Dnes je utorok, 11.august 2020, meniny má: Zuzana
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Spájame národy a náboženstvá

september 11, 2018 - 09:54
Už piaty rok bude vyvrcholením letnej kultúrnej sezóny v Bratislave medzinárodný ekumenický koncert organizovaný Inštitútom Naše Aktivity Pre Slovensko. Charitatívne podujatie, ktoré umením prehlbuje dialóg medzi národmi a náboženstvami, podporilo už mnoho významných osobností. V minulom roku sa koncertu zúčastnil aj najbližší spolupracovník pápeža Františka v oblasti ekumenizmu, kardinál Kurt Koch. „Je to pre nás veľká zodpovednosť a záväzok,“ hovorí PETER SOLEJ (31), zakladateľ inštitútu, ktorý sa stal známy už vo svojich trinástich rokoch, keď sa stal najmladším autorom odbornej knihy na svete.

Medzinárodný ekumenický koncert, ktorý ste prvýkrát usporiadali v Medzilaborciach pred štrnástimi rokmi, si našiel pevné miesto popri mnohých kultúrnych podujatiach v hlavnom meste Slovenska a už piatykrát sa uskutoční Bratislave. Ako vnímate túto skutočnosť?

Náš ekumenický koncert nechce byť len obyčajným večerom peknej hudby. Snaží sa byť posolstvom. Svetielkom, ktoré v dnešnom, mnohokrát tmavom svete zasvieti na cestu hľadania jednoty, tak ako si to želal náš Pán. V pozadí hľadania tejto jednoty stojí duch vzájomnej úcty a úprimného priateľstva medzi predstaviteľmi viacerých kresťanských tradícií a židmi, teda našimi staršími bratmi vo viere. Som úprimne vďačný, že toto podujatie si našlo svoje dôstojné postavenie medzi inými kultúrno-spoločenskými aktivitami aj v našom hlavnom meste, ako i za to, že už deväť rokov sa dialóg a tolerancia ako odkaz koncertu šíria do slovenských rodín aj prostredníctvom vysielania televízie.

Ekumenické koncerty NAPS sú otvorené širokej verejnosti a svoju podporu im roky preukazujú mnohé osobnosti cirkevného, akademického, diplomatického i verejného života 

Doterajších 13 ročníkov ekumenického koncertu NAPS podporilo mnoho osobností z domova i zo zahraničia. Pred dvomi rokmi sa konal pod záštitou slovenského a maďarského prezidenta. V minulom roku sa koncertu zúčastnil dokonca aj kardinál Kurt Koch z Vatikánu. Zároveň ste organizovali jeho historicky prvú návštevu na Slovensku. Ako sa takáto návšteva pripravuje?

Proces prípravy takejto návštevy trvá niekoľko mesiacov a je potrebné dbať pri ňom na mnohé atribúty. Musím povedať, že otca kardinála Kurta Kocha vnímam už pár rokov ako človeka nesmierne skromného, srdečného a pokorného. Skutočne ako „Božieho muža“. Aj napriek tomu som si pri celej príprave uvedomoval, že je to najbližší spolupracovník pápeža katolíckej cirkvi v oblasti ekumenizmu a v kontexte protokolu je vlastne ministrom vatikánskej vlády. Snažil som sa teda urobiť všetko pre to, aby jeho prvá návšteva vyvolala dobrý pocit o našej krajine, aby sa otec kardinál stretol s čo najväčším počtom ľudí z rôznych oblastí spoločenského života – a to nielen v hlavnom meste, a – poviem to úsmevne – aby jeho prvá návšteva u nás nebola zároveň aj poslednou (smiech). Veľmi si vážim, že otca kardinála prijal aj prezident Andrej Kiska a teším sa, že Univerzita Komenského ocenila jeho prínos v oblasti katolíckej teológie a ekumenizmu zlatou medailou.

Ikonu z dielne nebonazemi.sk prijal do daru aj ekumenický patriarcha sídliaci v Istambule. Jeho svätosť Bartolomej I. Konštantinopolský, duchovný líder pravoslávnych kresťanov na celom svete

Takže ste pri práci využili určite aj vaše bohaté skúsenosti v oblasti diplomatického protokolu, ktorý školíte aj vrámci vašej spoločnosti LE SOLEIL?

Skôr som sa držal odkazu pápeža Jána Pavla II., ktorý na otázku novinára: „Akú diplomaciu volíte pri svojej práci,“ odpovedal: „Otvorené srdce.“ A k tomu som pridal ešte to overené benediktínske „ora et labora“, teda „modli sa a pracuj“. To je celé (úsmev).

V tomto roku sa 14. ročník medzinárodného ekumenického koncertu uskutoční v nedeľu 16. septembra 2018 v historickej budove SND v Bratislave. Na čo sa obecenstvo môže tešiť?

Na krásny spev desiatok umelcov zo Slovenska i zahraničia vo viacerých jazykoch, ktoré bude doprevádzať orchester pod vedením známeho dirigenta Adriana Kokoša. No a Adrian sľubuje aj jednu svetovú premiéru, ale viac neprezradím... Pozývam osobne do divadla alebo potom 1. novembra k obrazovkám RTVS Dvojka.

Najbližší spolupracovník pápeža v oblasti ekumenizmu navštívil aj východné Slovensko, kde sa okrem iného zúčastnil stretnutia s predstaviteľmi cirkví, ktoré pripravil gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak

Keďže sme spomenuli aj vaše podnikanie, vieme, že spolu s manželkou Lenkou máte aj internetový obchod nebonazemi.sk, v ktorom ponúkate krásne ikony a kríže. Ako sa vám darí?

Držíme sa hesla, že všetko, čo robíme, musíme robiť s láskou. Inak to neprináša osoh a radosť. Takto sa snažíme tvoriť a pracovať aj vrámci nášho podnikania. V uplynulom roku sme rozšírili ponuku e-shopu aj o manžetové gombíky a veľmi sa tešíme, že sme v spolupráci s Kongregáciou bratov tešiteľov z Getseman vytvorili ikony zázračnej sošky Panny Márie z Marianky, najstaršieho mariánskeho pútnického miesta v Strednej Európe. No a prezradím, že chystáme aj vianočnú akciu pre čitateľov Slovenky. Ale viac až o pár týždňov ...

- - Inzercia - -