Dnes je nedeľa, 04.december 2022, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Spomienka na hudobnú legendu Branislava Hronca

október 29, 2022 - 08:00
„Otec bol veľmi pokojný človek, nikdy nevybuchol a každý problém riešil s rozvahou,“ začína rozprávanie o svojom milovanom otcovi Branislav Hronec mladší, syn hudobnej legendy, ktorá sa len pred pár dňami pridala k mnohým ďalším v hudobnom nebi. Odišiel vo veku 81 rokov.
Foto: 
Archív Branislav Hronec ml.

Branislav Hronec, ktorého všetci prezývali familiárne Braňo, sa narodil 22. decembra 1940 v Hronseku do rodiny evanjelického farára. Aj z tohto dôvodu mu možno učaroval najväčší hudobný nástroj na svete organ, na ktorom hrával už ako 13-ročný v krtíšskom evanjelickom kostole. Svoju muzikálnosť zdedil údajne po svojich rodičoch.

Hudba bola jeho život

img_3981.jpg

Spomienka na hudobnú legendu Branislava Hronca
Foto: 
Archív Branislav Hronec ml.

Bol multiinštrumentalista. Organ nebol jediným nástrojom, na ktorom hral,“ pokračuje v rozprávaní syn Branislav. Jeho otec bol zakladateľom a členom formácie West Coast Combo, ktoré bolo inšpirované hudbou Charlesa Hamiltona a Oscara Petersona. Miloval jazz a sformoval Bratislavské jazzové štúdio zamerané na džezovú hudbu, s ktorým vyhral v rokoch 1961 a 1962 aj prvé miesto v Súťaži tvorivosti mládeže. Na jeseň 1963 si založil Skupinu Braňa Hronca. Najskôr išlo o sexteto, ktoré sa časom rozrástlo na Orchester Braňa Hronca. Aj vďaka hudbe Braňo Hronec precestoval takmer celý svet a rád na to spomína aj jeho syn: „Rodičia nás brávali po celom svete a otec cestovanie skutočne miloval.“ Braňo Hronec bol klavirista, skladateľ, aranžér a kapelník. V 60. a 70. rokoch minulého storočia patril so svojím orchestrom k európskej špičke. Spievali s ním mnohé známe osobnosti, na svojich koncertoch využívali scénické, pohybové, akustické prvky a svetelné efekty, ktoré v tom čase nemali v Československu obdobu. „Bol neuveriteľne pracovitý, určite by sa uživil aj keby sa nevenoval hudbe,“ hovorí Braňo Hronec mladší a pokračuje: „V posledných rokoch sa venoval hotelierstvu, k čomu viedol aj nás.“

Zábava v obklopení hviezd

dizajn_bez_nazvu473.png

Spomienka na hudobnú legendu Branislava Hronca
Foto: 
Archív Branislav Hronec ml.

Vo svojom hoteli HOTEL No16 pán Hronec rád hostil ľudí z celého sveta a výnimkou neboli ani hudobníci. „Veľa vzácnych ľudí sa premlelo aj u nás v hoteli, doteraz si uchovávam nahrávky, z ktorých by som chcel raz zostrihať o otcovi materiál, ktorý by priblížil jeho život,“ hovorí syn Braňo. Rád spomína na to, ako sa takto neraz neplánovane udial súkromný koncert a zábava pokračovala až do rána. Uvedomoval si pritom mladý chlapec, s akými významnými ľuďmi sa stretáva? „Vtedy som to neriešil, keď sa do niečoho narodíte, je to pre vás prirodzené, ale práve teraz si to uvedomujem, aký bohatý bol môj život vďaka otcovi.“ Pripomína, že jeho otec bol človekom, ktorý miloval ľudí a vždy im pomáhal. Tiež na ňom miloval fakt, že si nikdy nepresadzoval svoje ego, všetky situácie riešil s rozvahou, a  keď sa do niečoho pustil, nechával si na to svoj čas. „Vnímal som, že bol otec rešpektovaný a vždy bola okolo neho akási pozitívna aura,“ spomína syn. Otcových známych mal rád, mnohí boli spoločnými známymi oboch rodičov, veď aj pani Judita Vargová bola v umeleckých kruhoch uznávaná. S manželom tvorili stabilný pár od roku 1980.

img_4409.jpg

Spomienka na hudobnú legendu Branislava Hronca
Foto: 
Archív Branislav Hronec ml.

Celoživotné radosti správneho chlapa

Podľa syna sa umelec vedel tešiť zo života a mal množstvo záľub. Miloval kone, lyžovačky a cigary, ktoré si vždy doniesol z ciest v Dominikánskej republike. Okrem muziky rád hrával karty a v posledných rokoch si obľúbil aj golf. Najväčšiu radosť mu však priniesol vnúčik Riško a využil každú príležitosť, keď ho mohol navštíviť u dcéry Suzie v Senci. „S nikým nemal konflikty, bol neuveriteľne skromný a dobrý,“ pripomína syn a spomenul nám aj príhodu o tom, ako otec učil v Bratislave na konzervatóriu a komisii pri skúške povedal, že podstatné je to, ako žiaci hrajú a nie to, ako sa vyznajú v politickej scéne.

Ďalšie kroky v otcových šľapajach

S dcérou Suzie aj na sklonku života rád vystupoval v duu Suzie Goes to Calssics with Legendary Brano Hronec, vďaka čomu sa v hudbe udržiaval čo najdlhšie. Svoje deti pritom netlačil k umeleckým aktivitám. „Síce si rád zahrám na klavíri, nikdy som sa mu nevenoval profesionálne. Dokonca, keď otec videl, že v puberte ma to nebaví, netrval na tom, aby som v hraní pokračoval, a to sa mi na ňom páčilo,“ prezrádza syn. Spomína však aj na to, ako v časoch pandémie práve klavír spríjemňoval ich dlhé chvíle. Hotelu sa v tých časoch z logických dôvodov nedarilo, no vďaka hudbe bolo všetko znesiteľnejšie. Ako sa teraz rodina vyrovnáva so stratou, na ktorú sa snažili pripraviť vopred, avšak v realite to možné nie je, prezradil syn tiež: „Chceme pokračovať v odkaze, ktorý nám otec zanechal, viedol nás k hotelierstvu a v tom by sme radi ostali. Je teraz na nás, aby sme otcovo úsilie zveľaďovali. Trochu sme zmenili koncept a veríme, že sa nám podarí úspešne pokračovať v otcových podnikateľských šľapajach.“

Braňo Hronec bol legendou, na ktorú nesmie zabudnúť ani mladšia generácia. Snáď najsympatickejší na jeho úspešnom odkaze je fakt, že napriek veľkým úspechom, ktoré dosiahol, ostal nohami na zemi, mal úprimne rád ľudí a ľudia mali radi jeho.

- - Inzercia - -