Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Gucci ako spôsob života

september 12, 2022 - 08:00
Patrizia Gucci prijala pozvanie od Inštitútu Rodinného Businessu a vystúpila ako exkluzívny hosť na 3. ročníku Medzinárodného kongresu rodinných firiem. Viac ako 230 hosťom z rodinných firiem a odbornej verejnosti porozprávala príbeh rodiny Gucci. O ich sile, moci a mene. A prezradila toho ešte oveľa viac..
Foto: 
Andi Haládik

Drobná žena s uhrančivým pohľadom za ktorým sa skrývajú roky talianskej histórie a aristokracie. Pravnučka Guccia Gucciho, zakladateľa svetového módneho impéria Gucci, predstavuje 4. generáciu známeho rodu z Florencie. Pracovala 12 rokov v rodinnej firme Gucci, svoju kariéru začala ako PR pre firmu, aby reprezentovala rodinu, starala sa o imidž značky, pracovala aj ako dizajnérka. Medzičasom v sebe čoraz viac odhalila talent na maľovanie, dekorovanie a ako sama tvrdí: „Muži hovoria a ženy konajú.“ Rodinu často sprevádzali neľahké časy a škandály, Patrizia však hľadí vpred, je vďačná za estetické cítenie, ktoré po predkoch zdedila a v jej prítomnosti nadobudnete pocit, že všetko je možné, keď sa na to správne nastavíte. 

Svedkyňa rôznych udalostí

Patrizia je Signora s veľkým S. Jej gestá sú jasné a svoj pôvod si veľmi dobre uvedomuje. S jeho výhodami aj nástrahami. „Cesta mojej rodiny pokrýva 70 rokov talianskej histórie. V začiatkoch neexistovali žiadne brandy, ani nič podobné, môj prastarý otec Guccio si otvoril malý obchodík a tam so svojimi zlatými rukami tvoril, ako vedel, ako cítil. Bola to doba, kedy si otec a syn vykali, nebolo medzi nimi porozumenie, ale napríklad môj otec Paolo Gucii bol sopka myšlienok. Nedal sa prerušiť, mal silnú povahu a išiel si za svojím, to máte jednoducho v sebe. Moja mama Yvonne maľovala a ja som ich ako dieťa pozorovala. Tým som sa učila ako vytvoriť dobrý model, spracovať kožu, otec mi nikdy v práci nepomáhal, bola to výučba pozorovaním. Ako malá som chodila do fabriky a všetko nasávala ako špongia. A najmä – keď vyrastáte v meste akým je Florencia, nemôže vás kreativita obísť.“ Zaujímavé je aj priznanie, že jediná z jej bratrancov a sesterníc pracuje. Ako sama tvrdí, nie je to jednoduché postavenie, ako sa možno na prvý pohľad zdá. „Tretia generácia je najchúlostivejšia v každej rodinnej firme. Majú už na veci iný pohľad, doba sa rýchlo mení a to si veľmi dobre uvedomujem. Nie vždy je moje meno výhodou. Niekedy prídem incognito a až potom prezradím identitu.“ Z predchádzajúcej tretej generácie už nežije nikto, Patrizia to okomentovala slovami: „Nič netrvá večne.“

Vzťah k umeniu dostala do vienka

Jediná dcéra Paola Gucciho spomína na svojho otca s láskou, ale vidí ho realisticky. „Nebol to klasický starý otec ani pre moje dcéry. Bol to človek biznisu, menej citovo založený, ale srdečný. Bol pohltený prácou, skutočne ju miloval a možno chcel, aby to aj celé dopadlo inak ako predajom firmy. V konečnom dôsledku to bolo však rozhodnutie jeho spolu s bratmi, ja som do toho nemohla zasahovať. Rozhodli za nás, je to stále bolestná udalosť. Po predaji jeho podielu som stále ostala v spoločnosti ešte pracovať, spoločne s bratrancom Mauriziom.“ Po definitívnom odchode zo spoločnosti v roku 1992 začala v roku 1996 podnikať ako nezávislá medzinárodná dizajnérka, ktorá navrhuje kolekciu koženého nábytku. Následne vytvorila vlastnú značku módnych doplnkov v Japonsku s názvom Patti Patti, čo je aj jej prezývka, a rad jazdeckého oblečenia pre americkú firmu, a stala sa aj interiérovou dekoratérkou, ktorá začala zdobiť svoj vlastný dom, ktorý bol aj publikovaný v časopise Interior. Svoj štýl prezentuje ako abstraktný až figuratívny. V roku 2005 bola pozvaná do Inštitútu európskeho dizajnu S. Paola v Brazílii, aby ukázala svoju kolekciu keramických mozaikových dlaždíc a diskutovala o svojom talente dizajnéra v mnohých oblastiach, ako sú šperky, posteľná bielizeň, porcelán, okuliare, šaty a tak ďalej. Svojimi návrhmi mozaík vyzdobila aj wellness zónu prezidentského apartmánu hotela Four Seasons v Istanbule. Patrizia je multitalentovaná kreatívna madam z Talianska, krajiny, ktorá má veľmi širokú kultúrnu tradíciu.

