Dnes je streda, 07.december 2022, meniny má: Ambróz
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Čo chcú dnes mladí od banky

september 17, 2012 - 10:55
Byť „in“ je motto dnešnej mladej generácie. Trendom je byť neustále online, všetko rýchlo vybaviť, popritom byť štýlový, slobodne sa rozhodovať ako naložiť s vlastným časom, životom, ale i financiami.
Foto: 

 

Časy, keď rodičia odkladali vreckové pre svoje deti do peňaženky, sú minulosťou. Čo dnes letí vo svete financovania mladých nám priblíži členka predstavenstva a riaditeľka Divízie retailového bankovníctva z UniCredit Bank Monika Kohútová.

S akými požiadavkami sa na vás obracajú dnešní mladí, aké sú ich očakávania?
„In“ je mať vlastný účet s online prístupom, vlastnú kartu, ktorou možno platiť bezpečne – kdekoľvek a kedykoľvek, bez zdržania, bez starostí a poplatkov. Mladí chcú dostať svoje vreckové načas, ideálne online priamo na účet a bez poplatkov. Zároveň chcú mať čerstvé info o zostatku vo forme sms a bezproblémový nonstop prístup k svojim peniazom. Na druhej strane, aj rodičia chcú mať peniaze svojich detí pod kontrolou.


O ktoré produkty a služby sa mladí najviac zaujímajú?
Obľúbeným a vyhľadávaným produktom je náš bezplatný balík služieb Young 26, ktorý ponúkame všetkým mladým od 15 do 26 rokov. V rámci Young balíka 26 dostane mladý človek úplne zadarmo prakticky všetky produkty a služby vrátane Online Bankingu alebo mobilnej aplikácie Mobile Banking BankAir, s ktorou môžu mať mladí financie pod palcom aj v mobile. Mladí s obľubou využívajú aj platobnú kartu k účtu na bezhotovostné platby v obchodoch či na internete. Bezhotovostné platby kartou sú u mladých v kurze. Do popredia sa dostávajú aj platby kartou so zabudovanou bezkontaktnou technológiou Prilož a choď, u nás známa najmä vo forme platobnej nálepky.


Určite sa zhodneme v tom, že mladí dnes najviac potrebujú pravidelný prísun financií. Niektorí si zarobia na život sami, no niektorí si potrebujú na študentský život požičať. Čo robiť v tomto prípade?
Myslíme aj na študentov, ktorí sa chcú plne venovať štúdiu. Ku kvalitnému štúdiu patrí aj notebook, účasť na konferenciách, odborné stáže. To všetko sú položky, ktoré skúšajú peňaženku študenta. Občasný príjem z brigád však tento problém denných študentov nerieši. Preto ponúkame študentom denného štúdia vysokých škôl spotrebný úver až do výšky 10 000 eur s garantovanou úrokovou sadzbou vo výške 8,5 % p. a. Ku každému úverovému záväzku pristupujú aj rodičia študenta. Úver do výšky 2 000 eur možno získať aj bez dokladovania príjmu rodičov. Každý študent si môže počas obdobia štúdia odložiť splátky istiny svojho úveru, maximálne však na dobu 5 rokov. Študenti, ktorí si zarobia počas letnej brigády, môžu raz v každom kalendárnom roku zrealizovať mimoriadnu splátku až do výšky 10 % zo zostatku úveru úplne bez poplatku.


Sú však aj mladší študenti. Tí skôr potrebujú nižšie sumy na školské potreby, desiatu, časopisy, zápisné do knižnice. Ako dať dieťaťu pocit slobody, že si môže so svojím vreckovým slobodne hospodáriť a zároveň mať jeho financie pod kontrolou?
Dnes už vieme, že aj dospievajúca mládež chce platiť v obchodoch štýlovo a najmä rýchlo. Formou moderného vreckového je bezkontaktná platobná nálepka StickAir, ktorú vydávame k účtu, ale aj vo forme predplatenej dobíjateľnej karty bez účtu už od 15 rokov. Ide o platobnú kartu MasterCard so zabudovanou bezkontaktnou technológiou PayPass, ktorú možno nalepiť napríklad aj na zadnú stranu mobilu. So StickAir-kou sa platí dvakrát rýchlejšie ako so štandardnou platobnou kartou a do 20 eur aj bez zadania PIN kódu. Na piny a dlhé rady na lístky do kina či na hamburger môžu mladí zabudnúť. Stačí iba priložiť kartu k terminálu a ísť. Pri účte vyššom ako 20 eur sa transakcia jednoducho potvrdí PIN-om.


