Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Učiť sa cudzie jazyky to najlepšie, čo pre svoj mozog môžete urobiť

september 23, 2022 - 16:16
Moderné technológie nám v mnohom zjednodušujú život, no zároveň majú na svedomí, že náš mozog postupne ochabuje. Ak v estetike platí, že v jednoduchosti je krása, tak nášmu mozgu zjednodušovanie rozhodne neprospieva.
Foto: 
Pressburg Academy

Spôsobov, ako sa dá vo vyššom veku udržiavať v dobrej mentálnej kondícii, je veľa. Z tých najznámejších sa často prízvukuje lúštenie krížoviek, sudoku, hra na hudobný nástroj či záľuby, vďaka ktorým sa neprestávame učiť nové veci. Napriek tomu na piedestál vynikajúcej kognitívnej kondície vedci už dlho stavajú učenie sa cudzích jazykov. Prečo je tomu tak? Profesor psychológie a lingvistiky Dr. Ping Li vysvetľuje, že úplná znalosť jazyka zahŕňa zvládnutie odlišných lingvistických prvkov, ktoré si vyžadujú, aby mozog aktivoval rôzne časti mozgu v tom istom čase.Následkom toho sa do procesu učenia zapájajú obe mozgové hemisféry.

Acetylcholín – bystrý kuriér

Pamätať si dokážeme vďaka neurotransmiterom, ktoré zodpovedajú za vytvorenie nových a posilňovanie existujúcich prepojení v mozgu. K tým najdôležitejším patrí acetylcholín a memorovanie je jedným zo spôsobov, ako môžeme jeho tvorbu v mozgu podporiť. Podľa štúdie publikovanej v britskom magazíne British Medical Journal v roku 2012 však jeho množstvo v ľudskom organizme začína klesať už po 45. roku života a spolu s ním začínajú degenerovať aj naše kognitívne funkcie.

Záhada Zabudnutých kľúčov, dokladov a mien vyriešená

Donedávna nezdravý životný štýl znamenal nezdravé jedlo a nedostatok pohybu, dnes si už veľmi dobre uvedomujeme, že podobne je to aj s naším intelektom. Ak sa o seba nestaráme, t. j. neučíme sa, nečítame, nevenujeme sa hudbe či umeniu, tak upadáme na duchu rovnako ako na tele, ak sa nehýbeme a napchávame fastfoodom. Poruchy pamäte sú príznačné v starobe, ale môžu sa vyskytovať už aj v strednom veku. Pozorovania a výskumy učenie sa jazykov označujú za vynikajúci aerobik pre mozog a odkazujú najmä na jeho silný potenciál spomaliť spomínané neurodegeneratívne ochorenia, ako sú Alzheimer alebo starecká demencia. Pre plnohodnotný život aj v seniorskom veku je dôležitá komplexná srostlivosť o seba – nielen o svoju fyzickú, ale aj mentálnu kondíciu, hovorí Klaudia Bednárová, zakladateľka akadémie
vzdelávania pre dospelých a seniorov.

Ak som celý život nemal nadanie na jazyky, neverím, že na staré kolená sa to zmení.

Učenie sa jazyka nie je o nadaní ani talente, ale o tréningu a disciplíne. Všetci sme sa naučili slovensky, všetci sa jazyk naučiť vieme.Najčastejšie to ide ťažšie, ak sa človek dlho nič neučil,mozog je lenivý a treba ho rozhýbať.
Je to také, akoby ste chceli zabehnúť maratón bez svedomitej kondičnej prípravy a tréningu.

Ak to s jazykom myslíte vážne, pozrite si ponuku našich jazykových kurzov na nový semester.
Ak máte záujem o viac informácií, zavolajte nám na telefónne číslo 0917 150 737 alebo nás kontaktuje prostredníctvom e-mailu na adrese [email protected]

- - Inzercia - -