Dnes je piatok, 03.február 2023, meniny má: Blažej
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Freddie Mercury: Hoci miloval mužov, jeho srdce patrilo žene

december 05, 2022 - 14:00
Bezpochyby patril k najvýraznejším umelcom, akých si svet pamätá. Fredy Mercury. Rúcač mýtov o tom, ako má vyzerať moderná hudba a obrovský talent, ktorého súkromie vŕtalo všetkým v hlave. 24.novembra uplynulo 31 rokov od momentu, keď tento hudobný kráľ vydýchol naposledy.
Foto: 
shutterstock

Gitarista skupiny Queen Brian May, bubeník Roger Taylor a Culture Club vzdali hold Freddiemu Mercurymu pri príležitosti 31. výročia jeho úmrtia.

Osud spečatilo nevyliečiteľné ochorenie

Život Fredericka Bulsaru sa začal na východoafrickom ostrove Zanzibar 5. septembra 1946. O 25 rokov neskôr v Londýne, už pod menom Freddie Mercury stál na čele dnes legendárnej rockovej skupiny Queen. Legenda zomrela vo veku 45 rokov, 24. novembra 1991 po tom, čo utrpel zápal pľúc spôsobený AIDS. Spevák, vlastným menom Farrokh Bulsara, zomrel vo svojom londýnskom dome v Garden Lodge. Jeho odchod prebehol v tichosti a v prítomnosti blízkych. Spisovateľ a interpret veľmi obľúbených hymien vrátane We Are The Champions a Bohemian Rhapsody odhalil, že bol HIV pozitívny presne deň pred svojou smrťou: "Po obrovských dohadoch v tlači chcem potvrdiť, že som bol pozitívne testovaný na HIV a mám AIDS. Cítil som, že je správne udržať tieto informácie v tajnosti, aby som ochránil súkromie ľudí, ktorých milujem. Teraz však prišiel čas, aby sa moji priatelia a fanúšikovia po celom svete dozvedeli pravdu. Moje súkromie bolo pre mňa vždy veľmi dôležité. Aj preto som známy práve pre nedostatok rozhovorov. Prosím, pochopte, že v tomto zmysle budem pokračovať," stálo vo vtedajšom smutnom vyhlásení.

Prekvapivá cesta ku sláve

Freddie, syn Bomi a Jer Bulsarových, prežil väčšinu svojho detstva v Indii, kde navštevoval internátnu školu sv. Petra. Ako sedemročný začal chodiť na hodiny klavíra. Nikto nemohol predvídať, kam ho láska k hudbe zavedie. Rodina Bulsarovcov sa presťahovala do Middlesexu v roku 1964, kde sa Freddie pripojil k bluesovej kapele s názvom Wreckage. Spravil tak ešte počas štúdia grafického dizajnu na Ealing College of Art. Keď spieval pre Wreckage, spolužiak predstavil Freddieho Rogerovi Taylorovi a Brianovi Mayovi, zakladajúcim členom kapely Smile. Smile sa premenil na Queen, keď sa Freddie pridal k Rogerovi a Brianovi ako hlavný spevák. Posledným členom kapely, ktorá mala zostať spolu ďalších 20 rokov, bol basgitarista John Deacon, ktorý sa ku skupine pripojil 1. marca 1971. Zvyšok je už rocková história. EMI Records a Elektra Records podpísali zmluvu s kapelou a v roku 1973 bol vydaný ich debutový album „Queen“, dodnes oslavovaný ako jeden z najzaujímavejších pokrokov v rockovej hudbe.

