Dnes je piatok, 03.február 2023, meniny má: Blažej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zápis priezviska dieťaťa sa od budúceho roka spresňuje

november 26, 2022 - 08:52
Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes podpísala zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o mene a priezvisku. Od budúceho roka sa spresní zápis priezviska do knihy narodení u dieťaťa, ktoré narodením nadobudlo i občianstvo iného štátu. Taktiež sa zamedzí vzniku administratívnej záťaže matričných úradov.
Foto: 

Zmenou zákona o rodine sa ďalej zjednotí postup pri civilných sobášoch, čo sa týka miestnej príslušnosti. Pri civilných sobášoch musí matričný úrad formálne povoliť uzavretie manželstva pred iným matričným úradom alebo na inom vhodnom mieste.

Budúci rok sa takáto administratívna prekážka odstráni a taktiež zanikne i správny poplatok za predmetné povolenie. Správny poplatok sa bude platiť v prípade, ak ani jeden zo snúbencov nemá trvalý pobyt v obvode matričného úradu, pred ktorým uzatvárajú manželstvo. Návrh na úpravu do parlamentu predložili poslanci z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Lukáš Kyselica, Jana Majorová Garstková, Peter Vons a Kristián Čekovský.

„Ak sa má do knihy narodení zapísať aj priezvisko alebo priezviská dieťaťa v súlade s právnym poriadkom či tradíciou iného štátu, ktorého je dieťa občanom, je rodič povinný doložiť potvrdenie, ktoré deklaruje oprávnenie zápisu priezviska dieťaťa do knihy," uviedli navrhovatelia. Ďalej sa zaviedla možnosť zmeny priezviska, ktorú je možné povoliť na základe súhlasu oboch manželov. Cieľom bolo okrem iného zabezpečiť, aby sa požadovaná zmena cudzojazyčného mena na jeho slovenský ekvivalent a naopak mohla aplikovať len raz.

V súčasnosti pri uzavieraní manželstva si môže jeden zo snúbencov pri prijatí spoločného priezviska ponechať aj priezvisko, s ktorým vstupuje do manželstva. Zákonná úprava z roku 2005 však striktne ustanovila poradie priezvisk. Podpísanou novelou zákona sa možnosť voľby používania priezviska ponecháva na rozhodnutí snúbencov.

- - Inzercia - -