Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Zita Furková na Filmovom chodníku slávy

september 23, 2022 - 09:45
Meno výraznej charakterovej divadelnej a filmovej herečky Zity Furkovej sa od včera skvie na Filmovom chodníku slávy v Bratislave. Umelkyňa, ktorá bola zároveň aj režisérkou, scenáristkou a spoluzakladateľkou ikonického Divadla Astorka Korzo ᾿90, sa tak dostala so spoločnosti ďalších významných slovenských hereckých osobností.
Foto: 
Ramon Leško

 História Filmového chodníka slávy sa začala písať pred jedenástimi rokmi a je odkazom pre budúce generácie. Dnes k nim pribudla významná slovenská herečka, ktorá ovplyvnila vývoj herectva u nás,“ povedala okrem iného na slávnostnej akcii Mária Reháková, generálna riaditeľka agentúry Promotion, spoločnosti ktorá „dláždenie“ chodníka pred bývalým Divadlom DPH každoročne organizuje. Svoju dlaždicu tu má doposiaľ už jedenásť  nezabudnuteľných významných osobností. Za dvanásť  rokov si tu na pešej zóne pred Mestským divadlom P.O. Hviezdoslava v Bratislave odhalilo podpísané pamätné tabule jedenásť významných osobností slovenského herectva.  Prvým bol Ladislav Chudík, nasledovali zvučné mená, ako Mária Kráľovičová,  Štefan Kvietik. Eva Krížiková, Jozef  Adamovič, Ivan Palúch,  Emília Vášáryová,  Martin Huba, Božidara Turzonovová a minulý rok sme  in memoriam  slávnostne položili dlaždicu dvom legendám Milanovi Lasicovi a Júliusovi Satinskému. S hrdosťou sme slávnostne odkryli aj  dlaždicu, ktorá je venovaná  výnimočnej herečke Zite Furkovej. Dlaždica, ktorú sme odhalili je  symbolom úcty  výnimočnej dáme nielen z hľadiska profesionálneho života, ale aj z hľadiska ľudskosti a pochopenia. Porota tohto výnimočného projektu je v zložení:  Roman Polák – divadelný a televízny režisér, predseda poroty , Vladimír Černý –herec  a riaditeľ  Divadla Astorka Korzo ´90  a Ľubica Krénová – teatrologička a publicistka.

ram_7966.jpg

Foto: 
Ramon Leško

 „Je to symbol úcty výnimočnej dáme, nielen z hľadiska profesionálneho života, ale aj z hľadiska ľudskosti a pochopenia,“ vyjadrila sa na margo Zity Furkovej starostka mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Zuzana Aufrichtová.

ram_7929.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Divadelní a filmová kritici Zitu Furkovú hodnotia ako výraznú charakterovú herečku, ktorá vynikajúco stvárňuje najmä rozporuplné, netransparentné charaktery, často v tragikomických situáciách. Pričom schopnosť stvárniť tragikomickosť u tejto herečky oceňujú ako zásadnú prednosť. Herečka bravúrne zvládla osudy rozporuplných žien, ktoré balansujú na hrane tragiky a komiky.  

ram_7902.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Zita Furková študovala v ročníku Karola L. Zachara a  štúdium herectva ukončila v roku 1962. Po skončení školy pôsobila dva roky ako členka činohry Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. V Bratislave získala už v roku 1968 renomé a ohlas v Divadle na korze. O niekoľko rokov neskôr sa stala zakladateľkou divadla Astorka Korzo ᾿90. Bola jeho prvou umeleckou šéfkou a to v rokoch 1990 až 1991. Práve v deväťdesiatych rokoch tu vznikli pozoruhodné divadelné hry ako Armagedon na Grbe a Macocha. „Nečudujem sa porote za toto rozhodnutie, čudujem sa, že až tak neskoro. Zita je už náš klasik. Jej otec hradištiansky učiteľ, divadelník, režisér, zanechal také gény, ktoré Zita rozvinula. Zita je lídership. Po ᾿89, keď všetky divadlá hrali bulvár a bol to čas muzikálov, Zita ako umelecká šéfka to zvrtla na pôvodnú slovenskú drámu. Priniesla do divadla Rudolfa Slobodu, významného slovenského prozaika,“ povedal režisér divadla Astorka Korzo ᾿90 Juraj Nvota.

ram_7934.jpg

Foto: 
Ramon Leško

„Zita Furková to je škola slovenského herectva. Ona tou svojou drobnokresbou charakterov je veľmi významná. Vedela prehrať každý detail svojej postavy, divák hneď vedel, o kom to je. Ja som chodieval na predstavenie do Astorky a bol som vždy rád, keď som ju tam videl,“uviedol režisér Peter Kršák.

ram_7949.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Zita Furková sa okrem herectva venuje aj réžii a autorskej tvorbe. V divadle režírovala hru Frederika Garcíu Lorcu Dom Bernardy Alby a televíznej inscenácie Krokodíl 1983. Je nositeľkou ceny Ingric za rok 1998 za herecký výkon v kategórii televízna dramatická tvorba, a to za psychologickú drámu Priateľstvá padajúceho lístia. Získala tiež Zlatú slučku za réžiu dabingu filmu Dôverné priznanie v roku 1998. Dostalo sa jej tiež ocenenie z Literárneho fondu – výročnú cenu a ocenenie za celoživotné dielo. V ankete filmových kritikov a teoretikov Dosky získala  nomináciu na Cenu za najlepší herecký výkon sezóny za postavu Galiny v divadelnej inscenácii Červená princezná a v roku 2000 za postavu Merteillovej v inscenácii Kvarteto.

ram_8071.jpg

Foto: 
Ramon Leško

 

 

 

- - Inzercia - -