Dnes je nedeľa, 04.december 2022, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Medzi nami je stále silná láska a to je to najdôležitejšie

október 21, 2022 - 07:00
František Kovár spolu s manželkou Danielou oslávia na budúci rok päťdesiate výročie svadby. O svojom manželstve hovoria so silným rešpektom a úctou, ale nezabudnú do neho vkladať aj humor. S ním sa pláva životom predsa jednoduchšie.
Foto: 
Vyacheslav Shambazov

Čo si na Vašej manželke najviac vážite?

František: Moja manželka si musela preskákať všeličo, pretože byť manželkou herca je nesmierne náročné. Jej tolerancia a moja ústretovosť v tom, že jej môžem vrátiť to, čo všetko investovala do manželstva a rodiny nám neskutočne pomáha. 

Daniela: Teraz si Ferko sype popol na hlavu (úsmev). Začiatok manželstva, kým sme nemali deti, bola prechádzka ružovou záhradou.  Potom prišiel na svet prvý syn Martin a dostali sme byt v Lamači. Vtedy to bol krásny život, povinností ešte nebolo také kvantum ako neskôr. Ako syn rástol, bývala som s ním často sama, nebolo to vtedy už tak jednoduché. Výťah sa často kazil a na siedme poschodie som chodievala pešo aj s nákupom. 

Vaša medicínska kariéra šla teda na dlhší čas bokom..

Daniela: Pochopila som, že nie je možné v čase, keď sú malé deti, pracovať popri manželovom zamestnaní ako lekárka. Po ukončení štúdia medicíny som nešla robiť prax, pretože to by sa za žiadnych okolností nepodarilo skĺbiť s mojou profesiou, no začala som učiť na Fakulte medicíny, konkrétne odbor Fyziológia. K lekárskej praxi som sa vrátila až po dvanástich rokoch. Hovoríme o dobe, kedy neboli telefóny, v Lamači existovali vtedy jedny potraviny, mali sme jedno auto, ktorým sa Ferko presúval do divadla. Našťastie sme nemali chorľavé deti, tak som s nimi bola každý deň v lese. Niekedy to bolo náročnejšie, niekedy menej náročné, ale šlo to. 

Ste veľmi činorodá dáma, priznajte sa čo ste v tom období doma v noci robievala.

Daniela: Zavárala som (úsmev). U nás doma sa to robievalo vždy, od čerešní po uhorky. Raz ma Ferko našiel o 02:30 v noci ako vykôstkovávam čerešne. Povedal mi, či som sa zbláznila. Ale bolo treba ich spraviť, do koláča alebo na štrúdľu, čo som ich mala nechať zhniť? Tak som teda nasilu šla do postele, kým ma o pár hodín nezobudil druhý syn Miško, ktorý zvykol vstávať skoro. 

Deti vycítia všetko, čo sa doma naozaj deje, máte aj vy podobnú skúsenosť?

Daniela: Áno, my sme sa s Ferkom mali naozaj radi, a aj máme, a tie deti boli potom naozaj dobré a milé. Nemala som s nimi väčšie problémy. 

Čo máte na vašom manželovi najradšej?

Daniela: Mám ho rada takého, aký je. Bola som natoľko tolerantná, že som si ani nehľadala dôvody na to, aby mi niečo na ňom prekážalo. Moja mama mi pred svadbou doslova povedala: „Danielka, nebudeš mať ľahký život.“  Bola to veľmi silná láska a stále je a to je gro všetkého. Bez nej skôr či neskôr zanikne každé manželstvo. 

Ak by som vás poprosila o radu, ako si udržať podobne fungujúci partnerský vzťah, čo by ste mi povedali?

Daniela: V prvom rade sa majú stretnúť ľudia, ktorí majú spolu žiť. Tam nejde kalkulovať. Ja som Ferka šialene ľúbila, keď som ho spoznala. To bola tak silná láska, že som sama nechápala, čo to so mnou robí. Myslím si, že aj Kovár bol do mňa taký buchnutý. A nastaviť prah tolerancie. 

A naozaj nikdy ste si nebuchla do stola, že „už toho máte dosť“?

Daniela: Ale áno. Zvykli sme chodiť na dovolenky tak zvláštne, kadejako, a povedala som a dosť! Buď budeme chodiť na dovolenky spolu ako rodina alebo si balím kufre a odchádzam. Síce to bola možno hlúpa veta, ale zabrala. Odvtedy sme chodili tak, aby som si aj oddýchla a bolo nám výborne. 

Čím si navzájom robíte v súčasnosti vo vašom manželstve radosť?

František: Trávime čo najviac času spolu. Manželka ma naučila chodiť na hríby, krásne hríby teraz rastú, les je úžasne  voňavý, hrávame spolu Scrabble..

Daniela: Občas ideme navštíviť priateľov, nemáme ich veľa, ale tých čo máme sú veľmi fajn ľudia. A tento rok sme boli spolu prvý krát na all inclusive dovolenke v Grécku, bolo nám ako v božom koši. 

Náročnejšie momenty zákonite prídu v každom manželstve, tak ako pri všetkom inom v živote, čo Vám vtedy pomáha?

František: V každom jednom manželstve prebieha sínusoida, všetko na našej zemeguli a vo vesmíre je zariadené tak, že sa strieda to dobré so zlým. Raz ste hore a raz dole, s tým treba počítať. Mám pocit, že to naozaj nikoho neobíde. Martin Huba má jednu vetu, ktorou reaguje na to, keď sa niekto z nášho hereckého prostredia rozvádza. Znie takto: „Počúvaj, ty si to neustál.“ Pretože niekedy jednoducho treba počkať a ustáť to. Kým sa všetko utrasie a vyčistí. Dôležitý je aj čas, kým sa vám zahojí rana. A nemenej podstatné je vedieť odpúšťať si navzájom prehrešky. Je aj veľkým darom, keď stretnete človeka, ktorý vám svojimi vlastnosťami a fyzickým vzhľadom vyhovuje a ešte sa stretnete aj v pravý čas. Všetci poznáme situácie, keď sa dvaja stretnú v čase, kedy už majú deti a tie si to potom odnesú najviac. 

Daniela: My sme sa asi naozaj stretli vtedy, kedy sme sa mali stretnúť. Život nám doprial krásne štyri zdravé a šikovné vnúčatá a to je to pravé, čo nám teraz obohacuje život. Som vďačná, že sme sa dožili vnúčat. To, že ideme spolu celá rodina na dovolenku považujem za veľký zázrak. 

- - Inzercia - -