Dnes je nedeľa, 04.december 2022, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ako sa správame na slovenských cestách?

október 04, 2022 - 10:00
Nedeľná dopravná nehoda pobúrila celé Slovensko. Doposiaľ vyhaslo päť mladých životov, vinou jedného nezodpovedného jedinca.
Foto: 
shutterstock

Vodič sedel v aute spolu so svojim synom Lukášom, ktorý zastupuje v deaflympijskom výbore funkciu kontrolóra. Obaja boli pod vplyvom alkoholu. Aktérovi tragédie namerali v krvi 1,6 promile. 

Vulgárnosť, arogancia a agresivita na našich cestách je značná a akoby sme si na ňu už zvykli. Bežne vidím mamičky s kočíkmi a starých ľudí ako v daždi čakajú, že im niekto zastaví a nechá ich prejsť na druhú stranu cez označený priechod. A bežne som svedkom toho, ako ich ešte aj ostrieka voda z kaluže, ale im je to v tej chvíli už jedno, lebo sú už aj tak do nitky premočení. Vodičov, ktorí dodržiavajú v meste 50-tku, tí ostatní často vytrúbia alebo sa na nich lepia zozadu. V čom to je, že sme dospeli do fázy, kedy slušnosť a galantnosť je niečo, čo nám je cudzie? Takmer polovica slovenských vodičov venuje počas jazdy málo pozornosti ostatným účastníkom premávky. O sebe má však dobrú mienku väčšina. Vyplýva to z výsledkov európskeho barometra 2020 o zodpovednej jazde, ktorý zverejnila nadácia VINCI Autoroutes.

Veru, nemáme byť na čo pyšní. Z prieskumu, ktorý oslovil 12 400 vodičov v 11 európskych krajinách, totiž vyplýva, že často porušujeme dopravné predpisy. Tak napríklad, predbiehanie sprava na diaľnici pripustilo 20 % Slovákov, 25 % zároveň priznalo, že sa úmyselne lepí na vozidlo, ktoré ich rozčuľuje. Strach z agresívneho správania iného vodiča už malo 85 % slovenských motoristov. Samotní vodiči sa ale paradoxne hodnotia nadmieru kladne.

V každom hlavnom európskom meste je bežné jazdiť na čo najmenšom aute, pochopiteľne kvôli parkovaniu a praktickosti. V Bratislave je vozový park okázalo bohatý na čo najväčšie vozy, mnohokrát so šoférmi, čo ich nevedia obsluhovať. Keby len to, oni ani nepoznajú pravidlá cestnej premávky, pretože u nás platí, čím väčšia arogancia, tým väčšie ramená. Aj to je zrkadlo našej spoločnosti, ktoré sa žiaľ vyhrocuje do obludných rozmerov. Víkendová tragédia opäť poukázala na nás, akí sme a ako sa neštítime ničoho. Venujme každý tichú spomienku obetiam tejto hroznej nehody a pozrime sa lepšie na seba. Čo môžeme spraviť pre tento svet, aby nám v ňom bolo lepšie. 

- - Inzercia - -