Dnes je nedeľa, 04.december 2022, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako (a prečo) postaviť starostlivosť o seba na prvé miesto

október 01, 2022 - 16:00
V dnešnom svete, keď sa neustále snažíme byť tými najlepšími, nie je nezvyčajné, že narazíme na dno svojich síl. Aj keď je honba za splnením svojich snov úžasná, všetko toto úsilie si môže ľahko vybrať svoju daň. Preto sme pre vás zozbierali 10 tipov a dôvodov, prečo postaviť starostlivosť o seba na prvé miesto.
Foto: 
shutterstock

Keďže sa všetci snažíme držať krok s dobou, naučiť sa uprednostňovať seba a venovať sa sebe je nielen krásne, ale aj absolútne nevyhnutné. Naše motto- starostlivosť o seba nie je luxus – je to nevyhnutnosť, tu opakujeme pomerne často, ale sledujúc svoje vlastné životy a príbehy z okolia vidíme, že opakovanie je matka múdrosti. Spôsob, akým sa o seba staráte, a čas, ktorý si doprajete na zotavenie a odpočinok, je rovnako dôležitý ako čas, ktorý venujete vytváraniu svojho vysnívaného života. Keď si na seba nájdete čas, vytvoríte presne ten priestor, ktorý potrebujete na to, aby ste žili dobre a plnohodnotne.

A čo viac, keď ste príliš vyťažení, preplánovaní alebo unavení, veci, o ktorých viete, že sú pre vás prínosné, sú často presne to, čo musíte urobiť, takže si to už konečne dovoľte. Uprednostňovanie starostlivosti o seba vám umožňuje žiť svoj život hladko a efektívne a nebáť sa pritom výziev, ktoré vám prirodzene prídu do cesty.

10 tipov, ako uprednostniť starostlivosť o seba:

1. Venujte 15 minút denne vám- neuberie to na produktivite, naopak zvýši ju. Nájdite si čas na spojenie sa so sebou samým a venujte pozornosť tomu, čo potrebujete. Je to písanie do denníka? Prechádzka parkom? Meditovanie? Nech je to čokoľvek – začleňte to ako kľúčovú súčasť vášho dňa (ideálne nie 15 minút pred spaním).

2. Buďte k sebe láskaví- uznajte, že robíte maximum. Ako vieme, porovnávanie je zlodejom radosti. Kašlite teda na svoje preteky so sebou samým a buďte k sebe láskaví, keď sa necháte obalamutiť porovnávacou pascou.

3. Buďte realistickí- ak sa váš zoznam úloh (či už v práci alebo v osobnom živote) vymkne kontrole – každý večer identifikujte tri hlavné veci, ktoré chcete dosiahnuť nasledujúci deň. Rozdelenie na malé, dosiahnuteľné kroky zabezpečí, že uvidíte pokrok a pocítite pocit úspechu.

4. Jedzte správne pre vás- nie je nič horšie, ako sa cítiť hrozne a potom ten pocit ešte zhoršiť tým, že do svojho tela napcháte nezdravé jedlo. Naplánujte si jedlo a vyberte si potraviny, ktoré vás najlepšie vyživujú, aby ste mohli podávať čo najlepší výkon.

5. Sledujte, ako hovoríte sami so sebou- strávte deň počúvaním toho, ako hovoríte sami so sebou. Prihovárate sa k sebe pozitívnym a láskyplným spôsobom? Alebo sa neustále bijete? Aj keď sa cítite na dne, rozprávajte sa so sebou, ako so svojou najlepšou kamarátkou v jej najhorší deň.

6. Vypadnite zo sociálnych médií- milujeme ich rovnako ako ostatní, ale neustále bombardovanie filtrovanými životmi neprispieva k pozitívnemu rozpoloženiu mysle ani zďaleka. Takže vypnite svoje aplikácie (alebo ich odstráňte, ak ste naozaj odvážni) a namiesto toho sa pustite do osobných interakcií.

7. Uprednostňujte sa- aj keď sme všetci vinní z prílišného rozvrhnutia našich životov, kedy ste naposledy niečo naplánovali pre vás? Zapíšte si cvičenie, manikúru alebo čas čítania do diára a držte sa ho.

8. Spite!- výhody dobrého nočného spánku sú bohaté. Nastavte si teda 7 až 8 hodín kvalitného spánku, ideálne zahŕňajúc pár hodín pred polnocou.

9. Doprajte si!- tak ako sa teraz začnete rozprávať so sebou ako s dobrým priateľom, správajte sa k sebe ako k priateľovi. Možno si nazbierate malý zväzok kvetov alebo si sadnete k zdravej pochúťke, aby ste naplnili svoju nádrž na sebalásku.

10. Objavte, na čom vám záleží- keďže sme tak obklopení zlými správami a interakciami druhých, je ľahké nechať sa strhnúť snahou o to, čo chcú všetci ostatní. Nové auto? Nové šaty? Dokonalé brucho? Tieto veci sú skvelé, ak vám na nich záleží, ale to, že na nich záleží niekomu inému, neznamená, že ich musíte pridať do svojho zoznamu priorít.

Darujte si čas na analýzu toho, čo vás robí najviac šťastnými, a pustite sa práve do týchto vecí.

- - Inzercia - -