Dnes je piatok, 03.február 2023, meniny má: Blažej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Bývalá ministerka spravodlivosti je rada, že sa preukázalo, že v prípade smrti Lučanského nešlo o cudzie zavinenie

november 25, 2022 - 15:11
Bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa Národnej rady SR Mária Kolíková (SaS) je rada, že sa preukázalo, že v prípade smrti generála Milana Lučanského nešlo o cudzie zavinenie. Uviedla to vo svojom stanovisku k ukončeniu vyšetrovania Lučanského úmrtia.
Foto: 
SITA

Zdôraznila však, že ju veľmi mrzí, že za bránami väzenia zomrel človek. „Po tom, čo viac ako 70 príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže bolo pozbavených mlčanlivosti v kauze obvineného Lučanského, som rada, že takmer po dvoch rokoch vieme výsledok vyšetrovania orgánmi činnými v trestnom konaní, a som rada, že sa dnes krajský prokurátor jasne vyjadril, že z ničoho nevyplýva z daného vyšetrovania, že by za úmrtím Lučanského bolo niečo iné ako samovražda," povedala Kolíková.

Krajská prokuratúra v Prešove vylúčila v prípade smrti bývalého prezidenta Policajného zboru Milan Lučanského cudzie zavinenie. Vyplýva to z rozsiahleho vyšetrovania prípadu. Na dnešnom tlačovom brífingu v Prešove to uviedol prešovský krajský prokurátor Pavol Matija.

Ako informoval, prokurátor zamietol sťažnosti splnomocnencov poškodených proti uzneseniu Úradu inšpekčnej služby k zastaveniu stíhania v predmetnej trestnej veci. Trestné stíhanie bolo vedené pre podozrenie zo spáchania trestného činu v súvislosti so zranením Lučanského z 29. decembra 2020 v prešovskej väznici, na následky ktorých o deň neskôr zomrel, a takisto zo dňa 9. decembra, po ktorých podstúpil operáciu zraneného oka v ružomberskej nemocnici. Stíhanie sa týkalo podozrenia zo zločinu ublíženia na zdraví, obzvlášť závažného zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví.

Orgány činné v trestnom konaní podľa neho tiež preverovali podozrenie zo spáchania trestnej činnosti príslušníkmi Ústavu na výkon väzby a trestu v súvislosti s porušením dozorovej služby. V tomto prípade bolo trestné stíhanie zastavené. „Vyšetrovateľ a prokurátor konštatujú, že skutok sa nestal. Neboli teda zistené také skutočnosti, ktoré by oprávňovali vyvodiť trestnú zodpovednosť voči príslušníkom ústavu,“ dodal krajský prokurátor.

Všetky dôkazy podľa Matiju potvrdzujú, že Lučanský bol v čase tragickej udalosti v cele sám a žiadna osoba do cely počas dňa nevstúpila. Počas večere bol nažive a pozeral televízor. Keďže večeru neprevzal, po otvorení cely ho dozorcovia našli s bundou okolo krku s rukami nad hlavou. Podľa súdnych posudkov a pitevného nálezu sa bývalý policajný prezident udusil obesením. Aj pri predchádzajúcom zranení oka dôkazy vylúčili cudzie zavinenie. „Urobili sme všetko pre to, aby boli objektívne vyšetrené okolnosti tejto tragickej udalosti, aby tu nevznikali zbytočné otázniky a nebola táto téma zneužívaná na politický boj. Garantujem, že vyšetrovanie bolo vedené nestranne a bez akýchkoľvek vonkajších vplyvov,“ skonštatoval Matija.

- - Inzercia - -