Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Kráľovská svadba opäť vo Zvolene

august 23, 2021 - 13:39
Na známosť sa všetkým dáva, kráľ Belo IV. svoju dcéru Konštanciu vydáva! Prídu hostia z ďalekých krajov, ale všetci dobrých mravov! Rytieri, dámy, zbrojnoši, veselý šašo či udatní panoši. Jedla, pitia bude hojne, hodovať sa bude svorne. Nad hlavy sa čaše zdvihnú, nech mladomanželom sa sváry vyhnú. A kdeže táto slávnosť bude? Tam na kopci, na slávnom Zvolenskom hrade!
Foto: 

Tak sa nazýval v minulosti známy PUSTÝ HRAD vo Zvolene, významné sídlo uhorských kráľov. Hrad otvorí svoje brány poslednú augustovú sobotu nielen vzácnym hosťom, ale každému, kto bude chcieť byť súčasťou veľkolepej udalosti – kráľovskej svadby. Návštevníci si užijú stredovekú atmosféru od rána do večera. Vďaka jedinečnému zážitku niektorí dokonca aj v noci. Kráľovská svadba bude 28. augusta na Pustom hrade – dolnom hrade. Lístky sú už v predpredaji na zahoramizadolami.sk

Konštancia, dcéra kráľa Bela IV. si na Pustom hrade pri Zvolene zobrala Danila, syna haličského kniežaťa Leva. Udialo sa tak v roku 1247 a udeje sa tak aj toto leto. Reprodukciu kráľovskej svadby na Pustom hrade zorganizovali po viac ako 750 rokoch vlani prvýkrát. Prilákala vtedy takmer tisícku divákov, hoci prípravu podujatia ovplyvňovali protipandemické opatrenia. Úspech podujatia primäl organizátorov k rozhodnutiu spraviť z kráľovskej svadby tradičné podujatie na strednom Slovensku, v Banskobystrickom kraji.

Bohatý program

Cieľom je prostredníctvom tejto udalosti priblížiť verejnosti významnú históriu regiónu, ale aj krásu takej udalosti, akou je stredoveká svadba a samozrejme predstaviť aj bežný život na hrade v 13. storočí. 

Na príprave programu sa bude aj tento rok podieľať takmer stovka priaznivcov stredoveku združených v rôznych rytierskych, šermiarskych a historických spolkoch naprieč celým Slovenskom. Pod vedením rytierov Vir Fortis zo Zvolena pripravia pre návštevníkov množstvo vystúpení počas celého dňa. Návštevníci si tak budú môcť užiť na hrade pravú stredovekú atmosféru. Samotnému aktu kráľovskej svadby bude predchádzať sprievod svadobnej družiny, sokoliari, šermiarske súboje o ruku princeznej, detský kútik s hrami, kaukliarom a šašom či lukostrelecký turnaj. Ako sa na správnu svadobnú veselicu patrí, nebudú chýbať ani dobové tance a stredoveká hudba v podaní skupín Vrbovské vŕby či Gjoll. Bohatý bude aj sprievodný program v areáli. Najmenší si môžu pozrieť predstavenia Bábkového divadla na rázcestí či vyskúšať prácu šikovných remeselníkov na hrade. Čerešničkou na torte bude rytiersky súboj na koňoch v podaní Spoločnosti veselých šermiarov Cassanova z Banskej Bystrice.

Vstupenky na podujatie Kráľovská svadba na Pustom hrade, ktoré sa uskutoční v sobotu 28. augusta 2021, je možné zakúpiť vopred aj online na destinačnom portáli Banskobystrického kraja zahoramizadolami.sk

https://www.zahoramizadolami.sk/podujatia-zazitky/kralovska-svadba/

Ceny vstupného: 

8 € pre dospelú osobu

6 € držitelia karty ISIC

4 € pre deti od 3 rokov do 15 rokov vrátane, pre dôchodcov nad 65 rokov a pre ZŤP

Zadarmo deti do 3 rokov 

Tohtoročná novinka

Bude ňou jedinečná možnosť prenocovať na Pustom hrade z piatka 27. 8. 2021 do soboty 28. 8. 2021. Pôjde o úžasný zážitok, ktorý je možné zažiť len počas Kráľovskej svadby.

Tí, ktorí si tento jedinečný zážitok zakúpia, získajú výnimočnú príležitosť preniesť sa na jeden deň do dôb rytierov a stať sa súčasťou veľkolepej udalosti –kráľovskej svadby. Ako vzácni hostia prídu na Pustý hrad, aby sa zúčastnili osláv svadby dvoch urodzených mladých ľudí Konštancie a Leva. Hlavy zložia v dobových stanoch, dostanú šermiarsky výcvik, s hradným pánom si prezrú priestory hradu, s hvezdármi budú pozorovať nočnú oblohu a povečerajú pod holým nebom.

Na druhý deň sa stanú hostia súčasťou Kráľovskej svadby, budú mať zabezpečenú stravu a deň plný zábavného programu. Cena za prenajatie stredovekého stanu na 1 noc spolu so spomenutými službami a programom je od 139 eur (2 osoby v stane) do 199 eur (2 osoby + 2 deti). 

34129.png

Foto: 
-

- - Inzercia - -