Dnes je nedeľa, 04.december 2022, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zomrel známy hudobník Branislav Hronec

október 25, 2022 - 12:36
Vo veku 81 rokov zomrel významný hudobník, skladateľ a klavirista Braňo Hronec.
Foto: 
Facebook Suzie Hroncová

„Dnes ráno ma zobudila manželka s tým, že si v telefóne našla SMS správu. Judy Vargová nám oznámila, že v noci zomrel jej manžel, hudobník Braňo Hronec,“ napísal na sociálnu sieť Oliver Andrásy.  „Opustil nás ďalší náš kamarát. Braňo bol výborný človek a skvelý muzikant. Niekoľkokrát sme spolu dovolenkovali a nikdy nezabudnem na Braňove súkromné koncerty u nich doma za klavírom len pre priateľov. Branko, odpočívaj v pokoji. Budeš nám veľmi chýbať.“

Branislav Hronec sa narodil 22. decembra 1940 v Hronseku. Bol uznávaným slovenským hudobníkom, klaviristom a hudobným skladateľom. Jeho manželkou bola Judita Vargová a dcérou slovenská speváčka Suzie Hroncová. 

Bol zakladateľom a členom formácie West Coast Combo, ktoré bolo inšpirované hudbou Charlesa Hamiltona a Oscara Petersona. Neskôr sformoval Bratislavské jazzové štúdio zamerané na mainstreamovú džezovú hudbu. S ním vyhral v rokoch 1961 a 1962 aj prvé miesto v Súťaži tvorivosti mládeže. Už vo svojich prvých kompozíciách prejavil aj skladateľský talent. Na jeseň 1963 si založil Skupinu Braňa Hronca. Najskôr išlo o sexteto, ktoré sa časom rozrástlo na Orchester Braňa Hronca.

Braňo Hronec sa so zdravotnými problémami trápil dlhodobo, ale vždy si našiel dôvod na dobrú náladu. Najväčšiu radosť mu robil jediný vnuk Riško. „To je boží zázrak. Toľko radosti nám priniesol. Je to iskra, potešenie do domu,“ vyznala sa pred časom Hroncova manželka Judita Vargová s ktorou žil v harmonickom vzťahu od roku 1980.

Vyjadrujeme celej rodine úprimnú sústrasť

- - Inzercia - -