Dnes je nedeľa, 04.december 2022, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mozog treba trénovať a my vieme prečo

október 04, 2022 - 14:15
Pokúšať sa robiť ťažké veci je...no predsa ťažké. A keď sa fyzicky a psychicky namáhame, často sa pritom cítime zle. Napriek tomu hľadáme takéto výzvy a to bez akejkoľvek zjavnej vonkajšej odmeny. Prečo je to tak?
Foto: 
shutterstock

Niektorí zdolávajú hory, iní bežia maratóny alebo dokonca ultramaratóny. A veľa ľudí trávi svoj voľný čas precvičovaním mysle pri lúštení krížoviek, stratégiou v spoločenských hrách alebo hraním videohier.

Naša záľuba robiť ťažké veci, z ktorých sa aj cítime chvíľkovo zle,  je stavom, ktorý výskumníci nazývajú paradoxom úsilia. Tvrdé úsilie je nákladné a averzívne, ale je to zárpoveň niečo, čo si ľudia cenia.

Naše mozgy neustále vykonávajú analýzy vstupov a výstupov pri výbere a činnostiach. Keď tvrdo pracujeme, predná kôra umiestnená v blízkosti prednej časti nášho mozgu sleduje naše úsilie a zdá sa, že jej nervová aktivita súvisí s tým, ako veľmi sa namáha. Tieto signály námahy pomáhajú nášmu mozgu vyhodnotiť, či stojí za to skúšať ďalej alebo robiť niečo iné. Historicky sa oblasti kognitívnej neurovedy a behaviorálnej ekonómie zameriavali na veľmi intuitívnu predstavu, že vynaložiť úsilie je často ťažké. Keď ľudia dostanú na výber z dvoch kognitívnych úloh, jednoznačne uprednostňujú tú ľahšiu a sú ochotní prijať menej odmien, aby sa nemuseli viac snažiť. Jedna nedávna štúdia dokonca zistila, že ľudia sú ochotní akceptovať fyzickú bolesť, aby sa vyhli rozumovo náročným úlohám.

A nie sú to len ľudia, ktorí majú radi lenivosť. Zdá sa, že to, čo vedci nazývajú „zákon najmenšieho úsilia“, platí aj pre zvieratá. Potkany sa tiež vyhýbajú fyzicky náročným častiam bludiska a kognitívne náročným úlohám. Duševná námaha si vyžaduje aj fyzickú daň- náš sympatický nervový systém, teda „bojuj alebo uteč“ sa aktivuje, zreničky sa rozšíria a srdce nám bije silnejšie.

Úsilie často považujeme za zlé a máme tendenciu sa mu vyhýbať. Zároveň je však na presadzovaní sa niečo, čo sa zdá byť tiež cenné a príjemné. Jedným zo zjavných dôvodov, prečo sa snažíme, je konečný produkt, či už je to majstrovská trofej, osobný rekord alebo koncoročný bonus. Vo všeobecnosti platí, že čím tvrdšie pracujete, tým viac odmien zvyknete dostávať.

Ale schopnosť tvrdo sa snažiť je aj užitočná zručnosť na dosiahnutie náročných cieľov, ktoré si ceníte. V jednej štúdii, ktorá ešte nebola recenzovaná,vedci zistili, že ľudia, ktorí vo svojom úsilí nachádzajú zmysel, majú tendenciu hlásiť aj vyššiu spokojnosť a zmysel života.

(Washington Post)

Keď ide o vyššiu spokojnosť so svojim životom, prekonávanie samého seba jednoznačne stojí za to.

- - Inzercia - -