Spomínali ste, že StickAir možno vydať aj bez účtu. Ako sa rodičia alebo deti k tejto bezkontaktnej platobnej nálepke dostanú?
Stačí prísť do ktorejkoľvek pobočky UniCredit Bank. StickAir karta je vydaná na počkanie a aktivuje sa hotovostným vkladom vo výške 20 eur. Rodič môže potom kartu jednoducho opätovne dobiť bezhotovostným prevodom zo svojho účtu alebo vkladom hotovosti v ktorejkoľvek pobočke UniCredit Bank v ľubovoľnej sume. StickAir v predplatenej forme sa tak stáva ideálnym vreckovým, ktoré zabezpečí mladému človeku či dieťaťu pravidelný a rýchly prísun peňazí a zároveň naučí dieťa hospodáriť. Dieťa tak získa pocit slobody a rodič istotu, že dieťa neminie viac, ako mu rodič dopraje. Kartu možno objednať aj online na www.unicreditbank.sk alebo www.somcarovny.sk.


Kde všade sa dá platiť touto nálepkou?
Bezkontaktná technológia neustále napreduje. V súčasnosti je na Slovensku viac ako 6 000 bezkontaktných terminálov a ich počet sa neustále zvyšuje. Naši klienti nálepku s obľubou využívajú najmä pri drobných platbách za kozmetiku, drogériu, lístky do kina, rýchle občerstvenie či knihy. Zoznam prevádzok s bezkontaktnými terminálmi  je možné vyhľadať aj prostredníctvom mobilnej aplikácie spoločnosti MasterCard – PayPass locator, ktorá je zadarmo dostupná na Android Markets, ale aj na webovej stránke spoločnosti MasterCard. Homo asapiens?
Končí sa leto a sme späť v našich rýchlych životoch. Nikto sa nepýta, či nám vyhovujú. Kto sa neprispôsobí, ten „neprežije“. Preháňam trošku? To je otázka názoru a postoja. Každý rok, keď sa rozhodnem trochu spomaliť a idem na dovolenku, zavolám jednej svojej kamarátke. Je to osoba veľmi špeciálna. Venuje sa cestovnému ruchu na Slovensku a zároveň aj píše. Vydala tri knihy. Má dve dôležité vlastnosti, pre ktoré ju pred dovolenkou kontaktujem. Po prvé, je autorkou myšlienky „vypnite“ (teda, že nemožno bežať nonstop v rýchlom tempe a treba pravidelne oddychovať), a má neuveriteľne dobrý prehľad o knižnom trhu. Takže, stačí jej zavolať a ona už vie, že idem zase raz „vypínať“. Niekto maže hard disk svojej hlavy tancom, niekto alkoholom. Ja na to potrebujem knihy. Žijem v rýchlom pracovnom tempe a dovolenka je jediný čas, keď sa snažím dohnať deficit čítania. Dostanem na dva týždne prídel – zväčša päť kníh. Každá je od iného autora a z iného súdka. Nebolo to inak ani tohto roku. Zobrala som to do radu. Prečítala som tri knihy a potom to prišlo. Tá štvorka bola zaujímavá už názvom – volala sa Homo ASAPIENS. Myslela som, že ide o preklep. Veď snáď sapiens. Úvodný príhovor ma však dal do obrazu. Keď trochu hovoríte po anglicky, viete, že ASAP je skratka zo slovného spojenia as soon as possible. Teda, najrýchlejšie, ako sa dá. Zamilovala som sa do toho názvu a obsah knihy nebol o nič menej znamenitý.
Opisuje naše rýchle životy tak dokonale presne, až ma tu i tam zamrazilo (a to teplomer ukazoval 35 stupňov Celzia). Zmenili sme sa z človeka rozumného na človeka, ktorý sa snaží urobiť všetko veľmi rýchlo.  Neviem. či je to úplne rozumné, pretože veľa vecí nám potom uniká a život preteká cez prsty. Treba spomaliť. Len ako na to? To je asi otázka na celú knihu. V dnešnej Peňaženke sa venujeme téme, ktorá cez bankový produkt reaguje na rýchlu dobu. Skúsim zauvažovať. Čím menej času strávime spravovaním svojich financií, o to viac času môžeme venovať pravidelnému spomaleniu. A to znie dobre. Ako myšlienka od homo sapiens.


Autor: Petra Volná, Martina Valachová
Foto: Thinkstock, archív

- - Inzercia - -