Dnes je nedeľa, 04.december 2022, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Stredoškolák renovoval jediný funkčný parný rušeň na svete svojho druhu. Teraz si preberie medzinárodnú cenu

november 08, 2022 - 08:00
Šestnásťročný študent pomáhal opravovať a udržiavať unikátny funkčný päťdesiatročný parný rušeň Albatros. Teraz si Filip Vereš preberie bronzovú Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE).
Foto: 
Archív Filip Vereš

Lásku k vlakom a železniciam majú v krvi

Filipa, študenta Súkromného gymnázia na Trnavskej ceste v Bratislave, fascinovali vlaky, parné lokomotívy a železnice už od mala. V ich rodine nie je s touto záľubou jediný. Už jeho dedko bol rušňovodičom. Ujo, babka, druhý dedko, dokonca aj prababka tiež pracovali na železnici. Filipov otec, ktorý stál pri založení klubu Albatros, nie je výnimkou. Preto bola pomoc s údržbou rušňa 498.104 v tomto občianskom združení pre Filipa jasnou voľbou. 

“Na tomto parnom rušni sa podieľali aj môj otec a ujo, keď mali okolo osemnásť rokov. Fascinuje ma životnosť takejto mašiny. Rušeň, o ktorý som sa staral, je jediným funkčným rušňom svojho typu na svete. Vyrobených bolo iba 15 kusov,” facscinovane vysvetľuje význam tohto rušňa Filip. Do prevádzky boli uvedené v období od päťdesiatych do sedemdesiatych rokov 20. storočia, ale zachovali sa už len tri kusy. Jedným je vrak v múzeu,  druhý rušeň v Čechách má žiaľ nefunkčný kotol a o tretí sa dobrovoľne stará aj pätnásťročný Filip. 

Monterky od uhlia a ruky plné práce

V združení je asi dvadsať dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú s údržbou rušňa Albatros. Medzi nimi je aj Filip. V monterkách pomáhal kde sa len dalo. “Boli to pre mňa veľmi zaujímavé práce a nikdy som sa nenudil. Spájal som hadice a podával náradie, čistil predok rušňa od hmyzu či od oleja. Raz sme montovali sedačky, inokedy zas vymieňali okná.” Dôležitou súčasťou sú tiež revízie kotla, aby sa zaručilo, že v prípade potreby pôjde rušeň ako po masle. Okrem toho po jazdách Filip vyprázdňoval nad jamou uhoľné zásobníky, odpratával spálené uhlie a vapkoval usadeniny na stenách jamy. Práce okolo rušňa bolo jednoducho neúrekom. 

“Najradšej som čistil exteriér lokomotívy. Rozdiel pred a po čistení bol na nerozoznanie. Vtedy som si predstavil všetkých tých ľudí, ktorí sa s rušňom budú fotiť a mal som z toho veľkú radosť,” spomína zručný stredoškolák.

Jazdu tejto lokomotívy si nadšenec Filip vychutnal aj na vlastnej koži, keď boli so spolužiakmi zo základej školy na Deň detí v Smoleniciach. “Aj keď je pach spáleného uhlia a dymu neoddeliteľnou súčasťou takejto cesty, určite to bol pre nás zážitok na celý život,” úsmevne hovorí. 

Systém využívania tlaku pary dokáže poháňať niekoľko sto tonovú konštrukciu rýchlosťou až 130 km/h. “Rušeň dokáže prejsť toľko kilometrov, koľko má nazbrojeného uhlia v tenderoch.  Zaujímavosťou je, že pár kilometrov za vlakom ide v závese hasičský vlak ťahajúci cisternu plnú vody, aby sa predišlo riziku pri vzniknutí požiaru,” popisuje fungovanie stroja dobrovoľník. 

Posilnený výzvami a prekážkami 

Filip patrí medzi vyše 1300 študentov, ktorí na jeseň 2022 získajú významné ocenenie vojvodu z Edinburghu - skrátene DofE. Ide o program, ktorý inšpiruje mladých ľudí k dosahovaniu svojich cieľov a snov v športe, dobrovoľníctve a rozvoji zručnosti. Okrem dobrovoľníctva v klube Albatros sa tak venoval aj hre na gitaru a lezeniu s lanom, aby dokázal prekonať trasu s vysokou náročnosťou. Zvládol tiež náročnú DofE expedíciu v lese, ktorá preverila jeho fyzickú kondíciu. 

“Táto moja cesta mi ukázala, že každý cieľ si môžem posunúť ešte vyššie, všetko je len na mne, mojej cieľavedomosti a pracovitosti.” uzatvára úspešný absolvent programu DofE.

- - Inzercia - -