Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Biela vrana už po 15-krát

november 18, 2022 - 08:02
17. novembra, presne v deň, keď si pripomíname výročie Nežnej revolúcie, odovzdali v Bratislave prestížne ocenenia Biela vrana. Slávnostnej ceremónie, ktorá sa konala v SND, sa zúčastnila aj prezidentka republiky Zuzana Čaputová. Tohto roku to bol už jubilejný 15. ročník a jeho mottom bolo - Obstáť v historických chvíľach a sila nájsť to najlepšie v nás.
Foto: 
Vyacheslav Shambazov

Ocenenie Biela vrana sa udeľuje za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra. Za rok 2022 ocenenia získali tri príbehy, ktoré ukazujú, ako môže každý z nás čeliť historickým skúškam. „Žijeme obdobie veľkých historických výziev, ktoré nás testujú na dreň. Historici raz budú hodnotiť, ako sa zachovala naša generácia v rozhodujúcich chvíľach. Opäť raz tvoríme základy väčších dejín. Tohtoročné „biele vrany“ nám ukazujú, ako môže každý za seba v rámci svojich možností prispieť i to, že na každom záleží,“ povedala členka Rady Bielej vrany Zuzana Wienk.

sla_9360.jpg

Foto: 
Vyacheslav Shambazov

Záchrana Slatinky

Prvou tohtoročnou laureátkou ocenenia Biela vrana sa stala dlhoročná enviro-aktivistka Martina Paulíková. Takmer tridsať rokov sa spolu s ďalšími snažila zabrániť výstavbe vodnej nádrže v okolí Slatinky, ktorá by zaplavila nielen dedinu, ale aj vzácne prírodné biotopy. Tento rok sa to aj vďaka nej podarilo. Vláda vyhlásila oblasť za chránené územie európskeho významu a zaviazala štát, aby na ňom nestaval. Aktivisti zachránili aj dedinu a život v nej. „Tento príbeh jasne ukazuje silu vytrvalosti, principiálnosti a konštruktívneho prístupu aj napriek zdanlivo beznádejnej situácii, ktorá nás ďaleko presahuje. Prístup Martiny Paulíkovej a komunity okolo nej je v našich končinách výnimočný a dokazuje silu občianskej spoločnosti,“ uviedla Eva Kováčechová.

Prípad Zámocká

Druhým oceneným sa stal dlhoročný LGBTI+ aktivista a majiteľ kaviarne Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave Roman Samotný. Rada Bielej vrany mu udelila ocenenie za ľudskú odvahu, otvorenosť a za dlhodobé vytváranie bezpečného slobodného priestoru pre LGBTI+ komunitu napriek dlhotrvajúcim stupňujúcim sa útokom časti spoločnosti, za vernosť ideálom a občiansku odvahu pokračovať v reprezentácii LGBTI+ komunity aj po teroristickom útoku na návštevníkov jeho kaviarne. „Roman sa po útoku stal viditeľným terčom a zažil traumu, s akou drvivá väčšina z nás nemusí byť nikdy konfrontovaná. Bolo by pochopiteľné, keby sa stiahol. On mal však silu pretaviť zažitú hrôzu na inšpiráciu a povzbudenie pre celú komunitu. To je veľmi výnimočné. Je povinnosťou spoločnosti urobiť všetko preto, aby sa členovia LGBTI+ komunity cítili bezpečne a slobodne,“ skonštatovala Zuzana Wienk.

sla_9409.jpg

Foto: 
Vyacheslav Shambazov
 

Všetkým, čo pomáhali Ukrajine

Tretie tohtoročné ocenenie je výnimočné. Rada sa po prvý raz v histórii oceňovania rozhodla udeliť ocenenie ako otvorené symbolicky pre každého, kto v tejto dejinnej situácii nestratil kompas a pomohol po Ruskej invázii na Ukrajinu legitímne sa brániacemu štátu a jeho obyvateľom pred neprijateľnou agresiou alebo sa pokúsil akokoľvek zmierniť dôsledky hrôz vojny. Rozsah solidarity a pomoci poskytnutej Ukrajine je výnimočný a Rada Bielej vrany vyjadrila veľké poďakovanie všetkým ľuďom, ktorí sa do nej zapojili. Zároveň priznala, že nie je v silách nikoho poctivo zmapovať jej celý rozsah a činy každého jednotlivca, či skupiny, ani príbehy pomoci a odvahy zmerať alebo objektívne porovnať. „Také porovnanie by Rada ani nepovažovala za správne. Správny a odvážny je každý čin, ktorý vychádza z hodnôt a reálnych možností daného jednotlivca. Preto tento rok udeľuje Rada Bielej vrany  výnimočne ocenenie Biela vrana symbolicky skupine vybraných aktérov z najrôznejších častí spoločnosti, ktorých pomoc a podpora boli výnimočné a nespochybniteľné. Tento výber je pripravený v spolupráci so širokým okruhom aktérov a s rešpektom k regionálnej, profesijnej, či inej diverzite. Neašpiruje však na objektivitu,“ priblížil stanovisko členov Rady Tomáš Němeček. Pre ilustráciu uvádzame, že finančné zbierky za prvý polrok krízy koordinované mimovládnym sektorom presiahli 15 miliónov eur, materiálna pomoc 8 ton a pomoc vyše 16-tisíc dobrovoľníkov predstavovala takmer 360-tisíc hodín. Na slávnostnom odovzdávaní cien sa za všetkých ocenených poďakovali Andrea Najvirtová, riaditeľka neziskovej organizácie Človek v ohrození, a Anton Frič zo Spišskej katolíckej charity.

sla_9627.jpg

Foto: 
Vyacheslav Shambazov

O ocenení Biela vrana

Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Udeľuje sa ako poďakovanie vzácnym ľuďom okolo nás, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť, konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt, či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria, či zažiť odsúdenie.

Organizátori už niekoľko rokov udeľujú aj ocenenie Biela vrana za dlhodobý prínos ľuďom, ktorí dlhé roky vytrvalo presadzujú verejno-prospešné riešenia často na úkor seba či proti hlavnému prúduspoločnosti.

sla_9496.jpg

Foto: 
Vyacheslav Shambazov

Rada Bielej vrany

Laureátov aktuálneho 15. jubilejného ročníka vybrala Rada Bielej vrany, ktorá hodnotila nominácie predložené organizátorom ocenenia. Členmi Rady sú: novinár Tomáš Němeček, herečka Táňa Pauhofová, kazateľ Cirkvi Bratskej Daniel Pastirčák, právnička a zástupkyňa Via Iuris Eva Kováčechová, riaditeľ známeho kultúrneho centra Stanica-Záriečie zo Žiliny Marek Adamov a publicistka a zakladateľka Amnesty International Marta Šimečková.

- - Inzercia - -