Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Preventívna gynekologická prehliadka nie strašiak, ale povinná jazda. Čo všetko odhalí a aké nové pojmy v gynekológii by sme mali poznať?

október 31, 2022 - 07:00
Vraví sa, že až keď ženám začnú tikať biologické hodiny, bývajú zodpovednejšie k vlastnému zdraviu a kladú väčší dôraz aj na absolvovanie preventívnych prehliadok, tie gynekologické nevynímajúc.
Foto: 
freepic.com

Pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa sú pritom absolútne minimum, ktoré ženy môžu pre seba urobiť. Žiaľ, mnohé z nich ich význam podceňujú alebo sa im kvôli strachu z odhalenia onkologického, respektíve iného vážneho ochorenia, zámerne vyhýbajú. 

Kedy začať?

Pravidelnú gynekologickú prehliadku by ženy staršie ako 15 rokov mali absolvovať raz ročne. Tento časový rozostup u drvivej väčšiny žien zaručuje, že prípadný problém sa odhalí ešte v zárodku a šance na jeho (vy)riešenie sú o to vyššie. Štatistiky však hovoria jasnou rečou a dokazujú, že záujem žien o návštevu gynekológa či gynekologičky už po pôrode značne klesá, akoby mamičkám na kondícii svojich reprodukčných orgánov viac nezáležalo. To je pochopiteľne chyba, pretože povinnosť postarať sa o svoje zdravie máme ako mamy dokonca dvojnásobnú. Osobitnú kategóriu tvoria ženy - seniorky, ktoré ukončili pohlavný život a majú pocit, že sa ich mnohé frekventované gynekologické ochorenia viac netýkajú, čo je omyl.

Preventívna prehliadka odhalí mnohé ťažkosti

Pravidelná prehliadka môže prispieť aj k odhaleniu pohlavne prenosných chorôb, ktoré neraz dlhodobo prebiehajú úplne bez príznakov. Gynekológ dokáže rozpoznať aj nenápadné či len veľmi mierne prejavy ochorenia, ktoré samotná žena ani nezaznamená, a na základe toho jej odporučiť ďalšie špeciálne vyšetrenia. Ako tvrdí MUDr. Peter Harbulák, PhD., štandardná, každoročná preventívna prehliadka pozostáva z vyšetrenia vonkajšieho genitálu, vyšetrenia pošvy a krčka maternice v zrkadlách, kolposkopického vyšetrenia krčka maternice spolu s odberom onkocytologického steru, prípadne aj z vyšetrenia prsníkov pohmatom. Bežnou súčasťou preventívnych kontrol, býva i ultrazvukové vyšetrenie vnútorných pohlavných orgánov - maternice, vajíčkovodov a vaječníkov. Preventívna gynekologická prehliadka má ale zásadný význam aj v tom, že sa žena môže dozvedieť viac o svojom reprodukčnom zdraví. A práve o tejto téme nám viac porozprával uznávaný špecialista, MUDr. Peter Harbulák, PhD.

Trendy sa menia. Aj tie v načasovaní založenia rodiny

Mať vlastnú rodinu mnohí mladí ľudia vnímajú, úplne prirodzene, ako veľkú zodpovednosť, ktorej predchádza dostatočné finančné zabezpečenie zo strany oboch partnerov, ale i duševná pripravenosť na status rodiča. No práve váhanie býva jedným z nosných dôvodov odkladania tehotenstva. Ďalšou príčinou, prečo sa založenie rodiny zo strany zaľúbencov odďaľuje, môže byť znížená plodnosť ženy, muža alebo oboch z dvojice, prípadne neplodnosť. Nech už sú dôvody akékoľvek, faktom je, že vyšší vek u ženy nepochybne vplýva na jej schopnosť otehotnieť. Priemerný vek prvorodičky bol pred štvrťstoročím 21 rokov, dnes je to 28 rokov. Zdôrazňujem, vek prvorodičiek. My sa stále častejšie stretávame so skupinou žien medzi 30 – 40 rokom života. Liečbe neplodnosti sa venujem dvadsať rokov a dnes za mnou chodia i dámy nad štyridsať rokov. Kým v minulosti by som sa nad tým minimálne pozastavil, dnes to vnímam ako bežnú prax,“ priznáva MUDr. Peter Harbulák, PhD. „Medzi časté príčiny neplodnosti patrí takisto syndróm polycystických vaječníkov, endometrióza, nepriechodnosť vajíčkovodov a ovariálna insuficiencia,“ dodáva MUDr. Harbulák a zároveň zdôrazňuje význam vyšetrenia hodnoty Anti-Müllerian hormónu, skrátene AMH, o ktorom mnohé ženy ani len netušia...

O tomto hormóne ste počuli?

Laicky povedané, AMH (Anti-Müllerián hormón) indikuje počet vajíčok, ktoré žena má ešte k dispozícii. Pomocou jednoduchého vyšetrenia z krvi, dostupného u gynekológa počas bežnej alebo preventívnej prehliadky alebo v akomkoľvek centre asistovanej reprodukcie, si tak môže každá žena overiť, aká je jej ovariálna rezerva a koľko času zhruba má na založenie, respektíve rozšírenie rodiny. „Hladina AMH predstavuje počet (zásobu folikulov), ktoré sú schopné rastu až do dominantného folikulu potrebného pre otehotnenie. Je významným ukazovateľom starnutia ovárií. Stanovením jeho hladiny je možné vyhodnotiť ovariálnu rezervu a súčasne i pravdepodobnosť otehotnenia. Trendom posledných dvadsiatich rokov, a to predovšetkým v európskych krajinách, je posunutie materstva do neskoršieho veku ženy po tridsiatom roku života. Mnohé z nich si ale neuvedomujú, že pravdepodobnosť počatia býva už vtedy podstatne znížená, hoci majú pravidelný menštruačný cyklus,“ upozorňuje MUDr. Peter Harbulák, PhD. 