Osobnosti plačú spolu s fanúšikmi

Na lídra kapely Queen si zaspomínalo viacero osobností. Na konci svojej cesty bol podľa nich statočný, ale priveľmi krehký, ubolený a bez kontroly nad vlastným telom. Elton John si na chvíle strávené pri jeho lôžku zaspomínal takto: "Nedokázal sa zdvihnúť z postele, strácal zrak, jeho telo pokrývali lézie, ale predsa to bol ten istý Fred..." Kapelu, ktorú tvorili spevák Mercury, gitarista May, bubeník Taylor a basgitarista John Deacon, bola v roku 2001 uvedená do Siene Slávy Rock and Rollu . Napriek tomu, že uplynulo tridsaťjeden rokov, odkedy Freddie prišiel o život, zostáva živý v mysliach miliónov ľudí na celom svete ako jeden z najväčších umelcov, akých sme tu kedy mali. V septembri 2010 ho v prieskume uskutočnenom medzi skalnými fanúšikmi označili za najväčšiu rockovú legendu všetkých čias, čím porazil Elvisa Presleyho, Davida Bowieho, Jon Bon Joviho, Jimiho Hendrixa aj Ozzyho Osbourna. V posledných rokoch fanúšikmi zarezonovala snímka Bohemian Rhapsody, ktorá približuje život hviezdy a skupiny Queen. Po Fredyho smrti hudobníci a fanúšikovia z celého sveta prejavili umelcovi najvyššiu úctu. Odchod najinovatívnejšieho rockového veľvyslanca znamenal koniec jednej éry. Na koncerte na štadióne Wembley ako počesť pre Freddieho Mercuryho sa 20. apríla 1992 zároveň zrodila charitatívna organizácia pre AIDS založená na Freddieho pamiatku zvyšnými členmi Queen.

Hoci miloval mužov, jeho srdce patrilo žene

Freddie Mercury bol otvorene gay, ale vo svojom živote mal jednu ženu, ktorá bola pre neho dôležitejšia, ako ktokoľvek iný a ktorú hrdo nazýval svojou spriaznenou dušou. Nezvyčajná a životná láska medzi Mary Austin a spevákom sa odohrala aj na plátne v oscarovom filme Bohemian Rhapsody. V priebehu rokov blízki priatelia aj samotná Mary Austin hovorili o mimoriadnom vzťahu, ktorý bol taký významný, že bol údajne inšpiráciou za hitom skupiny Queen „Love of My Life“. Fanúšikovia po celom svete, sú dodnes fascinovaní úzkou väzbou dvojice. Mladý Freddie Mercury sa s Mary prvýkrát stretol v roku 1969, keď mal 24 rokov, päť rokov po presťahovaní sa do Anglicka a rok predtým, ako sa pripojil ku skupine Queen. Mary Austin pochádzala z robotníckej rodiny z Fulhamu v západnom Londýne – jej otec bol rezač tapiet a matka chyžná. Keď mala len 19 rokov, dostala prácu v prestížnom módnom butiku Biba v Kensingtone. Freddie Mercury práve dokončil štúdium na Ealing Art College, keď navštívil módny obchod a stretol tam Mary. Medzi dvojicou rýchlo prekvitala láska. Netrvalo dlho a mladý pár zdieľal malý byt neďaleko Kensington Market, kde mal Freddie stánok s oblečením s bubeníkom Queen Rogerom Taylorom.  Na dlho to bola práve Mary, ktorá bola živiteľkou oboch, pretože Freddie sa snažil začať svoju spevácku kariéru úplne od piky. Podľa priateľov Mary platila za všetko, keď spolu žili od roku 1969. Freddie a Mary boli neoddeliteľní od chvíle, keď sa stretli a Freddie na ňu dohliadal. Vždy chcel vedieť, či je Mary v poriadku. Údajne mali medzi sebou puto, ktoré majú tí, ktorí sú spolu navždy. Mary bola osobou, ktorá speváka utvrdila v jeho homosexualite a stála pri ňom aj po tomto odhalení.

Bolestivá pravda životnú lásku neodohnala

Ako roky plynuli, Queen sa stali jednou z najznámejších kapiel na svete a napriek tomu, že sa Freddie Mercury zamiloval do partnera Jima Huttona, Mary bola  v jeho živote stálicou. Od sprevádzania kapely na turné do Maďarska až po pobyt s Freddiem, keď v roku 1991 zomrel na AIDS, Mary nikdy nebola ďaleko. Bola jedným z mála ľudí, ktorým dôveroval vo svojich osobných záležitostiach. Vo svojom testamente Freddie nechal Mary dom a päťdesiat percent všetkých svojich budúcich zárobkov Queen. Peter Freestone, ďalšia stálica Freddieho života, si spomína na úzke puto medzi dvojicou a tajomstvo ich večnej lásky. V exkluzívnom rozhovore pre médiá Peter povedal: "Freddie zromantizoval svoju lásku k Mary v najväčšej možnej miere. Miloval Mary, ale potom miloval aj Jima. Miloval svojich priateľov. Freddie cítil obrovskú vinu za to, že v roku 1975 zrušil ich zasnúbenie a povedal jej  o sebe pravdu."

- - Inzercia - -