Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Vernisáž: Andrea Pistl Andrášová- A Posteriori ulahodila prítomným stravou pre dušu

september 06, 2022 - 09:44
Bratislavská reštaurácia a galéria Sajado pod vedením pani Antalovej predstavila ďalšiu umelkyňu pôsobivou vernisážou. Boli sme pri tom, rovnako, ako mnohí ďalší významní hostia. Pozrite si s nami umenie cez fotogalériu, alebo ešte lepšie, zájdite na chutný obed a užite si umenie naživo. Výstava A Posteriori bude v Sajade do 7.10. 2022.
Foto: 
Ramon Leško

Úvodná fotografia zobrazuje pána Igora Turuka z manažmentu Turuk & Art Collective, riaditeľku združenia pani Antalovú, maliarku Andreu Pistl Andrášovú a kurátorku výstavy pani Máriu Horváthovú. Na vernisáži nechýbali významné osobnosti ako veľvyslanec Čínskej republiky, Ladislav Kamenický- poslanec NRSR či Martin Chren- starosta mestskej časti Ružinov. Prítomná bola aj generálna riaditeľka StarProduction Mária Reháková. Týmito hosťami sa samozrejme zoznam nekončí, spoločnosť bola pestrá.

Vernisáž: Andrea Pistl Andrášová- A Posteriori ulahodila prítomným stravou pre dušu

Ako hosťom o pani Pistl Andrášovej prezradila kurátorka výstavy Mária Horváthová, „má za sebou množstvo výstav na Slovensku aj v zahraničí a jej diela si našli svojich obdivovateĺov vo všetkých kútoch sveta“. Podľa kurátorky na dielach umelkyne očaruje najmä pestrosť, a aktuálna výstava v reštaurácii Sajado túto skutočnosť potvrdzovala. Čo bolo pre umelkyňu inšpiráciou? „Každý obraz prináša príbeh, inšpiráciu Andrea Pistl Andrášová nachádza v literatúre, ale aj vo svojich skúsenostiach. Inšpiráciou je žena- silná, nebojácna, ale aj melancholická. Maliarska reč umelkyne vychádza z reality, ale na pozadie pôsobí aj prostredie, ktoré Andreu formovalo. Jej rukopis je dynamický a eruptívny, založený najmä na farebnej kultúre.

Vernisáž: Andrea Pistl Andrášová- A Posteriori ulahodila prítomným stravou pre dušu

Starosta Ružinova Martin Chren nám počas výstavy prezradil aj jednu zaujímavosť: „Ružinov je v podstate štvrté najväčšie mesto na Slovensku a druhá najväčšia mestská časť, osobne som hrdý na to, čo sa nám podarilo v oblasti kultúry- momentálne prebieha festival Symfónia umenia, ktorého súčasťou sú koncerty plné významných umelcov, ako je napríklad známy José Cura. Som potešený, že Ružinovčania majú svoju mestskú časť radi, momentálne je naším cieľom zachovať to dobré, čo Ružinov má, ale aj zlepšiť to, čo treba, stavajú sa nové škôlky a budeme investovať aj do skvalitnenia verejných priestorov.“ To však nie je všetko, starosta prezradil viac aj o parkovacej politike a iných súčastiach práce starostu.

Vernisáž: Andrea Pistl Andrášová- A Posteriori ulahodila prítomným stravou pre dušu

Slovo na vernisáži mala aj „matka“ myšlienky prepojiť reštauráciu s galériou, riaditeľka združenia Turuk & Art Collective, pani Viera Antalová, ktorá medzi inými spomenula aj časopis Slovenka a Deň Kroja.  „O pani Rehákovej v poslednej dobe počulo snáď aj každé malé dieťa. Mária, prvého septembra na Deň Ústavy si už piatykrát zorganizovala Slovenský deň kroja, na čo sme všetci veľmi pyšní,“ povedala spolu s poďakovaní za účasť generálnej riaditeľke StarProduction.

Turuk & Art Collective je združenie výtvarníkov moderného umenia, ktorého cieľom je sprostredkovať bližší pohľad na súčasné výtvarné umenie vo všetkých jeho formách od maľby, cez kresbu, grafiku a sochárstvo až po umelecké remeslo. Zámerom združenia je podporovať tvorbu nielen uznávaných umelcov, ale aj začínajúcich autorov zo Slovenska i zahraničia,  a tým prispievať ku zvyšovaniu významu výtvarného umenia.

Večer sa niesol v príjemnom duchu a prítomní hostia si okrem fantastickej kuchyne ulahodili aj „stravou pre dušu“ v podobe umenia, ktoré v súčasnosti potrebujeme viac ako kedykoľvek predtým.

- - Inzercia - -