Dnes je piatok, 03.február 2023, meniny má: Blažej
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Ostaňme zdraví

november 28, 2022 - 14:16
Zora Ochodnická má 55 rokov a je motivačnou trénerkou a výživovou poradkyňou už viac ako 25 rokov. Je autorkou vlastného cvičenia EFEKT. Organizuje víkendové Bio Fit pobyty a týždenné pobyty pri mori. Je vlastníkom špeciálnej technológie, ktorá dokáže reštartovať metabolizmus. Viac o svojom produkte porozprávala pre Slovenku a ako bonus pridala niekoľko užitočných rád...
Foto: 
Zora Ochodnická

Polovicu svojho života hľadám, študujem a hlavne skúšam na sebe, čo funguje na zdravší, vitálnejší, pokojnejší a dlhotrvajúci funkčný život plný radosti a kreativity. Viac ma zaujíma to čo dám do seba ako na seba. Mám vlastnú značku doplnkov, ktoré osobne kontrolujem a užívam. V ľuďoch vidím dobro a odhodlanosť, a preto im rada pomáham. Snažím sa byť čo najlepším príkladom. Ak vám čo i len trošku pomôžu moje rady, budem šťastná. Moje motto je – Ostaňme zdraví! A verím, že vám k tomu týchto pár rád pomôže...

Piť veľa vody - ÁNO alebo NIE?
Ak dáme organizmu príliš veľa vody, zbytočne sa z neho vyplavia von z tela minerály, ale aj iné telu prospešné živiny. No nakoľko je každá naša bunka zložená z vody, tak ju, samozrejme, potrebujeme. V akom teda množstve? Vypiť až 3,5 litra za deň nie je primerané, no ani 3 poháre, ideál je 1,5 litra. Samozrejme, všetci sme iní, no odporúčam sa držať prísunu tekutín do 2 litrov za deň. Keď sme smädní, už je neskoro, podobne, ako keď sa nám vybije batéria na mobile, mobil sa tým kazí. Podobne je to aj s telom. Nemali by sme čakať na to, kým si bude telo žiadať vodu, ale piť priebežne po menších dávkach. Vodu však neodporúčam piť tesne pred alebo po jedle. Riedi tráviace šťavy, ktoré spracovávajú potravu, a tým sa trávenie zhoršuje.

Cviky na celulitídu
Vankúšiky alebo aj hrbolčeky, ktoré sa tvoria zvyčajne na stehnách a zadku pod názvom celulitída vznikajú najmä z nezdravého životného štýlu, nedostatku pohybu a zlých stravovacích návykov. Taktiež užívanie hormonálnej antikoncepcie a niektorých liekov môže podporovať vznik „pomarančovej kože“. Telo sa snaží zbaviť škodlivín a toxických látok, a keďže ich nestíha vylučovať potnými žľazami a močom, uloží ich do tukových buniek. Takáto tuková bunka je „preplnená" cudzorodými látkami, a preto vyzerá neforemne. Ako sa jej zbaviť? Existujú rôzne spevňovacie cvičenia, skúste si ich pozrieť na mojom YouTube kanáli alebo ma môžete sledovať na FB či Instagrame.

Problémy so zaspávaním

Minimálne 2 hodiny pred spánkom nie je dobré pozerať televíziu alebo byť na nejakom elektronickom zariadení, hlavne kvôli elektronickému smogu a svetelnému žiareniu. Za zdravý a kvalitný spánok zodpovedá hormón melatonín, ktorého produkciu ovplyvňuje aj intenzita svetla, pričom umelé svetlo ju brzdí. Pri večernom svetle a v pološere odporúčam pred spaním aj prechádzku. Paradoxne, že aj keď si mierne unavení, treba ísť na prechádzku, kým nás únava neprejde, a potom uvidíte, aký budete mať kvalitný spánok.

Tukové bunky
Tukové zásoby sa nevytvárajú z tukov, ale zo sacharidov. Škodlivé tuky sa ukladajú na cievach. Obezitu spôsobujú hydrogenizované tuky. Neodporúčam vyprážať na olejoch lisovaných za studena. Proces vytvárania tukových zásob spočíva v tom, že prebytočné sacharidy a cukry si telo premení na tukové bunky, takzvané vankúšiky, čím chráni vnútorné orgány a zároveň ukladá zásoby na „horšie časy“. Hydrogenizované tuky sú chemicky upravené tuky, v ktorých je pridaný hydrogén, látka podobná PVC (umelá hmota). Takto upravené tuky telo nedokáže spracovať, a preto ich „lepí" na steny ciev. Hydrogenizované tuky boli pritom v prvom rade vyrobené pre zvieratá.

Stuhnuté kĺby
V skutočnosti ide o fascie – biele väzivo pokrývajúce väčšinu tela, spájajúce pohybový aparát. Starnutím stráca elasticitu a vlhkosť. A preto je menej pružné. Pomôcť môže výživa a strečing. Krátkodobo môže pomôcť aj masér. Fascie sú zložené z kolagénu. Po každej fyzickej námahe je dobré si spraviť strečing a, samozrejme, kolagén užívať podľa veku a vlastného úsudku. Ak ešte nemáte ten svoj obľúbený, môžete skúsiť môj bez chémie, bez umelých sladidiel, vhodný pre alergikov aj diabetikov, s lahodnou pomarančovou príchuťou. Nájdete ho na www.zora.sk.

________________________________________________________________

foto_kolagen_uprava_1.jpg

Ostaňme zdraví
Foto: 
Zora Ochodnická

GOLDEN COLLAGEN je kombináciou bio aktívnych kolagénových peptidov a kyseliny hyalurónovej. Kolagén je proteín, ktorý drží pokope časti buniek, podporuje tvorbu a samoliečenie tkanív, dáva silu bunkám tela a je dôležitou štrukturálnou látkou vlasov, nechtov, kĺbov, svalov a šliach. Telo má schopnosť vytvárať vlastný kolagén do 25 rokov. Neskôr sa táto tvorba čoraz viac redukuje a skoro úplne sa zastaví vo veku 50-60 rokov. Vitamín C obsiahnutý v prípravku má priaznivý vplyv na vstrebávanie kolagénu v organizme a tým prispieva k normálnej funkcii kože, kostí, vlasov a šliach. Spolu s kyselinou hyalurónovou tak ide o efektívnu vnútornú výživu pokožky. Kyselina hyalurónová má výnimočnú schopnosť viazať vlhkosť. V medicíne sa využíva hlavne na zmiernenie artritídy, únavového syndrómu a poškodenia kĺbov. V kozmetike sa používa na zníženie výskytu vrások, ovisnutej kože a jaziev. Cieľom je hydratácia, pružnosť a hladkosť pokožky.

dizajn_bez_nazvu516.png

Ostaňme zdraví
Foto: 
Zora Ochodnická

- - Inzercia - -