Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zamilujte si beh – zistite, ako vybrať módnu a pohodlnú bežeckú obuv

august 31, 2022 - 14:00
Vstúpte do akéhokoľvek bežeckého obchodu a uvidíte farebnú stenu s desiatkami bežeckých topánok. Netreba dodávať, že nájsť tú najvhodnejšiu topánku spomedzi tohto nespočetného množstva možností nie je jednoduché. Aby to bolo ešte komplikovanejšie, nie každá obuv je pre vás vhodná. Bez ohľadu na to, ktorý pár si vyberiete, musí správne sedieť od päty až po špičku, a vy sa musíte cítiť pohodlne pri každom vašom kroku. Ako si teda vybrať správnu bežeckú obuv?
Foto: 
eobuv

Ako by vám mali sedieť vaše bežecké topánky

Nie je tajomstvom, že láska k behu spočíva v tom, či naň máte vhodné vybavenie – a samozrejme obuv https://www.eobuv.sk/damske/sportove.html. Každá časť bežeckej topánky má totiž špecifický účel a je navrhnutá tak, aby padla na nohu určitým spôsobom. Aj najmenšia odlišnosť môže ovplyvniť váš zážitok z behu. Všetko nad podrážkou sa počíta ako súčasť zvršku vašej bežeckej obuvi. Značky obuvi tradične vyrábali svoje zvršky pomocou vrstiev látok a sieťoviny, ktoré boli zošité a zlepené. Dnešné moderné verzie čoraz viac využívajú pletenie a 3D tlač na vytvorenie bezšvových jednodielnych strihov, ktoré sa rozťahujú a podporujú nohu na vhodných miestach. Bežecká topánka nikde nezaväzuje, neodiera, ani sa nezhlukuje.

Členkový golier je obal v hornej časti otvoru topánky, ktorý drží vašu pätu na mieste. Niektoré topánky využívajú hrubé vypchávky, zatiaľ čo iné sa viac spoliehajú na tvar, ktorý drží členkovú kosť. Venujte pozornosť tomu, či vám nekĺže v topánke päta, ako výstelka spolupracuje s vašou nohou, a či zakrivenie na obuvi nedráždi vašu Achillovu pätu. Päta je zase tvorená polotuhej hmoty, ktorá je navrstvená vo vnútri topánky. Jej úlohou je držať a podporovať vašu pätu. Neposkytuje síce kontrolu nad pohybom, ale vycentruje pätu, vďaka čomu získavate lepšiu stabilitu.

Ďalšou časťou bežeckej topánky, ktorej musíte venovať pozornosť je sedlo. Sedlo topánky spolupracuje so šnúrkami, aby bezpečne držalo topánku na nohe. Venujte pozornosť tomu, ako sedí a drží na vašej nohe, či poskytuje bezpečný pocit bez pošmyknutia a zároveň umožňuje prirodzené vyklenutie klenby počas vášho kroku. Nezabúdajte ani na špičku. Špička je často zakončená zosilnenou špičkou, ktorá drží látku na prstoch a chráni ich pred zašpinením a úrazom, najmä v trailovej bežeckej obuvi. Hľadajte širokú špičku, ktorá vám neprekáža a umožní vašej prednej časti chodidla ohýbať sa a prirodzene sa rozprestierať do šírky aj dĺžky. Nemala by vám kŕčovite trieť prsty na nohách.

Zvážte váš bežecký terén

Podrážka vašej bežeckej topánky https://www.eobuv.sk/damske/sportove/bezecka-obuv.html je extrémne dôležitá. Tam sa totiž stretáva vaša topánka s povrchom. Často sa vyrába z rôznych kaučukových alebo penových zmesí aby sa zvýšila životnosť topánky a zlepšili odrazy alebo flexibilita.

Aby sa topánka ohýbala tak, ako sa ohýba vaša noha, mnohé topánky používajú ohybné drážky. Vyberte si tiež vhodnú hrúbku a materiál medzipodošvy, ktorý je vhodný na beh, spĺňa požadovanú úroveň mäkkosti alebo pevnosti, a nie je zbytočne ťažký.

Posúďte vašu chôdzu a štýl behu

Dizajnéri používajú rôzne technológie aby zabránili nadmerného pohybu chodidla, predovšetkým nadmernej pronácii alebo rolovaniu dovnútra. Vedci sa zhodujú, že väčšina ľudí nepotrebuje podporu pronácie, no zdá sa, že zariadenia na kontrolu a stabilitu pomáhajú niektorým bežcom udržať si preferovanú dráhu pohybu. Vaša topánka by vám mala ponúkať stabilitu a podporu, nie nadmernú korekciu. Ak nadmerne pronujete, možno budete chcieť topánku, ktorá poskytuje viac stabilizačných prvkov.

- - Inzercia - -