Dnes je nedeľa, 04.december 2022, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Pula ako pevnosť strážiaca lásku

október 06, 2022 - 16:00
Hovorí sa, že cestovanie je jediná činnosť na svete, pri ktorej síce míňate peniaze, ale zároveň pritom bohatnete. Tento výrok považujeme za pravdivý, ale po poslednom výlete do chorvátskeho mesta Pula sa nám k nemu žiada ešte čosi dodať. Cestovanie má moc rozdúchať oheň zvedavosti, ktorý sa zdá byť roky vyhasnutý a prinavrátiť vás naspäť do roviny zvedavého a radostného dieťaťa plného údivu. V Chorvátsku nám bolo dopriate diviť sa do sýtosti a dívať sa na svet očami bez starostí.
Foto: 
shutterstock

Pula nie je v Taliansku

Manžel sa rozhodol, že by svoju „hranatú okrúhlinu“, teda štyridsať rokov, rád oslávil niekde, kde je more a dá sa tam ešte v septembri kúpať. Heslo: Ale bez detí...Nebolo mi viac treba a pustila som sa do expresného hľadania. Sami, 4 noci a takmer 4 dni, skoro 96 hodín pre seba. Bolo teda jasné, že treba konať rýchlo a autom to tento krát nepôjde. Internetový vyhľadávač zrazu ponúkol prímorské mesto Pula s nádherným koloseom, o ktorom som si len donedávna myslela, že s istotou patrí do Talianska. Aký omyl! Pula sa nachádza na južnom cípe Istrijského polostrova a je zároveň najväčším mestom tejto oblasti. Jej bohatá príroda sa nachádza pod siedmimi kopcami a ponúka malebný výhľad na Jadran. Mesto je roky známe pre svoje mierne podnebie a pokojné, priezračné more. Keďže história Puly siaha až do čias Rímskej ríše, má aj dlhú tradíciu vinárstva, rybolovu a stavby lodí. Je tiež domovom mnohých starovekých rímskych budov, vrátane už spomínaného dobre zachovaného rímskeho amfiteátra.

photo-2022-09-01-21-45-35.jpg

Pula ako pevnosť strážiaca lásku
Foto: 
Pavol Cipruš

Romantika pre začiatočníkov aj pokročilých

Prejdite sa s nami romantickými zákutiami mesta, v ktorom sa dobre najete, napijete, zabavíte a aj si zašantíte v morských vlnách. Pula je pre všetkých ľudí z našich končín ideálnym miestom na krátky výlet spájajúci architektonické krásy mesta spolu s rozsiahlymi možnosťami pláží a športov. O tom však o chvíľu. Zastavme sa najprv pri romantike, ktorej si tu môžete užiť neúrekom.

Prechádzka ruka v ruke najväčšími lákadlami mesta vám zaberie minimálne deň, ak sa rozhodnete, že do jednotlivých atrakcií aj vstúpite a prezriete si ich dôkladne. My vám však odporúčame venovať si aspoň jeden podvečer len tak, na prechádzku po tomto skvoste Jadranu, bez toho, aby vás hnal chtíč zažiť a vidieť čo najviac, v najkratšej možnej dobe. Myslite na to, že cez more (síce nie celkom, čo by kameňom dohodil) sú Benátky a celá oblasť je tak vďaka spoločnej histórii bohato ovplyvnená talianskou kultúrou od architektúry až po gastronómiu. Čo je pre našinca bez znalosti cudzieho jazyka ďalšie plus je chorvátština, ktorou sa rukami-nohami predsa len dohodnete ľahšie ako po taliansky. Zastavte sa na výbornú kávu, „gelato“, teda zmrzlinu a ak vás prepadne hlad, neprehlúpite, ak ochutnáte lokálnu pizzu. Smäd vám uhasí a náladu vylepší miestne víno, ktorého domácu verziu ponúka mnoho reštaurácií a bistier. Do mesta sa môžete vybrať aj bez mapy, jednotlivé lákadlá sú pomerne blízko pri sebe, v kompaktnom historickom centre, a nestratíte sa, ani ak si dáte o pohár spomínaného vína viac. Po romantike vo dvojici, keď si dovolíte len tak sa túlať uličkami, sa zamerajte na miesta, ktoré skrátka nemôžete vynechať.

Pula Arena

photo-2022-09-01-21-46-27.jpg

Pula ako pevnosť strážiaca lásku
Foto: 
Pavol Cipruš

Pula Arena, teda rímsky amfiteáter v meste je jedným z najkompletnejších na svete. Nejde len o to, že tri poschodové oblúkové múry a štyri veže po obvode ešte stoja, Aréna v Pule zároveň zobrazuje neuveriteľné vnútorné fungovanie rímskeho amfiteátra v živých detailoch. Môžete vidieť podzemné chodby používané gladiátormi a cisterny, ktoré privádzali vodu k 20 000 divákom. Táto nádherná pamiatka pochádza z prvého storočia a jedným z dôvodov, prečo sa zachovala, je, že ju stredovekí rytieri používali na turnaje aj 1000 rokov po jej postavení. Súčasťou prehliadky amfiteátra je aj výstava, na ktorej sa dozviete viac o obchode a silnom postavení Puly v dobe rímskej ríše. Pokocháte sa aj obrovským množstvom hlinených amfor, teda nádob na olej, víno či obilie, ktoré v rámci výstavy ležia na zemi ako nemí svedkovia histórie. Ak chcete pár dokonalých záberov ako kapsulu svojej lásky, stavte na západ slnka, keď amfiteáter zaleje zlaté svetlo a vám sa naskytne možnosť ohúriť všetkých závistlivcov na sociálnych sieťach fotkami ako z časopisu. Ak chcete od života viac ako pozlátku, chyťte sa za ruky, sadnite si a vnímajte meniace sa farby a vzácnosť tichého okamihu v obkolesení histórie, ktoré vám západ slnka poskytne.

