Dnes je nedeľa, 04.december 2022, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
8 minutes
Zatiaľ prečítané

Martina Schindlerová: Nemáme čas sa báť začať odznova

október 02, 2022 - 07:30
Šarmantná speváčka, bývalá superstaristka Martina Schindlerová, ktorá má v hlase kus zlata sa s nami podelila o to, ako zvláda prepojiť prácu učiteľky práva, hudobnú tvorbu, starostlivosť o dve deti a popritom si nájsť čas na čerstvú lásku. Okrem toho nahliadneme do kabelky tejto krásky a prezradí nám tipy a triky na telo i dušu...
Foto: 
Archív Martina Schindlerová

V roku 2018 si sa po rozvode postupne začala vracať do svetiel reflektorov. Nevystupovala si celkom sedem rokov, ktoré si plne odovzdala svojim de. Vychádzala si čisto z rodičovskej pozície alebo bola za tým aj určitá vnútorná únava v rámci umeleckej brandže sprevádzanej nálepkou populárnej súťaže? 

Nálepka populárnej súťaže mi vôbec nevadí, ani nevadila. Aj s odstupom času SuperStar hodnotím veľmi pozitívne, a som vďačná za túto skúsenosť. Stále mám z toho obdobia fanúšikovskú základňu, a to je milé, vzhľadom na to, že prvá séria šou bola vysielaná pred osemnástimi rokmi. Sedem rokov som sa starala o moje dve deti mimo mediálnej pozornosti, a nemala som priestor sa realizovať ako speváčka, ale určite to neľutujem. Moje deti sú moji životní učitelia, som vďaka nim najlepšou verziou samej seba, a to považujem aj za zmysel života. Mnohí rodičia mi v tom asi dajú za pravdu, že pojmy láska, radosť, strach, trpezlivosť a únava dostanú s príchodom detí úplne nový rozmer. 

Nebála si sa ťažkého návratu na stage? Ako reagoval po tak dlhej pauze na opätovné vystúpenia tvoj hlas? 

Po siedmich rokoch som sa vrátila na pódium. Spievala som si však po celý ten čas, akurát, že bez publika, teda najčastejšie doma alebo v aute (smiech). A celá pravda je taká, že som aj poctivo každý týždeň chodila na jednu hodinu techniky spevu a jednu hodinu korepetície, kde som spievala repertoár s klaviristom. Spievanie je aj moja psychohygiena. Keď spievam, celá sa vyladím, je to pre mňa liečivé, potrebujem to k prežitiu (úsmev). Teším sa z hudby a vnímam to ako vzácny dar, mať možnosť byť jej súčasťou. Hlasovo som teda bola v kondícii, ale ovládnuť som musela trému, ktorú som mala celkovo z dospelých ľudí. Po rokoch prirodzenej izolácie na materskej a rodičovskej dovolenke, keď najčastejšie komunikuješ s deťmi alebo mamičkami o deťoch, je to zrazu dosť veľký výstup mimo komfortnej zóny, keď máš vystúpiť na pódium. Našťastie ma tréma rýchlo prešla. Aj som sa čudovala, keď som si pozerala svoje prvé vystúpenia po rokoch pauzy zo záznamu, že ju na mne nebolo vidieť, tak ako som ju cítila. Takže moja skúsenosť je, že určite sa mamičkám oplatí vrátiť sa po rodičovskej dovolenke medzi dospelákov (smiech). Dávame tak svojim deťom príklad, že aj matky sa vedia ešte plnohodnotne uplatniť v tom, čo ich napĺňa a ich životné šťastie je teda podopreté ďalšou nohou.

Udržuješ s niekým zo superstaristov dodnes kontakt?

Bývam v Bratislave a Miro Jaroš je môj sused, takže s ním sa aj celkom často náhodne stretávame. Vždy si máme čo povedať. Ešte sa vídavam napríklad s Tošom Bezdedom, keď vystupujeme v rámci jedného programu. Ostatných zväčša registrujem na sociálnych sieťach, takže s nimi som v kontakte virtuálne. Samozrejme, však sociálne siete neodzrkadľujú na sto percent realitu, takže neviem, či to je smerodajný kontakt. Je prirodzené, že po osemnástich rokoch má už každý z nás iný životný harmonogram, a je ťažké nás skĺbiť osobnými stretnutiami na pravidelnej báze. Ale vždy keď sa stretneme, cítime, že sme si blízki. Prežili sme si spolu úžasný čas plný neopakovateľných zážitkov, a to nás spája.

Keby si sa mala vrátiť do roku 2005, išla by si do súťaže znova? Čo by si dnes poradila do života 16-ročnej Martine?

