Dnes je piatok, 03.február 2023, meniny má: Blažej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zbavte sa toxických priateľov – pozor na týchto päť varovných znakov

november 25, 2022 - 09:40
O červených vlajkách vo vzťahoch sa hovorí často. Netreba však zabúdať ani na priateľstvá – najmä s ľuďmi, ktorí pre vás nie sú tak úplne vhodnou partiou. Toxických ľudí predsa vo svojom živote nechce nikto, že?
Foto: 
shutterstock

Nie všetky priateľstvá sú dobré a zdravé. Bez ohľadu na to, aká desivá môže byť samota, je ešte horšie, keď sa ju pokúšate zaplniť tými nesprávnymi ľuďmi. Nič nebolí viac, ako keď sa po nejakom čase ukáže, že ľudia, ktorých ste mali radi a verili ste im, sú poriadne toxickí. Ignorovať varovné signály je ľahké, no my vám to neodporúčame. Na aké červené vlajky by ste si v tomto prípade mali dávať pozor?

1. Neustále vás zhadzujú a ponižujú

Neustále ponižovanie a zhadzovanie nie je príjemné nikomu, takže to neospravedlní ani vyjadrenie vašej „kamarátky“, že šlo len o žart. Urážky podané ako vtip sú stále urážkami. Ak sa vám často posmieva a akoby „žartom“ adresuje vyslovene zlomyseľné komentáre, je to prvou veľkou stopkou. Rovnako to platí i v prípade, ak sa k vám kamarátka správa milo iba keď ste spolu samy. Len čo ste však v skupine viacerých ľudí, opäť začne s posmeškami.

2. Nezaujímajú ich vaše problémy

Ak sa kamarátke zdôveríte so svojimi problémami, určite od nej očakávate, že si vás vypočuje a poskytne radu. Keď ale zbadáte z jej strany nezáujem, ba dokonca okamžitú zmenu témy, musí to byť sklamanie. Najmä ak vás ešte odbije vetou: „To nič nie je!“ Žiadny človek, ktorému na vás skutočne záleží, nebude ignorovať ani znevažovať vaše problémy. Musíte pochopiť, že daná osoba nie je skutočnou kamarátkou, a bez nej vám zrejme bude lepšie.

3. Ozvú sa iba keď niečo potrebujú 

Varovným signálom je aj to, že sa na vás kamarátka obracia iba v prípade, že niečo potrebuje, no inak nie. Keď vám na mobile zasvieti jej meno, ihneď viete, že od vás niečo chce. Možno ste si už všimli, že naopak to neplatí – nikdy nie je k dispozícii, keď ju z nejakého dôvodu potrebujete vy. Chcete s ňou ísť na kávu? Nedá sa jej. Potrebujte sa jej s niečím zdôveriť? Nemá čas, alebo ani neodpíše a nezdvihne telefón. Zamyslite sa, či ešte ide o kamarátstvo alebo vás len využíva.

4. Vyčerpávajú z vás všetku energiu

Ste po každom rozhovore s kamarátkou doslova vyčerpané? Aj to môže byť znak, že s danou osobou nie ste kompatibilné a ide o toxické kamarátstvo. S priateľmi by ste sa mali cítiť dobre a nie presne naopak. Obklopujte sa radšej ľuďmi, pri ktorých takéto pocity nemáte a tešíte sa z každej spoločne strávenej chvíle.

5. Snažia sa vás vlastniť

Toxickí priatelia majú vo zvyku žiarlivosť a majetníckosť. Ak vám kamarátka dáva ultimáta, aby ste sa bavili len s ňou a na ostatných kašlali, niečo nie je v poriadku. Snaží sa vo vás vyvolávať pocit viny, pričom jej jediným cieľom je, aby ste sa izolovali od ostatných vzťahov. Môže zájsť až tak ďaleko, že pred vami na všetkých nadáva a očierňuje ich. Stojí vám takéto „priateľstvo“ za to, že kvôli jednému žiarlivému človeku príde o tých pravých kamarátov? Dobre si to rozmyslite...

- - Inzercia - -