Dnes je nedeľa, 04.december 2022, meniny má: Barbora, Barbara
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Porazte vírusy vďaka éterickým olejom

november 21, 2022 - 16:00
S vírusmi sa stretávame neustále. S niektorými si poradí náš imunitný systém, takže symptómy ani nepociťujeme, iné nás odstavia na niekoľko týždňov z aktívneho života. Ktoré éterické oleje majú silné protivírusové účinky? Využite ich nielen v liečbe, ale aj v prevencii.
Foto: 
shutterstock

Kto s éterickými olejmi pravidelne pracuje, má dobre vyskúšané, ako sa náchylnosť k bežným ochoreniam postupom času znižuje. Počas rozptyľovania do ovzdušia éterické oleje pohlcujú vírusy a baktérie, čím likvidujú choroboplodné zárodky ešte skôr, než na ne naše telo spustí obrannú reakciu. Preto je ideálne v čase chrípkových epidémií využívať efektívne difuzéry a odparovače, ktoré šetrne a rýchlo dostanú aktívne látky do prostredia, v ktorom sa pohybujete. „V domácnostiach využite čas spánku a pridajte si pár kvapiek voňavých pomocníkov do difuzéra v spálni, používajte oleje pre deti v škôlkach a školách, v práci v kanceláriách, na cestách v aute. Účinné vonné molekuly éterických olejov uzdravujú bez toho, aby ste vôbec vedeli, že to potrebujete,“ hovorí skúsená aromaterapeutka Adéla Zrubecká, ktorá plní priania nadšencov aromaterapie a prírodnej kozmetiky.

KTORÉ SÚ NAJSILNEJŠIE?

Každý éterický olej má protivírusové, antibakteriálne a protiplesňové účinky, ale niektoré oleje majú tieto účinky jednoducho lepšie. Eukalyptus, bergamot, tea tree, tymián a ravintsara sú oleje, ktoré majú veľmi silné protivírusové účinky a zároveň čistia a posilňujú dýchací systém. Citrón a bergamot spájajú protivírusový účinok s podporou činnosti pečene a vylučovaním toxínov. Medovka má tiež veľmi silné účinky proti najrôznejším vírusom a rovnako ako bergamot navyše zmierňuje napätie a stres. Výber dopĺňajú silné účinky škorice, klinčekov a lemongras. Na použitie v difuzéroch kombinujte oleje podľa vône tak, aby bolo ich užívanie príjemné. „Pri cestovaní v mestskej doprave alebo do cudziny, vo veľkých kanceláriách a klimatizovaných priestoroch aplikujte pár kvapiek zmesi na papierovú vreckovku na inhaláciu. Vyskúšajte napríklad zmes eukalyptu, bergamotu a lemongras s osviežujúcou citrusovou vôňou, alebo zmiešajte tea tree s kvapkou tymiánu, klinčekov a citróna pre viac prehrievací a posilňujúci účinok,“ delí sa o svoje rady a skúsenosti aromaterapeutka.

BYLINKY NA POMOC!

Mnoho vírusov je samo o sebe neškodných, ale to, čo nás nakoniec položí, je reakcia vlastného tela. Niektoré bylinky a potraviny však dokážu túto reakciu zmierniť. Už naši predkovia vedeli o význame cesnaku v prevencii ochorenia a tento fakt je dnes aj vedecky dokázaný. Rovnako tak je preukázaný účinok škorice, sladkého drievka, nechtíka, pestreca a echinacea, z cudzokrajných zdrojov potom kurkumy, ženšenu, zázvoru, šišiaka či ašvagandy. Cielené zaradenie väčšieho množstva týchto skvelých rastlín do stravy, či už formou mletých bylín alebo bylinných čajov, je viac ako vítané. Podporte tiež svoju pečeň, neustále pracujúcu čističku, ktorá pomáha dostať preč z tela všetky škodliviny. Lyžička pestreca či kurkumy, listy čerstvej púpavy do šalátu či koktailu, čakanková tinktúra a pečeň sa vám odmení zdravím. Nepodceňujte zdravý mikrobiom čriev. Každý deň živý biely jogurt alebo pohárik kefíru urobí pre prevenciu vírusových ochorení svoje. „A v neposlednom rade udržiavajte v pohode tiež svoj nervový systém. Stres a zbytočne vyvolávaná panika nie sú priateľmi silnej imunity,“ zdôrazňuje Adéla Zrubecká. Už na informačnom letáčiku na prevenciu chrípky z roku 1918 sa písalo: „Vyhýbajte sa obavám, strachu a únave.“

Tak veľa zdravia!

Adéla Zrubecká- arómaterapeutka a odborníčka na éterické oleje: Záujem o aromaterapiu ju priviedol k štúdiu na Inštitúte tradičnej prírod--nej medicíny a aromaterapie v Londýne. Adéla o aromaterapii prednáša a píše - je autorkou niekoľkých kníh. Jej obľúbenými vôňami sú lipa, jazmín a nard.

- - Inzercia - -