Zvažovala som vtedy, či sa prihlásim do SuperStar, lebo z umeleckej školy, v rámci ktorej som spievala v kapele, mi bolo tlmočené, že ak sa prihlásim, vyhodia ma z kapely, ktorú som milovala a spievala som v nej od trinástich rokov. Teraz mi je to smiešne, ale vtedy som sa toho desila, kapela bola pre mňa všetkým a riešila som to ako vážnu dilemu. Problém bol v tom, že mali obavu, že ak sa v súťaži presadím, prestanem vystupovať so svojou kapelou v rámci hudobnej školy, čo sa napokon aj stalo. Môj ocko ma vtedy aj tak prihlásil do súťaže a povedal mi, že s teroristami sa nevyjednáva (smiech). Som rada, že som nakoniec do toho išla. Skúsenosti a ponaučenia sú naša výzbroj. Poradila by som si zase len to, čo som aj vedela, že nech si vďačne užívame všetko krásne, čo nám prichádza do života.

Spev je tvojou vášňou, napriek tomu, že sa prioritne venuješ paradoxne úplne inej profesii. Pracuješ na Univerzite Komenského ako pedagogička. Ako sa dá skĺbiť prácu, deti, tvorbu hudby? Dokonca ti zostáva priestor na lásku...

Pôsobím na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a učím občianske právo procesné druhákov. Učiteľstvo sa náhodou dá veľmi vhodne skĺbiť so starostlivosťou o deti, napríklad v tom, že aj učitelia majú termínovo rovnako prázdniny ako študenti a majú vtedy prispôsobený režim náplne práce. Učenie ma teší, mám rada svojich študentov, svojich kolegov, našu krásnu historickú budovu. Nedá sa to však porovnávať s tým, čo pre mňa znamená spievanie. Zatiaľ si čas zvládam zmanažovať tak, že stíham. Podľa mňa, odkedy deti začnú navštevovať škôlku, už je každá matka vycvičená tak, že si časovo dokáže zariadiť všetko, čo potrebuje. Samozrejme, je na mieste v tomto kontexte spomenúť, že mám o rok mladšiu bezdetnú ochotnú sestru, ktorá miluje moje deti (úsmev).

So svojou čerstvou polovičkou advokátom Marcelom Borisom vás spája aj rovnaká sféra pracovného záujmu – obaja rozumiete právu. Je táto oblasť pre vás predmetom dlhých debát alebo ju naopak mimo práce konečne vypúšťate? Aké máte okrem toho spoločné záľuby?

Čerstvá polovička mi znie tak kulinársky (úsmev). Právne problémy riešim vo voľnom čase okrajovo. Nedá sa tomu vyhnúť úplne, ale doma určite nevyhľadávam také témy. Vo voľnom čase máme radi pokoj a oddych v prírode, šport, saunu, otužovanie.

_05a8628_copy_2.jpg

Foto: 
Archív Martina Schindlerová

Máš nejaký odkaz pre čitateľky, ktoré sa podobne ako ty neboja v láske začať odznova, napriek tomu, že si do nej berú aj detičky z predošlého vzťahu?

Podľa mňa nežijeme tak dlho, aby sme mali čas sa báť začať „odznova”. 

“Odznova” ani nie je výstižné, lebo život stále ide ďalej, a každá skúsenosť je cenná a práveže nás môže urobiť šťastnejšími ľuďmi, pokiaľ z nej vieme vyťažiť. Záleží to iba od nás. Treba všetko s pokorou prijať ako potrebnú lekciu, odpustiť si chyby, a aj ostatným odpustiť. Pri všetkej snahe splniť, čo sme si naplánovali. Sme len ľudia a nie pán Boh. Ak sa dostaneme do stavu, že sme vďační, že sme aj všetko ťažké zatiaľ prežili, a teda pokračujeme v živote zase o niečo múdrejší a silnejší, potom zrazu môžeme vidieť ešte viac príležitostí tešiť sa zo života. Nemusíme ostať zatrpknutí, že nedopadlo všetko v našom živote tak, ako sme chceli. My tu na tomto svete rozhodujeme len o sebe, a aj to iba do tej miery, v akej sme schopní sebareflexie, a ako sa vieme ovládať. Nie sme pán Boh. Takže základný krok vidím v tom odpustiť si, že vám vzťah skončil skôr ako smrťou, lebo môžete to práveže vnímať aj ako požehnanie a riešenie z úcty k sebe a aj k ostatným ľuďom, ktorých máte okolo seba. Keď ste vyrovnaní, prichádzajú vám do života príjemní ľudia, a potom už je priestor aj na lásku. S láskou sa môžu potom prijať aj deti z predošlého vzťahu. Poradila by som nám všetkým zase len, nech si vďačne užívame všetko krásne, čo nám prichádza do života.

