Dnes je nedeľa, 04.december 2022, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Prečo je jeseň často časom rozchodu

október 05, 2022 - 14:00
Po tom, ako si spolu užijete (alebo prežijete) letné svadby a dovolenky, dajte si pozor na jesenné ochladenie. Zistili sme, prečo toľko vzťahov narazí na úskalia práve v tomto ročnom období.
Foto: 
shutterstock

Listy opadávajú, dni sa skracujú a večer je chladno. A aj keď sa vás sezónna depresia obchádza, jeseň je čas na zamyslenie. Keď sa po prázdninách vraciate do práce, pýtate sa sami seba: Je toto práca, ktorú chcem? Keď stojíte pred zrkadlom po letnom hrešení, pomyslíte si: Je toto telo, ktoré chcem? A tvárou v tvár prázdnemu spoločenskému kalendáru sa pýtate: Je toto partner, ktorého chcem?

Odborníci na vzťahy sa zhodujú, že leto je veľmi spoločenský čas. Ak váš románik ochabuje, je ľahké sa navzájom stratiť v spoločnosti priateľov. Ak ste si navyše urobili plány a zarezervovali si letnú dovolenku, pobyt spolu sa zdá byť oveľa menej stresujúci ako náhle prerušenie vzťahu. Potom sa však priblíži zima a pomyslenie na to, že by sme boli jeden s druhým, je zrazu úplne iná vec. Štúdie naznačujú, že naše libido je v lete prirodzene vyššie. Slnečné svetlo zvyšuje hladiny serotonínu a dopamínu (obe regulujú náladu a vzrušenie), svetlo zvyšuje aj produkciu testosterónu a všetci máme na sebe menej oblečenia...Ale s každou vysokou dávkou prichádza aj nízka – a tá sa teraz môže objaviť. Jeseň znamená, že sa sezóna letných večierkov skončila a do Vianoc nemáme nič extra v pláne. A je to práve tento pokoj, keď veľa vzťahov zlyhá.

Ak ste nešťastný manželský pár, pri sledovaní prvého tanca zaľúbených novomanželov sa budete v najlepšom prípade cítiť smutne, v horšom prípade vás pohltí ľútosť. Ak ste ešte len vo fáze zoznamovania sa, budete zas navzájom zisťovať reakciu na obrad (bola nedostatočná alebo naopak ohromujúca?) a môžete očakávať štandardné otázky od ostatných hostí: „Ako dlho ste spolu? Budete ďalší?“

Nenechajte sa pohltiť a sústreďte sa na najlepšie body vášho partnera – ak vám žiadne nenapadajú, je to dosť odhaľujúce. Poradkyňa pre príbuzenské vzťahy Denise Knowlesová nabáda k opatrnosti. Svadba je v podstate fantastická párty, ktorá má s manželským životom len málo, ak vôbec niečo spoločné. „Snažte sa to nezromantizovať a nedovoľte, aby jeden emocionálny deň skresľoval vaše rozhodovanie,“ hovorí. „Svadba môže urýchliť vaše myslenie a vyvolať problémy, ktoré ste dovtedy nemali v popredí. Možno máte pocit, že životy iných ľudí sa posúvajú vpred a váš nie – alebo že váš sa uberá nesprávnym smerom. Pred akýmkoľvek opatrením však počkajte, kým sa usadí prach, a neporovnávajte svoj vzťah s párom, ktorý sa práve zosobášil. Svadby nie sú jednosmernou vstupenkou do šťastného života, zdôrazňuje. Tvrdá práca sa ešte len začína.“

- - Inzercia - -