Dnes je nedeľa, 04.december 2022, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Dánska kráľovná Margaréta II oslávila 50 rokov na tróne

november 18, 2022 - 16:00
Keď 14. januára 1972 zomrel kráľ Frederik IX., na trón nastúpila jeho dcéra, dnes známa ako kráľovná Margaréta II. Už pol storočia reprezentuje Dánsko a jej popularita medzi obyvateľmi krajiny i sveta je obrovská.
Foto: 
instagram

Zákon, ktorý zmenil jej život

Vo veku 13 rokov sa život princeznej Margaréty rapídne zmenil. Dovtedy nemala vôbec nastúpiť na trón svojho otca, kvôli vtedajšiemu dánskemu ústavnému zákonu. Avšak v roku 1953 bol zákon o nástupníctve zmenený a doplnený a ženám priznal právo na nástupníctvo na dánsky trón, avšak len sekundárne. Pri vyhlásení svojho nástupu na trón 14. januára 1972 sa jej veličenstvo kráľovná Margaréta II stala prvou dánskou suverénnou panovníčkou podľa nového zákona o nástupníctve. Tento bol opäť novelizovaný v roku 2009, kedy bola zavedená úplná rovnosť v nástupníctve na trón. To znamená, že najstaršie dieťa vládcu, bez ohľadu na pohlavie, zdedí trón.

Hlava štátu 50 rokov

V januári 2022 pôsobila kráľovná ako hlava štátu Dánska, Faerských ostrovov a Grónska už pol storočia. Kráľovná je tak so svojimi 50 rokmi na tróne druhou najdlhšie slúžiacou panovníčkou v dánskej histórii – prekonal ju iba kráľ Kristián IV., ktorý na dánskom tróne sedel 60 rokov. Keď bola Margaréta 15. januára 1972 vyhlásená za kráľovnú, zasiahla ju strata milujúceho otca, kráľa Frederika IX. Napriek tomu ukázala silu, keď vystúpila na balkón v Christiansborgu pred tisíckami ľudí. Z balkóna vyjadrila obrovský rodinný smútok: "Môj milovaný otec, náš kráľ, je mŕtvy a nás všetkých postihol veľký smútok."

Veličenstvo a jej ľud

Dnes sa dánska monarchia teší širokej podpore verejnosti. Nie vždy to tak však bolo. Keď kráľovná nastúpila na trón v roku 1972, len 42 percent Dánov bolo za zachovanie monarchie. V priebehu rokov sa podpora Dánov kráľovskému domu postupne zvyšovala. Dnes 84 percent Dánov podporuje dánsky kráľovský dom vo vysokej alebo určitej miere. Dánska monarchia tak patrí medzi najpopulárnejšie v Európe.

Oslavy výročia na pozadí ťažkých okolností

Dánska kráľovná Margaréta II zavŕšila oslavy 50. výročia na tróne a napriek nedávnemu verejnému sporu s najmladším synom sa k nej pripojila aj jej rodina. Oslavy boli odložené po septembrovej smrti britskej kráľovnej Alžbety II., jej sesternice z tretieho kolena. Teraz jediná vládnuca kráľovná v Európe zamávala z balkóna radnice a pozdravila dav asi 1500 ľudí na hlavnom námestí v hlavnom meste Kodaň. Princezná Marie a princ Joachim prišli na radnicu v Kodani, napriek ich nedávnemu sporu s kráľovnou. Koncom septembra totiž kráľovná zbavila titulov štyri zo svojich vnúčat, čo vyvolalo bezprecedentnú kráľovskú drámu. Udalosť primäla rozzúreného druhého syna princa Joachima k tomu, aby verejne prepieral rodinnú špinavú bielizeň. Po tom čo oznámila, že štyri deti 53-ročného princa Joachima už po 1. januári nebudú môcť používať titul princa alebo princeznej sa ospravedlnila za spôsobené sklamanie. Uviedla, že tento krok mal umožniť jej vnúčatám žiť normálny život bez kráľovských záväzkov. Princ Joachim a jeho manželka princezná Marie to však považovali za facku a svoju horkosť sa nebáli zveriť novinárom. Na jubileu však boli prítomní obaja a oslavy boli vnímané ako príležitosť uzavrieť ťažkú ​​kapitolu.

Panovníčka s rôznymi talentami a záujmami

Kráľovná Margaréta II má hlbokú vášeň pre umenie a archeológiu. Po skúške z filozofie na Kodanskej univerzite v roku 1960 študovala archeológiu na univerzite v Cambridge v Anglicku v rokoch 1960-1961 a získala diplom z prehistorickej archeológie. Kráľovná sa zúčastnila na nespočetných archeologických expedíciách doma aj v zahraničí. Ako mladá princezná bola kráľovná koncom 50. rokov minulého storočia na dovolenke na vykopávkach v Taliansku so svojím starým otcom, švédskym kráľom Gustávom VI. Adolfom. Kráľ a princezná spoločne zdieľali záujem o archeológiu. Margaréta ll je tiež všestrannou umelkyňou v oblasti návrhov kostýmov, scénografie, ilustrácií, cirkevných textílií, výšiviek a malieb. Mnohé z umeleckých diel boli vystavené v súvislosti s výstavami v Dánsku a v zahraničí. Kráľovná tiež takmer celý svoj život maľuje. Zo začiatku používala najmä akvarelové farby, no dnes sa zameriava prevažne na akrylové. Najmenej osemkrát bola Kráľovná súčasťou umeleckého tímu za baletným predstavením v Tivoli. V roku 2021 navrhla kostýmy a scénografiu pre Snehovú kráľovnú v Tivoli. Umelecké diela kráľovnej sú zastúpené v nasledujúcich umeleckých múzeách: Statens Museum for Kunst (Národná galéria Dánska), ARoS Aarhus Art Museum a Køge Art Gallery Sketch Collection (náčrty pre cirkevné textílie), takže máte možnosť ich vidieť aj naživo.

Ingahild Grathmerová

Keď bola kráľovná Margaréta ešte princeznou, počas štúdia v Anglicku vytvorila nádherné ilustrácie Tolkienovho bestselleru Pán prsteňov. Vtedajšia princezná používala pseudonym ‚Ingahild Grathmer‘ a začiatkom 70. rokov poslala svoje interpretácie scén z knihy Tolkienovi. Tolkien zvyčajne nechcel, aby jeho diela ilustrovali umelci, pretože nabádal čitateľa, aby si v hlave vytvoril vlastné obrázky príbehu. Keď však Tolkien v roku 1973 zomrel, našlo sa niekoľko čiernobielych kresieb s pochvalnými poznámkami napísanými na kresbách. Boli to kresby Ingahild Grathmerovej. Tolkiena zaujal tajomný dizajn a skutočnosť, že neboli zobrazené žiadne postavy. Pán prsteňov s ilustráciami kráľovnej vyšiel prvýkrát v roku 1977 a potom znova v rokoch 2001 a 2021.

- - Inzercia - -