Poďme naspäť k speváckej kariére. Na ktorú z tvojich piesní si najviac hrdá?

Vždy je moja najnovšia pieseň pre mňa topka. Asi je to tak dobre, lebo to znamená, že sama pre seba napredujem. Vydávam teraz v septembri nový singel Šiesty zmysel, ale pracovný názov je „bondovka“, lebo znie ako soundtrack k Jamesovi Bondovi. Milujem soundtracky k Jamesovi Bondovi a teším sa, že aj ja mám taký song. Natočili sme k piesni efektný klip v najväčšom profesionálnom štúdiu A4 v Bratislave, s obrovskými LED obrazovkami. Najväčšiu radosť mám teraz zo Šiesteho zmyslu, aj z príznačného vizuálu klipu, ktorý vznikol. 

Čo najbližšie plánuješ v rámci svojej umeleckej tvorby?

Najbližší mesiac budeme uvádzať nový singel Šiesty zmysel, takže ma čakajú rôzne promo vystúpenia, ale popritom už pracujeme na ďalšom singli. Šiesty zmysel je taká napínavá skladba, a tá ďalšia preto bude zase odľahčená a tanečná. Ešte je možno zaujímavé, že sme zhromaždili všetky moje piesne, staré fotky a videá, a spustíme webovú stránku, kde budú tieto moje výstupy prehľadne dostupné. Keď vystupujem, spievam s rôznymi hudobnými formáciami, takže dosť veľa skúšame. Spievam s kapelou, mám aj projekt s cimbalovkou, aj napríklad s Cigánskymi diablami, užívam si všetky farby hudby.

Stáva sa ti, že si niekto zo študentov príde vypýtať podpis? Máš nejaké zábavné spomienky v rámci výučby a reakcií dnešnej mládeže na to, že ich predmetom vedie známa tvár zo šoubiznisu?

Nikdy sa mi to nestalo. Aj keď sa hodnotím ako priateľská, študenti majú ku mne buď rešpekt alebo ich to nezaujíma, lebo za tie štyri roky, čo učím, študenti so mnou neriešili nič mimo témy občianskeho práva. Na univerzite mám jednoducho takú paralelnú identitu.

Zdedili po tebe hudobné vlohy aj deti Martinka a Kamil?

Hudobné vlohy áno, ale radosť z vystupovania nie, takže zatiaľ to u nich na hudobnú kariéru nevyzerá. Dcéra má deväť rokov a syn osem, takže ešte sa to môže všetko vykryštalizovať, aj keď je pravda, že ja už som v ich veku bola rozhodnutá byť speváčkou. Nie je mi to však ľúto, beriem to tak, že každý má na svete svoje miesto. Čo je dobré pre jedného, nie je dobré pre druhého, a naopak. Každý si tú svoju cestu môže nájsť iba sám, a to prajem aj mojim deťom.

104746962_2658791201006713_8480891396863954279_n.jpg

Foto: 
Archív Martina Schindlerová

Beauty okienko

Celé roky si udržuješ dokonalú postavu. Sú to gény alebo si chodíš pravidelne zamakať?

Dokonalú je silné slovo, ale ďakujem (úsmev). Snažím sa nájsť si čas na pohyb každý deň, stačí mi dvadsať minút. Potrebujem to hlavne kvôli mojej pohode, no určite sa to odrazí aj na postave. Moja maminka je stále štíhla, ale myslím, že má menší apetít ako ja, takže keby som necvičila, neviem, neviem, ako by som vyzerala (smiech). 

Nielen telo, ale i dušu si potrebujeme udržiavať v najlepšej kondičke. Čo je tvojou psychohygienou?

Je to pre mňa napríklad pozeranie filmov s deťmi, spievanie, skladanie nových pesničiek, ale aj spánok, upratovanie, varenie alebo cvičenie. Jediné s čím zápasím je časový stres, potrebovala by som ešte deň navyše medzi dňami, aby som sa nemusela ponáhľať. 

Tvoje vlasy vyzerajú krásne zdravé a lesklé. Ako sa o ne staráš?

Nie som v tomto zodpovedná, ale našťastie som natrafila na super odborníka, môjho kaderníka – Ondreja Grňu. Odkedy sa on  o mňa stará, som spokojná a narástli mi dlhé vlasy, ktoré sa nelámu. Ondrík mi urobil melír, pravidelne ma dvakrát do roka podstriháva a vyživuje mi vlasy kúrou olaplex.

- - Inzercia - -