Dnes je nedeľa, 28.november 2021, meniny má: Henrieta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Hlasujte za Slovenku roka 2014! Kategória UMENIE A KULTÚRA

apríl 11, 2014 - 08:39
„Mojím cieľom je udržať a ešte viac posilniť pozíciu vydavateľstva. Prinášať ľuďom prostredníctvom kníh radosť, potešenie a zábavu,“ hovorí generálna manažérka Euromedia Group pre vydavateľskú činnosť v Českej a Slovenskej republike a členka predstavenstva Ikar, a. s, Ing. GABRIELA BELOPOTOCKÁ.
Foto: 
O tom, že sa na celý život upísala knihám, rozhodla viac-menej náhoda. Z dnešného pohľadu to však považuje za jednu z najúžasnejších náhod, s akou sa môže človek v živote stretnúť. Krátko po ukončení štúdia dostala ponuku pracovať v jednom knižnom vydavateľstve, najskôr ako vedúca odbytu. Knihy jej natoľko učarovali, že sa im venuje dodnes.
Pre celý jej ďalší profesionálny, ale aj súkromný život bol významný rok 1990, keď spoluzakladala vydavateľstvo Ikar. Vo veľkej miere práve jej zásluhou sa tomuto vydavateľstvu aj po dvadsiatich štyroch rokoch pôsobenia na zložitom knižnom trhu stále darí. Ikar je dnes na Slovensku najväčším knižným vydavateľským domom s ročnou produkciou vyše dvesto žánrovo pestrých titulov pre všetky vekové kategórie, môže sa chváliť množstvom čitateľov a stovkami kvalitných autorov vo svojom portfóliu.
 
S tímom spolupracovníkov sa Gabriele Belopotockej podarilo vytvoriť z  Ikaru  rešpektované a uznávané vydavateľstvo nielen doma, ale aj v zahraničí. Na trhu si získalo silnú pozíciu aj vďaka odvahe vydávať pôvodnú slovenskú literatúru, ale i vďaka viacerým mimoriadnym počinom. Medzi ne patrí napríklad po prvý raz na Slovensku kompletné osemzväzkové vydanie skvostu svetovej literatúry Tisíc a jedna noc v nádhernom luxusnom vyhotovení, vydanie Biblie Dalí, ilustrovanej biblickými výjavmi svetoznámeho umelca Salvadora Dalího, ktoré predstavuje najvzácnejšie vydanie Biblie na Slovensku, ale napríklad aj Biblie vydanej pri príležitosti 1150. výročia príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda na naše územie, doplnenej ilustráciami slovenských a českých výtvarníkov. Nie náhodou Ikar už štrnásťkrát získal ocenenie Vydavateľstvo roka, udeľované časopisom Knižná revue. 
Vydávanie kníh nie je ľahké podnikanie a Gabriele Belopotockej priniesla jej práca poznanie, že nikdy to nemáte v živote raz a navždy vyhraté. Ak sa chcete udržať a byť úspešný, musíte tvrdo drieť.
Čo táto schopná manažérka na svojej práci miluje? „Všetko. Hektický život, tvorivosť, tímovú prácu, ale aj problémy, ktoré treba za pochodu riešiť. A, samozrejme, mať možnosť z prvej ruky čítať úžasné knihy. Práca s knihami je veľmi obohacujúca,“ rozpráva žena, známa svojím citom pre budúcu úspešnú knihu. Len vďaka tomu, že jej práca prináša najmä radosť, dokázala pri nej vydržať tak dlho. Jej oporou sú rodina a priatelia. 
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Pripravila: ĽUDMILA GRODOVSKÁ
Foto: IVONA OREŠKOVÁ a archív

- - Inzercia - -