Hormón AMH je produkovaný v záverečnom štádiu vývoja vajíčka pred ovuláciou podpornými granulózovými bunkami, pričom tie potom tvoria aj vonkajší obal vajíčka. Ide o nezrelé vajíčka, ktoré čakajú na „prebudenie“ - akýsi hormonálny impulz, aby v budúcnosti dozreli Zo všetkých strán čítam o odporúčaniach, zvyšujúcich šancu na otehotnenie.  Zdravo žiť a stravovať sa, pravidelne cvičiť, veľa spať či eliminovať stres. To je v poriadku, no tiež by som rád povedal, že nie každá žena, ktorá žije zdravo, má funkčné vaječníky a žena s miernou nadváhou nie je automaticky neplodná. Hodnota AMH, ktorú považujem za jeden z najvýraznejších markerov  šancí na otehotnenie, je to, čo by ženy mali poznať. Je to jednoduché a efektívne vyšetrenie a mali by o ňom informovať svoje pacientky vo fertilnom veku všetci gynekológovia. Mimochodom, podľa prieskumov iba 27% gynekológov sa na preventívnej prehliadke pýta svojich pacientiek, či plánujú mať dieťa, prípadne túto eventualitu zvažujú. To je strašne málo,“  aj tu vidí MUDr. Harbulák mnohé nedostatky. 

Oplatí sa vedieť

Ženy sa pri riešení otázky gravidity dostávajú čoraz častejšie do stresových momentov, cítia tlak zo strany rodiny, blízkych, ale v neposlednom rade i spoločnosti. Či už plánujete otehotnieť v dvadsiatich alebo tridsiatich rokoch, zdravým životným štýlom nemôžete nič pokaziť. Ale počet vajíčok vo vaječníkoch začína klesať už po 25. roku života, výrazný pokles potom nastáva po 35. roku. Niet teda divu, že po tridsať päťke tehotenstvo neprichádza celkom bez problémov. V rámci zlepšenia plodnosti a zvýšenia šance priviesť na svet vytúženého potomka si ale môžete zvoliť i ďalšiu metódu. 

Social freezing ako riešenie?

„V súčasnosti je tomu už desať rokov, čo sa vo svete akceptuje a realizuje social freezing s veľkou úspešnosťou,“ hovorí MUDr. Harbulák. „Dnešné štyridsiatničky sú ale „stratená generácia“, pretože keď mali tridsať rokov, nik im o tejto metóde nepovedal a tobôž im ju neposkytol. Technika zmrazovania vajíčok je v dnešnej dobe natoľko vyvinutá, že zmrazovanie a následné rozmrazenie prežije 90-97% vajíčok a miera oplodnenia je 71-79%, čo je porovnateľné s čerstvými vajíčkami,“ upozorňuje ďalej odborník.

Program Social freezing je určený ženám, ktoré si tehotenstvo aktuálne neželajú, no rady by si uchovali vajíčka na neskôr. MUDr. Peter Harbulák, PhD. vysvetľuje: „Tento proces zahŕňa hormonálnu stimuláciu vaječníkov a odber vajíčok, rovnako ako pri metóde IVF. Čo sa odberu vajíčok týka, ten je vykonávaný v krátkodobej celkovej anestézii, pričom samotný zákrok trvá maximálne 10-15 minút. Ideálne je, ak sa tak stane do 35. roku života pacientky. Rozmrazia a oplodnia sa, až keď si ich žena praje použiť.“

Mrazenie vajíčok pre zachovanie fertility bez zdravotnej indikácie môžu využiť aj ženy, ktoré momentálne nemajú vhodného partnera a boja sa straty ovariálnej rezervy, v období, keď ho budú mať, alebo si chcú splniť študijné, pracovné či iné osobné ciele, než sa stanú matkami. „Social freezing je vyhľadávanejšou metódou, ktorá zvyšuje šance pre neskoršie otehotnenie ženy odobratím zdravých vajíčok v mladom veku a ich uchovaním pre neskoršie použitie,“ ozrejmuje MUDr. Peter Harbulák PhD. dôvody, pre ktoré sa na neho klientky obracajú s touto požiadavkou na pravidelnej báze. 

Mrazenie vajíčok, ale samozrejme i spermií, sa jednoznačne odporúča aj pred liečbou (napríklad onkologickou), pri ktorej sa môže znížiť alebo stratiť reprodukčná schopnosť. V tomto prípade hovoríme o „medical freezingu“. Tu je nevyhnutná spolupráca viacerých špecialistov, dôležité je pacientku okamžite informovať o jej možnostiach a neodkladať prípravu na medical freezing.

A na záver ešte pár čísiel

Ženám vo veku od 20 do 24 rokov sa darí otehotnieť do jedného roka v 86 % prípadoch. Ženy staršie, a to vo veku od 25 do 29 rokov, dokážu otehotnieť do jedného roka v 78 % prípadoch. Iba 63 % žien otehotnie v 30 až 34 rokoch a u žien vo veku od 35 do 39 rokov ide už len o 52 % úspešných oplodnení. 

- - Inzercia - -