Zaslúžený šarm

Patrizia je autorkou piatich kníh, preložené boli v mnohých krajinách ako Japonsko, Kórea, Rusko, Portugalsko, Brazília, Turecko, Maďarsko, Rumunsko, Čína, Poľsko a Srbsko. V jej najnovšej knihe Pravdivá história dynastie úspechu opisuje skutočnú históriu vlastnej rodiny a ako sama hovorí, nájsť v sebe silu ísť a tvoriť má v sebe každý z nás. Kreativita je prítomná v každom človeku, len niekto ju vie vytiahnuť na povrch viac ako iný. Vyzdvihuje aj silu žien slovami: „Máme vyššie vnímanie, vieme sa vcítiť, pochopiť druhého oveľa viac ako muži. Súhlasím s tvrdením, že ženy sú zrkadlom spoločnosti. Z návštevy Slovenska mám dojem, že u vás a v okolitých krajinách je postavenie žien na lepšej úrovni ako v Taliansku. Nepáči sa mi aj to, že ženy menej zarábajú ako muži, akým právom? Robia rovnako ťažko.“

Sila a moc rodiny spočívala v zomknutosti

Napriek všetkému čo sa hovorí o rodine Gucci po svete, bola to jedna z najelegantnejších ľudí v Európe. Vytvorili určité impérium, ktoré držalo 70 rokov. „Som hrdá na to, z akej rodiny pochádzam. Máme bohatú históriu a kultúrne dedičstvo. Cit pre krásu som nedostala na tácke, mám to všetko prežité a najmä precítené. Gucci bol kedysi spôsob života, teraz je to akoby predvádzanie sa - kto je dôležitý. Pamätám si situácie ako prišlo k nám do obchodu viac mladých chlapcov a spoločne sa zložili z našetrených peňazí na prívesok na kľúče. Taký vytvorený vzťah mali ku Gucci, nebolo to o spoločenskom postavení.“ Momentálne si spisovateľka a dizajnérka odchod z rodinnej firmy pochvaľuje, vyšla z nej posilnená a pripravená zdolávať ďalšie životné prekážky. Začala viac maľovať, písať a do určitej miery zmenila aj pohľad na svet. Súčasní návrhári z Gucci sú podľa nej veľmi originálni, majú dobré nápady, ich tvorbu sleduje z diaľky. Ikonické návrhy pochádzajú však z čias Patriziinej rodiny, využívajú ich vzory a nákresy. S ňou už nijako nespolupracuje, zhodli sa na dvoch podstatných veciach. Vyvíjajú enormné spoločné úsilie na ochranu mena Gucci, Patrizia dúfa, že aj cez jej knihy sa ľudia dostanú k pravde. Použili aj rôzne právne kroky, aby sa chránili. A po druhé – je doslova zhnusená z filmu House of Gucci pod taktovkou režiséra Ridleyho Scotta. „Je mi z toho filmu na vracanie, je kompletne vymyslený. Stále moju rodinu uráža, ohovára a očierňuje. Manželka režiséra Giannina Facio za nami prišla v roku 2004, s tým, že chceli natočiť film o mojom otcovi Paolovi a dedovi Aldovi. A potom po rokoch, bez toho, že by nám dali niečo vedieť, natočili túto hrôzu. Celý dej sa točí okolo vraždy môjho bratranca Maurizia, nič iné. Vôbec to nie je o rodine, je to chybný pohľad.“ Madam Patrizia si prehodila cez plece kabelku z vintage kolekcie Gucci, na ktorej je visačka s menom jej otca Paola a s hrdosťou za sebou zanechala dobrý pocit. Z toho, ako my ženy vieme byť silné, keď chceme a potrebujeme. 

Celý príbeh nájdete v aktuálnom čísle týždenníka Slovenka

- - Inzercia - -