Dnes je nedeľa, 04.december 2022, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Falošná maska menom toxická pozitivita

október 25, 2022 - 07:00
Skrývate smútok a slzy za širokým úsmevom a odpovedáte, že sa máte dobre, hoci možno v súkromí prežívate ťažké chvíle? Stratu blízkej osoby, rozvod, zdravotné problémy... Ak ste sa v tom našli, zrejme i vy máte dočinenia s toxickou pozitivitou.
Foto: 
shutterstock

Aj keď sa o to neustále snažíme, nie je možné byť neustále šťastný a plný pozitívnej energie. Sme len ľudia, a ako ľudia cítime širokú škálu emócií. Pri toxickej pozitivite, ako sa tomu odborne hovorí, človek potláča všetky negatívne pocity a pred inými ľuďmi predstiera šťastie. Pozitívne emócie jednoducho považuje za dôležitejšie než tie negatívne. Snaží sa ich preto v sebe potlačiť, pretože sa mu zdajú nevhodné a neprípustné. Súvisí s tým tiež jeho presvedčenie, že akékoľvek životné prekážky sa dajú prekonať, avšak musí zostať pozitívny.

Nasadenie si falošnej masky

Existuje niekoľko podôb toxickej pozitivity. Aj vy pravdepodobne máte kolegyňu či kamarátku, ktorá by v živote nepriznala problémy v domácnosti a v súkromí. Všetkých presviedča, akú dokonalú rodinu a manžela má, i keď to nie je tak úplne pravda. 

Na sociálnych sieťach to však býva ešte okázalejšie. Influenceri aj bežní ľudia radi publikujú príspevky plné radosti, krásnych okamihov a dokonalosti. Realita ale býva iná. Toxická pozitivita ich totižto núti nasadiť si falošnú masku, aby za každých okolností pôsobili navonok spokojne, veselo a úspešne.

Neexistujú dobré a zlé emócie

Možno si to mnohí neuvedomujú, no týmto správaním iba likvidujú svoje prirodzené pocity a emocionálne reakcie, čo môže mať vážny dopad na ich duševné zdravie. Je to škodlivé, nebezpečné a vedie to až k zľahčovaniu či popieraniu reality. Čím viac sa človek núti byť šťastný, tým viac potláča a znehodnocuje svoje skutočné emócie. Tie však nikde nezmiznú, stále sú vnútri a len sa hromadia.

Cítiť všetky druhy emócií je predsa prirodzené, a neexistuje žiadne rozdeľovanie na „dobré“ a „zlé“, hoci ste zrejme odmalička počúvali niečo iné. Vety ako „chlapci neplačú“ alebo „mala by si sa viac usmievať“ toxickej pozitivite jedine napomáhajú. Život je ale natoľko pestrý, že si vyžaduje široké spektrum pocitov a reakcií. Smútok, hnev, žiarlivosť síce navonok nepôsobia ukážkovo, no cítia ich všetci a ide o prirodzené reakcie ľudského organizmu na určité situácie. Dokonca sa dá povedať, že takéto vyventilovanie emócií je pre nás zdravšie, ako keby sme mali všetko dusiť v sebe.

Uniknite toxickej pozitivite

Nebojte sa preto dávať svojim emóciám voľný priebeh. Neignorujte ich. Ak si potrebujete poplakať, plačte. Nahnevajte sa, ak vás niekto rozčúli. Zvýšte hlas, kričte. Jednoducho, dostaňte to zo seba von a neodsudzujte za to iných ľudí ani seba. Ak sú vaši priatelia či členovia rodiny rozhnevaní alebo smutní, vypočujte si ich, no nesnažte sa ich presvedčiť, aby silou-mocou mysleli pozitívne. Každý potrebuje určitý čas, aby svoje emócie zvládol a vysporiadal sa s nimi.

Pomôcť tiež môže pauza od sociálnych sietí, pretože tie toxickou pozitivitou priam prekypujú. Je úplne normálne povedať si: „Je v pohode nebyť v pohode“. Ak však máte pocit, že nezvládnete s týmto problémom bojovať sami, nie je hanba vyhľadať pomoc psychológa.

- - Inzercia - -