Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Na ubehnutie 160 kilometrov máte len 60 hodín. Toto je ultramaratón, ktorý dosiaľ dokončila len desiatka bežcov

september 15, 2022 - 07:30
Ultramaratón Barkley sa beží vo Frozen Head State Park v štáte Tennessee. Celá trať má 100 míľ, teda 160 kilometrov, prevýšenie 16 500 metrov a účastníci majú na jej odbehnutie presne stanovený čas – 60 hodín. Zdá sa vám tých kilometrov priveľa na tak málo času? Ak áno, buďte si istý, že to ešte nie je to najhoršie.
Foto: 
shutterstock

Pri tomto závode, ktorý sa organizuje od roku 1986, je len jednopercentná šanca, že ho dokončíte. Za viac ako tridsať rokov ho totižto dokončilo len veľmi málo bežcov – konkrétne pätnásť. Je opradený mnohými poverami, no práve to mu dáva svoje osobité kúzlo. Čo však robí tento pretek taký ťažký, ba priam nedosiahnuteľný? 

Podľa jedného českého bežca, ktorý Barkley zažil na vlastnej koži, no nedokončil ho, to nie je len jedna „zákernosť“, pri ktorej si poviete, že „aha, to preto je to také ťažké“. Je toho oveľa viac. Hneď prvou záhadou je samotné prihlasovanie na tento ultramaratón, pretože webová stránka neexistuje. Spôsob teda nájde len ten, kto poriadne hľadá a má kúsok šťastia. 

Závod s traťou a časom

Trasu tvorí päť, údajne 20 míľových okruhov – spolu teda 100 míľ a mení sa len ich smer. Celkový časový limit je 60 hodín, no v každom kole platia aj postupné limity. Prvý napríklad musíte stihnúť do 24 hodín, a ak sa vám to nepodarí, končíte. 

Ste teda pod neustálym časovým tlakom a problémy vám spôsobuje aj samotná trasa. Na krásne vyšliapanú cestu a ukazovatele smeru rovno zabudnite. Jediné čo máte je mapa a popis trate, aj to nie úplne presný. Nepomôžu vám ani hodinky s GPS, výškomerom či krokomerom, pretože takéto „vychytávky“ tu nie sú povolené. 

Podmienky len pre odolných

Neviete ani presný začiatok závodu, echo o štarte dostanete maximálne hodinu vopred. Trasu si taktiež nemôžete ani natrénovať, pretože miestom konania je štátny park a vždy, keď niekto závod dokončí, dôjde k zmene trasy.    

Celá trať je fyzicky náročná – neustále stúpate alebo klesáte a na oddych vôbec nie je čas. Musíte sa vedieť dobre orientovať podľa toho mála informácií, ktoré máte, a hlavne sa nestratiť.

Aby toho nebolo málo, náročnosť zvyšuje aj fakt, že bežci nemajú k dispozícii žiadne občerstvovacie stanice, len vodu. Aj tú si však sami musia nájsť. 

Osamelý bežec, čas a divočina

Počasie je kapitola sama o sebe. Park Frozen Head leží vo výške 500 až 1100 m. n.m. a panuje tu veľmi špeciálna mikroklíma. Cez deň je v údoliach pekelne horúco, ale na kopci celkom príjemne. Zmení sa to však s príchodom noci, kedy sa rýchlo ochladí. Vtedy je v údoliach okolo 5° Celzia, zvykne nepríjemne fúkať vietor, ba dokonca aj snežiť.

Súperi vás pri takomto type závodu nezaujímajú, pretože to nie sú oni, proti komu pretekáte. Hráte totižto už vopred prehraný súboj s časom, a často ste tam len vy a divočina.

- - Inzercia - -