Dnes je nedeľa, 04.december 2022, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Päť krajín, v ktorých sa pôrody líšia od tých na Slovensku

október 26, 2022 - 07:30
Výnimočný a zároveň náročný zážitok v živote ženy, akým pôrod bezpochyby je, sa v každej krajine líši. Ak ste sa niekedy sťažovali, alebo sa obávate prístupu v slovenských nemocniciach, po prečítaní tohto článku uvidíte, že existujú štáty, kde by ste určite rodiť nechceli, ale i také, od ktorých by sa Slovensko mohlo v mnohom inšpirovať.
Foto: 
shutterstock

Holandsko

Väčšina budúcich matiek v Holandsku nenavštevuje pôrodníka, ale len pôrodnú asistentku. Na výber majú, či chcú rodiť doma alebo v nemocnici, pričom veľké množstvo žien si vyberá skôr prvú možnosť. Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnú, si ešte pred pôrodom musia vyzdvihnúť tzv. kraampakket, teda tehotenský balíček, ktorý obsahuje všetky zdravotnícke pomôcky potrebné na domáci pôrod. 

Pri pôrode v nemocnici zasahujú lekári iba ak sa vyskytnú nečakané komplikácie alebo v prípade rizikových tehotenstiev. Podobne je to i s epidurálom, ktorý sa podáva len veľmi výnimočne. Ak žena porodí skoro ráno a bez komplikácií, môže ísť s bábätkom domov už o dve hodiny.

V Holandsku taktiež existuje jedinečný systém nazývaný kraamhulp, teda niečo ako popôrodná domáca starostlivosť. Počas siedmich dní chodí mamičke vypomáhať zdravotná sestra. Tá nielenže pomáha so starostlivosťou o dieťa, ale aj upratuje a varí.

Japonsko

Podobne ako Holanďanky, i väčšina Japoniek sa snaží porodiť svoje dieťa bez použitia epidurálky. Po niekoľko stáročí sa pôrodné bolesti považovali za druh skúšky, ktorú musia ženy podstúpiť v rámci prípravy na náročnú úlohu materstva. Hoci je táto tradícia mimoriadne silná, v súčasnosti sa už od nej začína upúšťať. 

Ženy v Japonsku zvyčajne rodia v nemocniciach a po pôrode bývajú hospitalizované päť až desať dní, záleží od toho, či mali vaginálny pôrod alebo cisársky rez. Prítomnosť otca pri pôrode však nie je samozrejmosťou. Podmienkou je absolvovanie predpôrodného kurzu spolu s budúcou matkou, ak sa však musí vykonať sekcia, nemá na výber a musí ísť do čakárne. 

Afganistan

Tehotné ženy v Afganistane dostávajú potrebné informácie iba od svojej matky či starej matky. Práve babička je často tá, ktorá pomôže priviesť dieťa na svet. Väčšina žien rodí doma, a keďže nemajú prístup k odbornej zdravotnej starostlivosti, mnoho z nich pôrod nemusí prežiť. Po pôrode ostáva rodička doma štyridsať dní a zaujímavosťou tiež je, že vylúčená placenta sa podľa ich zvyklostí zahrabáva do zeme.

Južná Kórea

Nízka miera plodnosti a vysoká detská úmrtnosť prispeli na Kórejskom polostrove ku tradícii, aby sa po pôrode nová mamička s dieťaťom držali 100 dní v ústraní, no v súčasnosti to už nie je pravidlom. Zvykom však stále ostala konzumácia polievky z morských rias. Rodičky sa vraj vďaka nej ľahšie zotavia z pôrodu, získajú silu a zbavia sa lochie (sekrét zložený z vylučujúcej sa tehotenskej sliznice, baktérií, krvi a iných buniek). Polievku, ktorá má taktiež zvyšovať tvorbu materského mlieka, jedia po dobu niekoľkých mesiacov. 

Austrália

Pôrody v Austrálii sú vo všeobecnosti považované za bezpečné a na vysokej úrovni. Už prenatálna starostlivosť je plne zameraná na tehotné ženy a ich potreby či kultúru. Môžu si vybrať, či budú rodiť v nemocnici, doma alebo v pôrodníckom centre, prípadne či pôjde o verejné alebo súkromné zariadenie. Po vaginálnom pôrode ženy odchádzajú domov za 4 – 48 hodín a po cisárskom za 72 hodín. V súkromnej nemocnici je to však inak. Po prirodzenom pôrode ostávajú 4 noci, po sekcii o jednu navyše.

V nemocnici ich tiež navštívi laktačná poradkyňa a pediater. Dieťaťu sa robia krvné testy, a pokiaľ je záujem, lekári mu spravia aj tzv. novorodenecký sluchový test. Ak sú z nemocnice prepustené skôr, príde za nimi domov zdravotná sestra, ktorá skontroluje miminko a poradí im s hocijakými problémami, napríklad s kojením či spánkom.

- - Inzercia - -