Fórum a Augustov chrám

Rovnako ako v rímskych časoch, je fórum v Pule hlavným námestím mesta. Takže tak, ako by bolo svedkom dôležitých stretnutí pred dvoma tisícročiami, vždy, keď dôjde k veľkej udalosti teraz, môžete si byť istí, že sa udeje práve tu. Počas leta sa na námestí konajú koncerty a iné kultúrne podujatia, a stretávajú sa tu veľké davy, ak sa chorvátska futbalová reprezentácia zúčastňuje na Majstrovstvách Európy alebo Sveta. Fórum je zároveň pôsobivé miesto s ďalšími rímskymi pamiatkami a radnicou v renesančnom štýle, ktoré sú na rande ako stvorené. Významná pamiatka, ktorá sa tu nachádza je aj Augustov chrám, ktorý má viac ako 2000 rokov. Tento historický stánok prežil tak dobre, pretože bol premenený na kostol, keď Rimania prijali kresťanstvo. Priamo na námestí nájdete kaviarne, ktoré nás však špeciálne neohúrili, poslúžili len ako rýchle miesto oddychu po návšteve turistického informačného centra, ktoré tiež sídli na námestí.

Kastel a Zerostrasse

Benátska pevnosť zo 17. storočia sa vypína na vrchole kopca uprostred Puly. Všimnete si, že mohutne vyzerajúce steny sú v hviezdicovej konfigurácii, čo bol najmodernejší dizajn na odrazenie delostrelectva po vynájdení pušného prachu. Kastel bol postavený ako hlavná pevnosť Benátčanov, ktorá chránila prístav v Pule, ako aj celý horný Jadran. Ak máte radi vojenskú históriu, určite by ste mali vyliezť na hranaté steny, aby ste videli delá a strážnu vežu. Spolu s arénou je Kastel jedným z ikonických miest medzinárodného filmového festivalu v Pule, ktorý sa koná vždy v júli. Ak sa sem nevyštveráte kvôli ničomu inému, doprajte si to, aspoň kvôli malebným výhľadom. Zaujímavosťou je, že po kúpe kombinovaného lístka sa viete ľahko zviezť výťahom na takzvanú Zerostrasse, teda podzemný tunelový svet tiahnuci sa pod takmer celou Pulou, postavený počas 1. svetovej vojny, aby poskytoval úkryt ľuďom v prípade náletov. Tunelový systém pozostával z úkrytov, priekop, galérií a chodieb, ako aj skladov munície a komunikačných priechodov. Vstupy boli starostlivo naplánované tak, aby poskytovali pravidelné prúdenie vzduchu, ktorého teplota sa počas celého roka pohybuje medzi 14 a 18 stupňami Celzia. Šírka priechodu je 3 až 6 metrov, pričom jeho výška je 2,5 metra. Len do podzemných tunelov pod hradom sa zmestilo asi 6 000 ľudí, pričom kapacita všetkých krytov v Pule bola viac ako 50 000 ľudí, čo sa takmer rovnalo počtu obyvateľov mesta. Takáto kapacita bola dosiahnutá v dôsledku neustáleho rozširovania siete tunelov pod vládou Talianska a nepretržitého budovania protiatómových krytov počas 2. svetovej vojny. Jedna časť tunela sa dnes využíva na organizovanie rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí, od výstav až po večierky. Zerostrasse dá romantickej prechádzke úplne iný rozmer.

photo-2022-09-01-12-03-49.jpg

Pula ako pevnosť strážiaca lásku
Foto: 
Pavol Cipruš

Na pláže autobusom

Tým, že sme si na výlet doslova odskočili, auto ostalo zaparkované doma. Problém? Vôbec nie. Na prekonávanie vzdialeností v Pule sme s radosťou používali vlastné nohy. K romantike prechádzanie sa patrí, ale na pláž by to bolo z centra mesta predsa len ďaleko. Aj tu sme ostali príjemne prekvapení- z mesta sa dá pohodlne dostať autobusom na zastávku Verudela, čo je vaša brána do plážového centra Puly. A o žiadnu nudu veru nejde. Bok po boku sa striedajú pláže s rôznymi výhľadmi a možnosťami. Máte chuť na luxusný drink a nekonečný bazén? Žiaden problém, v Hoteli Brioni, akoby ste to všetko našli. Kúpanie sa v priezračných vodách Jadranu? Či už si vyberiete pláž Umbrela, Histria alebo Hawai, úspech je zaručený na všetkých. Jediné, čo vás môže prekvapiť je množstvo medúz, ktoré sa budú rovnako, ako vy tešiť pobytu v čistej vode. Netreba však robiť paniku, tie hnedé nie sú jedovaté a vlastne vám nič nespravia...my sme po náhodnom stretnutí s nimi predsa len dali prednosť spoznávaniu miestnych krás z pláže.

Pula nás dostala a bola pre nás ideálnou voľbou- stala sa akousi pevnosťou, kde sme sa utvrdili v tom, na čom záleží. Doslova každý meter mesta či pláží ponúka iné výhľady, iné možnosti a inú perspektívu. Nudiť sa tu môžu, len nudní ľudia a to vám určite nehrozí.

- - Inzercia - -