Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Začala sa posledná rozlúčka s Alžbetou II.

september 19, 2022 - 12:25
V Londýne sa začala posledná rozlúčka so zosnulou kráľovnou Spojeného kráľovstva a ďalších 14 krajín Spoločenstva národov Alžbety II. Pohreb, ktorý budú sledovať nielen Briti, ale celý svet, sa začal vo Westminsterskom opátstve v Londýne a skončí sa večer pochovaním panovníčky na hrade vo Windsore.
Foto: 
SITA

Westminsterské opátstvo bolo pre hostí otvorené už tri hodiny pred samotným smútočným obradom, ktorý sa začal o 11:00 miestneho času (12:00 SELČ). Pred obradom previezli rakvu s panovníčkou z Westminsterského paláca do opátstva na štátnej lafete kráľovského námorníctva ťahanej námorníkmi, ktorú použili napríklad pri pohrebe niekdajšieho kráľa a otca zosnulej Juraja VI. v roku 1952. Za rakvou kráčali členovia kráľovskej rodiny, vrátane nového kráľa Karola III. a jeho synov princov Williama a Harryho.

Procesiu s rakvou viedli gajdoši a bubeníci škótskych a írskych regimentov, príslušníci kráľovského letectva a Gurkhovia. Pozdĺž trasy stáli príslušníci námorníctva a námornej pechoty a na Parliament Square zase čestná stráž pozostávajúca z príslušníkov armády, letectva a námorníctva spolu s kapelou kráľovskej námornej pechoty. Celkovo sa na pohrebe podieľa viac ako 10-tisíc príslušníkov ozbrojených síl.

Na pohrebe vo Westminsterskom opátstve by sa malo zúčastniť 2 000 hostí. Je to jedno z najväčších stretnutí šľachty a politikov, ktoré Spojené kráľovstvo hostilo, za niekoľko desaťročí. Pozvánky dostalo 500 hláv štátov a zahraničných predstaviteľov. Medzi hosťami sú panovníci Belgicka, Holandska, Španielska, Nórska, Dánska, Monaka či Japonska. Na pohrebe sa zúčastňujú aj predstavitelia krajín Spoločenstva národov, ako napríklad novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, predseda austrálskej vlády Anthony Albanese a kanadský premiér Justin Trudeau, ale aj americký prezident Joe Biden, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, írsky premiér Micheál Martin, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová či predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Pozvanie nedostali predstavitelia Ruska, Bieloruska, Mjanmarska, Sýrie, Afganistanu a Venezuely.

Kráľovná Alžbeta II. zomrela 8. septembra vo svojom škótskom sídle Balmoral. Najdlhšie vládnuca britská panovníčka, ktorá bola na tróne sedem desaťročí, sa dožila 96 rokov.

- - Inzercia - -