Dnes je pondelok, 03.august 2020, meniny má: Jerguš
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Dobro si nájde svoju cestu

apríl 09, 2014 - 09:27
„Dôležité je odpustiť a nedovoliť, aby v nás nenávisť zvíťazila nad láskou. Treba byť trpezlivá a veriť, že dobro samo nájde svoju cestu. Niekedy je to veľmi dlhá cesta, ale ja verím, že je správna,“ hovorí prvá manželka budúceho prezidenta Andreja Kisku MÁRIA KISKOVÁ, ktorá Slovenke poskytla exkluzívny rozhovor.
Pani Kisková, aj na týchto voľbách vidíme, že život sa zrazu môže zmeniť zo dňa na deň. Ako vnímate rozruch okolo seba? Podľa nás ste si s tým veľmi dobre poradili...
V prvom rade ďakujem za možnosť vyjadriť sa a poopraviť všetky tie polopravdy či nepravdy napísané o našej rodine počas volebnej kampane. Čo sa týka vašej otázky, tak naša rodina bola zvyknutá vždy tvrdo pracovať a zažívať denne náročné pracovné stresy, takže nás len tak niečo neprekvapí. Sme silná rodina. 
 
Dočítali sme sa, že pracujete v oblasti finančného poradenstva, učíte cudzie jazyky... Máte veľmi široký záber. Vždy ste boli takáto akčná?
Asi áno, moja mama zvykne hovorievať, že ma určite vymenili v pôrodnici. Mám totiž ešte troch bratov a asi jej pripadám najakčnejšia.
 
Aj vy ste vyštudovali Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Čo konkrétne? 
Vyštudovala som FFUK v Bratislave, z ktorej mám i doktorát. K financiám som sa dostala v našich firmách a neskôr som sa neustále vzdelávala v tejto oblasti. Ešte i v čase kampane, tesne pred druhým kolom volieb, som úspešne vykonala ďalšiu skúšku vypísanú Nádnou bankou Slovenska. V tejto oblasti sú u nás ešte veľké nedostatky, hlavne čo sa týka vzdelania a osvety. Tu vidím svoj potenciál. Na školách by sa mládež mala oveľa viac dozvedieť o peniazoch a správnom zaobchádzaní s nimi, o úlohe poistení, hypoték, úverov, o správnom hospodárení. Potom by sme sa v debatách na najvyššej úrovni nemuseli diviť, že politici nevedia, že keď si vezmeme úver 40-tisíc, tak zaplatíme 60, a to je ešte veľmi slušný úrok. Finančná gramotnosť by sa mala stať súčasťou vzdelania a každodenného života ľudí. Sme vyspelý a múdry národ, máme na viac a zaslúžime si viac.
 
S manželom ste žili na manželských internátoch v Mlynskej doline? Ako spomínate na toto obdobie?
Boli to nádherné roky, zvládli sme i polročné odlúčenie, keď som odišla na semester štúdia do Ruska. Písali sme si každý týždeň, dokonca mi nahral pásku a poslal mi ju zašitú do plyšového medvedíka. Boli sme veľmi spoločenský pár, mali sme veľa kamarátov, dokonca už vtedy i z radov zahraničných študentov, zaujímali sme sa o ich krajiny, kultúru, diskutovali o politike. Žili sme spolu s kamarátmi veselý študentský život osemdesiatych rokov. 
 
Hneď po vysokej škole ste odišli na východ Slovenska? Ako sa vám žilo v Poprade?
Priznám sa, že sa mi tam veľmi nechcelo, ale manžel mal rád svoj rodný kraj a hory a tak veľmi ma prehováral,  až som súhlasila. Žili sme dva roky s jeho rodičmi v ich trojizbovom byte (bolo nám spoločne super) a potom sme sa presťahovali do vlastného, v ktorom sme žili celý náš manželský život. Boli sme tam šťastní a viac sme neriešili. Na stavbu domu sme vôbec nemali čas, radšej sme sa venovali deťom. Nikdy sme si nepotrpeli na luxus. Dodnes žijem v peknom byte a mám svoje 15-ročné Subaru a neviem sa s ním rozlúčiť, vozila som v ňom deti na tréningy a preteky a nikdy som v zime nepotrebovala reťaze a vyšla som bez problémov i na Martinské hole. Takú radosť už asi nemajú moji kamaráti, ktorí sa o auto starajú v autoservise a vždy keď prídem, sa chytajú za hlavu, vraj kedy už priveziem novší model.
 
Ako ste zvládali obdobie, keď bol váš manžel v Amerike, zarobiť peniaze a získať skúsenosti?
Najťažšie boli obdobia pôrodov, keď som ho najviac potrebovala,  keď za ženami do pôrodnice chodili manželia a my sme si mohli iba raz týždenne zavolať. Písali sme si každý deň. Treba však povedať, že manžel sa o všetkom so mnou radil a ja som s jeho odchodom súhlasila, verila som, že to zvládneme a mala som pravdu. Mám úžasnú rodinu – maminu, bratov a svokrovcov, ktorí mi v tom čase boli oporou. Možno už teraz je zrejmejšie, skade sa berie tá sila našej rodiny.
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Podobné články:
 
 
 
MAJA MIKOVÁ
Foto: red.

- - Inzercia - -