Dnes je pondelok, 25.január 2021, meniny má: Gejza
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Jeseň a zima v podaní módneho štylistu

september 30, 2012 - 14:46
Viete, aká bude top farebná kombinácia tejto jesene či zimy? Máme sa zamerať na veľké kabelky či naopak, hitom sezóny budú tie malé listové? Zaujmeme v tenkých podpätkoch či máme voliť radšej hrubé a masívne? To všetko sa dozviete v odpovediach známeho slovenského štylistu Milana Štefana.
Foto: 

Aké sú trendy v dámskej móde na túto jeseň a zimu? Zmenilo sa niečo v porovnaní s minulou sezónou?
Minulá sezóna čerpala inšpiráciu z uniforiem, šesťdesiatych rokov a bola dekadentne ovplyvnená prvkami sado maso v podobe vyblýskanej kože, ktorú nadiktoval Marc Jacobs. Nešetrilo sa ani retro vzormi a svoju úlohu zohrali aj doplnky, medzi ktorými kraľoval klobúk v podaní módnej značky Gucci v tlmených odtieňoch vínovej, modrej alebo zelenej farby. Aktuálna sezóna prichádza s niečím diametrálne odlišným. Či už ide o rafinovanú kovbojskú zdobenosť Balmain alebo futuristický minimalizmus, v ktorom Balanciagu pod taktovkou Nicolasa Ghesquiéra nikto nepredčí. Minimalistické strihy na sebe vrstvených kúskov, elektrická modrá, čisté línie - to všetko si na mólach našlo svoje miesto. Top kombináciou farieb bude čierna s červenou ako diktuje Ricardo Tisci, korunný princ Givenchy, ale nezanedbateľnými farbami budú aj fialová alebo burgundy. Čierna koža sa takisto dostala na prvé priečky medzi trendy zimnej sezóny, oproti minulej sezóne  trochu v cenzurovanejšom prevedení.

Bude jeseň a zima výrazne žiarivá a farebná alebo skôr decentnejšia a fádnejšia?
Určite sa jesenná nálada bude niesť v tlmenejších odtieňoch. No práve to nechá priestor, aby akcenty výraznejších farieb dostali svoje miesto. Absolútnym trendom bude zahaliť sa od hlavy po päty do čiernej alebo ju doplniť fialovou, poprípade červenou.

Doteraz v prípade dámskych topánok dominovali platformy a vysoké podpätky. Čo diktuje móda na jeseň a zimu?
Platformy a vysoké opätky si stále držia svoje pevné miesto medzi aktuálnymi trendmi. Ako vždy sa však nájdu aj výnimky a ak si zvolíte dobre vypracované jazdecké čižmy z kvalitnej kože na tenkej podrážke, určite tým nič nepokazíte, práve naopak. Prevažovať budú hrubé a masívne opätky v kontraste s jemným vypracovaním samotnej topánky. Najtrendovejšou záležitosťou podľa mňa budú šnurovacie krokodílie lodičky Balenciaga.

Kabelky. Veľké či malé? Koža či kožušina? Farebné či čierne? 
Čo sa týka kabeliek, dajú sa aktuálne tendencie len zbežne zhrnúť do niekoľkých zásadných prúdov. Krokodília koža, najlepšie v odtieni levanduľovej alebo smaragdovej, bohaté „art deco“ aplikácie, geometrické farebné vzory na kožušine a samozrejme, minimalizmus. Listová kabelka dnes už nie je výsostne určená na večer a môžete ju pokojne vyvenčiť aj za dňa. V mojich ušiach to znie už ako klišé, no Slovenky si na to ešte len veľmi pomaly zvykajú. Čím výraznejšia, tým lepšie, ide predsa o malé umelecké diela.

Poďme na pánov. Aké trendy prináša móda pre nich?
Zemité odtiene, trochu romantizmu, inšpirácia uniformami, oversized strihy, minimalizmus, koža, kožušiny, kovové aplikácie a geometrické vzory. Je toho viac, u pánov to nikdy nie je také jednoznačné a pre bežného spotrebiteľa sa do obchodných reťazcov vždy dostane len zlomková esencia skutočných trendov z fahion weeku. Svoju renesanciu však bude znovu sláviť baseballová bunda v rafinovaných farebných prevedeniach a veľké svetre z jemného úpletu. Ak by som mal hovoriť za seba, v sezóne jeseň/zima bola pre mňa v pánskych trendoch najzásadnejšia kolekcia Givenchy.

Čo by mala mať žena oblečené, aby zaujala hneď na prvý pohľad?
V prvom rade by mala mať sebavedomé vyžarovanie, no nie také to prvoplánové. Mala by pôsobiť, že je úplne nad vecou, no pritom strhnúť pozornosť všetkých naokolo. Je to náročný koncept, ktorý pozostáva zo správne zvolenej vizáže, účesu cez stav oblečenia až po vôňu. Vždy si všímam detaily a doplnky. Ide o veľmi abstraktnú vec, viem ju ilustrovať len príkladom, keď som pred nedávnom zbadal svoju známu v rozviatych zelených šatách, s gladiátorskými sandálmi, ktoré nemala pozapínané, s obrovskými okuliarmi, listovou kabelkou a ležérne zopnutými vlasmi, vďaka ktorým pôsobila ako Mary-Kate Olsen. Vyzerala ako zjav z iného sveta. Tá nedbalá elegancia a istá forma drzosti a výsmechu mi uprostred fádnej Bratislavy vyrazili dych. Samozrejme, v tom pozitívnom zmysle.

A čo pán?
Tak tu si dovolím byť veľmi subjektívny. Muž v sivých teplákoch a bielom tielku spolu s vysokými športovými teniskami je môj fetišistický symbol dokonalého pánskeho outfitu. Sivá teplákovina je, priznám sa, mojím najobľúbenejším materiálom. Symbolizuje pre mňa silu, sexualitu a nenútenosť.Milan Štefan je fashion editor známeho slovenského mesačníka La FEMME. Začínal ako asistent módneho návrhára Borisa Hanečku. Úzko spolupracoval s módnou návrhárkou Hanou Převrátilovou. Spolupodieľal sa na návrhoch kostýmov viacerých televíznych programov, pravidelne styluje reklamné spoty, kampane a má svoje klientky, ktorým sa stará o outfity na konkrétne príležitosti.

Katarína Kližanová Rýsová
Foto: Jakub Gulyas

- - Inzercia - -