Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zaujímavosti okolo pohrebu kráľovnej zo zahraničných médií

september 20, 2022 - 14:00
Včera bol celý svet svedkom historického okamihu, keď milióny ľudí sledovali pohreb obľúbenej a uctievanej kráľovnej Alžbety II. Okrem samotnej ceremónie médiá prinášali aj iné témy, ktoré s najdlhšie vládnucou ženskou panovníčkou súviseli. Prečítajte si niektoré z nich spolu s nami.
Foto: 
BBC News

Keď si Spojené kráľovstvo uctilo kráľovnú Alžbety II. národnou minútou ticha, BBC premietalo obraz zosnulej panivníčky na budovu svojho hlavného sídla v Londýne. Premietanie portrétu pokračovalo aj počas noci. (BBC News)

________

Zaujímavosti okolo pohrebu kráľovnej zo zahraničných médií

Spravodajský portál CNN priniesol doposiaľ nepoznanú fotografiu panovníčky. Radostná kráľovná Alžbeta II., žiariaca do kamery, sa usmieva na fotografii, ktorú zverejnil Buckinghamský palác v predvečer štátneho pohrebu. Fotografia vznikla v máji pred oslavami platinového jubilea na zámku Windsor. (CNN)

________

Vo Westminsterskom opátstve v Londýne sa konala bohoslužba na pohrebe kráľovnej Alžbety II. V opátstve sa v roku 1947 vydala a v roku 1953 bola korunovaná. Na pohrebe zaznel aj chválospev „Pán je môj pastier“, ktorý sa spieval na svadbe vtedajšej princeznej Alžbety. Počas štátnej hymny ticho stál kráľ Karol III. Arcibiskup z Canterbury, najctihodnejší Justin Welby, predniesol kázeň a citoval speváčku Dame Veru Lynnovú, ktorá povedala: „Stretneme sa znova“. (BBC)

________

Zaujímavosti okolo pohrebu kráľovnej zo zahraničných médií

Catherine, princezná z Walesu, mala na včerajšom štátnom pohrebe na sebe perlový náhrdelník zo zbierky šperkov kráľovnej Alžbety II. Catherine bola odfotografovaná s náhrdelníkom s diamantovou sponou v strede na pohrebe princa Philipa, manžela kráľovnej, v apríli minulého roka. Vzácny šperk mala na sebe aj na oslave výročia svadby kráľovnej a princa Philipa v roku 2017. Náhrdelník, ktorý obsahuje štyri rady perál a panovníčka ho nosila aj počas svojej dlhej vlády. Podľa britských médií je náhrdelník vyrobený z jemných perál, ktoré darovala kráľovskej rodine japonská vláda. (Washington Post)

________

Väčšinu času jej vlády prebúdzal kráľovnú zvuk gájd hraných pod jej oknom - vo všetkých jej sídlach po celej krajine. "Piper to the Sovereign", teda kráľovnej osobný hráč na gajdy, desaťročia fungoval ako osobný budík a hral 15 minút každé ráno, ako aj pri štátnych príležitostiach. Kráľovnú odprevádzal aj na jej poslednej ceste. (CNN)

- - Inzercia - -