Dnes je piatok, 03.február 2023, meniny má: Blažej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Lekárska komora sa ponúkla za mediátora v rokovaní vlády s Lekárskym odborovým združením

november 26, 2022 - 08:50
Predstavitelia Slovenskej lekárskej komory (SLK) Pavel Oravec a Róbert Roland ponúkli na dnešnom popoludňajšom rokovaní s predsedom vlády Eduardom Hegerom úlohu mediátora v rokovaní vlády s Lekárskym odborovým združením (LOZ). Informovala o tom hovorkyňa predsedu vlády SR Ľubica Janíková s tým, že rokovanie sa uskutočnilo aj za účasti ministra financií Igora Matoviča a štátnej tajomníčky ministerstva zdravotníctva Lenky Dunajovej.
Foto: 
SITA

Eduard Heger ponuku SLK privítal a v prípade súhlasu LOZ sa SLK zúčastní najbližšieho rokovania medzi vládou a LOZ. Eduard Heger pozval LOZ na rokovanie v sobotu 26. novembra na Úrad vlády SR.

LOZ víta ochotu vlády rokovať. Ponuku na mediátora, ktorého podľa nich vybral minister financií Igor Matovič, však odmieta. SLK podľa odborárov háji predovšetkým záujmy súkromných ambulancií. Lekárski odborári upozorňujú na to, že SLK pri podobnej situácii v roku 2011 napriek nesúhlasu LOZ podala podnet na Ústavný súd SR. Ten následne zrušil zákon o mzdách sestier, čo vyvolalo na dlhý čas negatívne reakcie a výrazne negatívne zasiahlo do vzťahov lekárov a sestier. „Lekári, ktorých zastupuje LOZ vo výpovediach, majú jednu zo svojich požiadaviek zvýšenie platov sestier a z tohoto dôvodu považuje záujmy Slovenskej lekárske komory za konflikt záujmov," tvrdia odborári. Túto rolu musí podľa nich vykonávať nezávislý mediátor a SLK sa už verejne vyjadrila proti požiadavkám lekárom vo výpovediach. Samotný návrh na mediátora však LOZ neodmieta.

- - Inzercia - -