Dnes je nedeľa, 04.december 2022, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mramorové jaskyne v Čile

október 22, 2022 - 08:00
Úžasné farby mramorových jaskýň v Čile sa menia podľa toho ako hladina vody kolíše počas roka. Čilské mramorové jaskyne (tiež známe ako „Mramorová katedrála“), ktoré sa nachádzajú v Patagónii na jazere General Carrera, boli vytvorené pred viac ako 6000 rokmi vlnami, ktoré erodovali skaly.
Foto: 
shutterstock

Sneh? Nie, piesok!

Najväčšie ložisko sadry na svete, White Sands National Monument, je pokojná plocha trblietavého bieleho piesku, ktorá sa nachádza v púšti Chihuahuan v Novom Mexiku. Sadrovec, ktorý tvorí tieto mierne sa zvažujúce duny, pochádza z neďalekého efemérneho jazera, ktoré má vysoký obsah minerálov. Keď sa voda z tohto jazera vyparí, ostanú minerály, ktoré potom vytvárajú sadrové usadeniny, ktoré sú unášané vetrom. 

Pobrežie Na Pali

Medzi farebnými útesmi a azúrovo modrými vodami pod nimi havajské pobrežie Na Pali určite uchváti každého návštevníka. Pešia turistika po útesoch vám poskytne 4000 stôp vysoký výhľad na Tichý oceán a údolie Kalalau, ako aj množstvo krásnych vodopádov pozdĺž cesty.

9-_pobrezie_na_pali.jpg

Foto: 
shutterstock

Pruhované hory v Číne

Geologický park Zhangye Danxia je domovom farebných pruhovaných hôr v Gansu v Číne. Danxia označuje zvláštny typ krajiny, ktorý sa nachádza na juhozápade krajiny. Farebné hory sú tvorené vrstvami minerálov a hornín, ktoré boli narušené, keď tektonické platne spôsobili zrážku ostrova, ktorý je dnes Indiou, so zvyškom kontinentu Eurázie. Kedysi málo známy zázrak je teraz chráneným svetovým dedičstvom UNESCO a je obľúbeným turistickým lákadlom, a to z jediného dôvodu: Je pravdepodobné, že ste nič podobné ešte nevideli.

10-danxia._.jpg

Foto: 
shutterstock

- - Inzercia - -