Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pozrite si, čo dokáže príroda vytvoriť na tomto svete

október 17, 2022 - 08:39
Matka Zem je zázračná. Neustále ju ľudstvo napáda kadejakými zásahmi a ona ešte stále dokáže vygenerovať doslova pastvu pre oči. Veď posúďte samy. Prevedieme vás najzaujímavejšími prírodnými úkazmi z celého sveta.
Foto: 
shutterstock

Rieka Caño Cristales v Kolumbii

Rieka Caño Cristales v Kolumbii je známa aj ako „rieka piatich farieb“ alebo „tekutá dúha“. Táto vodná plocha v skutočnosti väčšinu času vyzerá celkom normálne, aspoň kým nevybuchne do farby od júla do novembra. Počas tejto doby sa Macarenia clavigera, jedinečná rastlina, ktorá lemuje dno rieky, sfarbí do žiarivej červenej, poprepletanej modrou vodou, zeleným machom a žltým pieskom.

1-_cano_cristales_rieka.jpg

Foto: 
shutterstock
 

Ostrov Socotra

Ostrov Socotra sa nachádza v Indickom oceáne a má rastlinný život, ktorý sa nenachádza nikde inde na planéte. Videli ste už niekde tak výnimočný strom? Bez použitia akýchkoľvek nožníc si príroda našla cestu sama. 

 

2-socotra_ostrov_jemen.jpg

Foto: 
shutterstock

Ružové jazero Hillier v Austrálii 

Žuvačkové ružové jazero sa vzpiera vede: Nikto nevie, prečo je také ružové, ako je, alebo prečo je farba v skutočnosti tým silnejšia, čím ďalej od jazera ste. Väčšina sa domnieva, že je to spôsobené špecifickými riasami v jazere, ktoré priťahuje jeho vysoká slanosť, ako aj ružovými baktériami známymi ako halobaktérie. Bez ohľadu na dôvod jeho jedinečného odtieňa sa jazero nachádza na Middle Island, ostrove na súostroví Recherche, ktorý sa používa výlučne na výskumné účely a je možné ho prehliadnuť iba vrtuľníkom.

3-jazero_hilier.jpg

Foto: 
shutterstock

- - Inzercia - -