Dnes je piatok, 07.august 2020, meniny má: Štefánia
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Dnes je Svetový deň Downovho syndrómu

marec 21, 2015 - 09:37
Každý rok si 21.3. pripomíname Svetový deň Downovho syndrómu. Tento dátum nebol vybratý náhodne. Je dovodený od číslic, pretože Downov syndróm je vrodený defekt spôsobený spravidla tretím, prebytočným chromozómom na 21. chromozómovom páre.
Heslom tohtoročného Svetového dňa Downovho syndrómu je Moje príležitosti, moje šance – potešenie z plných a rovnakých práv a úloh rodín. Toto heslo vyzdvihuje úlohu rodiny s takto postihnutými členmi, ktorá má veľký vplyv pri presadzovaní ich postavenia v spoločnosti.
 
 
Každý rok sa na svete narodí približne 3 000 až 5 000 detí s touto diagnózou. Podľa získaných informácií sa takýchto detí narodilo minulý rok na Slovensku až 43. Analýzy dokazujú, že existuje súvislosť medzi výskytom Downovho syndrómu a vyšším vekom matky. Najrizikovejšie sú ženy nad 45 rokov.
 
 
Na žačiatku 20. storočia odborníci predpokladali, že ľudia s týmto syndrómom budú žiť menej ako desať rokov. Opak je však pravdou. Dnes sa okolo 80% dospelých s Downovým syndrómom dožije aspoň 50 rokov. Samotné ochorenia sa však nedá liečiť. 
 
Red
Zdroj: SITA

- - Inzercia - -