vzorom nosia niektorí škótski muži pri formálnych príležitostiach, slávnostných stretnutiach, festivaloch a rodinných večierkoch. Zvyčajne sa nosí s vlnenými ponožkami, pevnými koženými topánkami a sporranom (vrecko, ktoré visí okolo pása na retiazke). Kilty si ženy prispôsobili aj na príležitosti ako šport a tanec. Rôzne plédy predstavujú farby konkrétneho klanu, do ktorého nositeľ tradičného kostýmu patrí. Dnes je kilt symbolom škótskej národnej hrdosti.

Kimono- Japonsko

Kimono, ktoré vzniklo v období Heian (asi 794 až 1192 nášho letopočtu), je jedným z najstarších národných kostýmov, ktoré sa stále používajú. Vo svojich raných podobách ho nosili predovšetkým šľachtičné. Ale počas obdobia Edo, počnúc začiatkom 17. storočia, sa kimono stalo veľmi populárnym u všetkých vrstiev spoločnosti. Počas éry Meidži, keď vláda nariadila, že občania musia nosiť západné oblečenie, aby držali krok s rýchlo sa rozvíjajúcou westernizáciou krajiny, kimono pomaly zmizlo. Dnes sa nosí najmä pri slávnostných príležitostiach ako sú svadby či pohreby. Kimono má rôzne verzie – jednoduchá yukata je vyrobená z tenkej látky, ako bavlna, ľan alebo konope, a je to bežné domáce oblečenie. Furisode v pestrých farbách je zvyčajne rodinným dedičstvom darovaným žene v manželstve.

Gákti- Sápmi

Gákti je voľná tunika, prepásaná okolo stredu a zvyčajne je vyrobená zo sobej kože a kožušiny. Gákti je unisex odev, ktorý nosia Sámovia, pôvodní obyvatelia severných oblastí Nórska, Švédska, Fínska a Ruska (kultúrna oblasť známa ako Sápmi). Sámovia tvrdo bojovali za uznanie svojich práv, krajín, jazyka a kultúry, preto je gákti dôležitým symbolom ich identity. Dámske gákti sa zvyčajne skladá zo šiat, strapcového šálu a čižiem s krásne zdobenými striebornými šperkami. Oblečenie sa zvyčajne vyrába v tmavomodrej farbe, čo znamená oceán, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou ich existencie ako zdroja rýb. Gákti sa líši región od regiónu symbolmi, ktoré označujú pôvod, rodinu a rodinný stav.

Bhután

Jednou z najunikátnejších krajín na svete, kde veľa ľudí nosí svoj tradičný odev každý deň, je Bhután, horské kráľovstvo v Ázii. Bhutánske národné oblečenie bolo kodifikované pred viac ako 400 rokmi v 17. storočí. Vtedajší kráľ zaviedol národný odev na podporu jednotnej identity pre celý Bhután. V roku 1989 bol prijatý zákon, ktorý vyžadoval, aby všetci Bhutánci nosili národný odev v profesionálnych a vládnych funkciách a pri formálnych príležitostiach. Dnes nájdete mužov po celej krajine v tradičnom gho po kolená zviazaného v páse látkovým opaskom a ženy v kira, dlhej, tkanej látke, ktorá sa omotáva a skladá okolo tela a je pripnutá na oboch pleciach ( zvyčajne so striebornými brošňami), doplnené blúzkou a sakom. Na formálne oblečenie muži používajú hodvábny šál prehodený cez gho. Na špeciálne príležitosti si bhutánski muži obúvajú aj špeciálne čižmy tradične vyrobené z kože a hodvábu, ktoré sú bohato vyšívané.

Dánsko

Dánsko je v oblasti krojov jednou z najfascinujúcejších a najunikátnejších krajín. Muži nosili okrem dlhých košieľ aj niekoľko ďalších vrstiev a búnd. Dobre zabezpečené gombíky boli vyrobené zo striebra, z cínu alebo dokonca z rohoviny. Muži aj ženy vo všeobecnosti nosili dreváky, zatiaľ čo muži mali často dlhé kožené čižmy a obe pohlavia nosili kožené spoločenské topánky s prackou vpredu. To, že si Dáni svoje národné kroje ctia dokazuje aj ich kráľovná Margaréta II., ktorá je v jednom z tradičných krojov vyobrazená aj na poštovej známke.

Hanbok- Južná Kórea

Tradičný kroj Južnej Kórey, hanbok, má pestrú históriu. Dvojdielne oblečenie sa nosí pri formálnych príležitostiach a udalostiach, ako sú festivaly, oslavy a ceremónie. Má zavinovací predný diel, dlhú sukňu s vysokým pásom a je zvyčajne v žiarivých farbách. Dámsky hanbok sa skladá z dvoch častí: jeogori (blúzka alebo sako) a chima (plná zavinovacia sukňa). Pánsky hanbok obsahuje aj jeogori a je spárovaný s voľným strihom baji (nohavice). Hanbok údajne pochádza z kráľovstva Goguryeo (37 pred Kristom – 668 po Kr.) a jeho dizajn zostal takmer rovnaký až dodnes. Hanboky sa tradične vyrábajú v žiarivých farbách, ktoré korešpondujú s piatimi prvkami jin a jang. Farby súviseli aj so sociálnym postavením a rodinným stavom. Moderné reinterpretácie hanboku vyvolali rozruch na mólach slávnych módnych prehliadok po celom svete. V roku 1996 kórejská vláda nazvala 21. október „Deň Hanboku“.

V zozname krojov by sa pokojne dalo pokračovať aj ďalej. Nádhernými tradičnými kostýmami sa pýši aj Španielsko, napríklad v oblasti mesta Sevilla, ktoré je domovom flamenca. Kroje podobné tým našim nájdeme prakticky u všetkých okolitých susedov, keďže kultúra sa nelimituje na históriou premenlivé geografické hranice. Zachovanie tradícií a národné kostýmy, kroje, idú spolu ruka v ruke, a aj preto nás neprestávajú fascinovať.

shutterstock_1470409721.jpg

Národné kroje si cenia aj vo svete
Foto: 
shutterstock

- - Inzercia - -