Dnes je nedeľa, 13.jún 2021, meniny má: Anton
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Knižný tip od Tracy Anne Warrenovej: Jediný dotyk

marec 05, 2013 - 09:11
Populárna americká autorka Tracy Anne Warrenová, dobre známa aj slovenským čitateľom, tentoraz prichádza s prvým príbehom zo svojej ďalšej úspešnej série o šľachtickom rode Byronovcov z Braebournu. V londýnskej spoločnosti sa už dávno vie, že bratia Byronovci sú divokí, skazení a nebezpeční, ale zároveň neuveriteľne fascinujúci muži, ktorých zvodom neodolá nijaká žena.
Foto: 

Keď krásnu sirotu Meg Amberleyovú cestou na strýkovo panstvo zastihne snehová búrka, nájde útočisko v sídle lorda Cada Byrona. Cade, ktorý sa na vidieku lieči z fyzických i duševných rán utŕžených vo vojne, však spočiatku nie je príjemný hostiteľ: o spoločnosť mladej ženy očividne nestojí a dáva jej to otvorene najavo... 

 

Ukážka z deja: Prvá kapitola

 
Londýn, Anglicko
Začiatok augusta 1809
 
„Drahí prítomní, zišli sme sa tu pred tvárou Boha, aby sme spojili tohto muža a túto ženu do zväzku manželského...“
Pri tých slovách Lord John Byron – alebo aj „Jack“, ako ho volala rodina a priatelia – bojoval s nutkaním uvoľniť si naškrobenú bielu kravatu. Odkedy ráno vošiel do Kostola svätého Juraja a zastal pri oltári, dýchal čoraz prerývanejšie, akoby mu hrdlo sťahovala neviditeľná ruka.
Bola by to pochopiteľná reakcia, keby nebol iba svedok!
 
No už pri pohľade na brata Cada, ktorý práve robil posledný, neodvolateľný krok do stavu manželského, sa Jackov zvyčajný pokoj kamsi vyparil. Prispela k tomu aj skutočnosť, že ak sa nič nezmení, o niekoľko mesiacov bude kráčať v bratových šľapajach.
Dočerta! nadával si, takmer nevnímajúc prebiehajúci obrad. Tentoraz to naozaj pokašľal. Kiežby minulú stredu v noci nevkročil do toho hráčskeho brloha! Kiežby si neprisadol k tomu nevýraznému mešťanovi v strednom veku s lákavo hlbokými vreckami.
Zo začiatku mu išla karta – vyhral dosť, presne ako predpokladal. Vedel, že nie je priemerný, ale vynikajúci hráč; už roky si dopĺňal neveľké dedičstvo hrou v karty. Na rozdiel od iných šľachticov, ktorí dokázali staviť celý majetok v jedinej partii, nikdy neriskoval. Rátal s náhodou, hrával obozretne, vsádzal premyslene.
 
Teda až do minulého týždňa.
Spomenul si, ako sa vtedy uvoľnene oprel o stoličku. Výhrou si bol istý, v ruke mal takmer neporaziteľnú kombináciu. Vlastne iba jedna karta by ho mohla položiť, iba jedna karta ho delila od stotisíc libier! Šanca, že ju má jeho protivník, bola mizivá. Díval sa na bohatého obchodníka na druhom konci stola a v duchu sa tešil, aký bude o chvíľu sám bohatý. S toľkými peniazmi môže skoncovať s hazardom!
Vtom mu obchodník ukázal karty. Jackov svet sa obrátil hore nohami.
Irónia, premýšľal počas nudného obradu, že môj pád privodil červený dolník. Jediná karta ho bodla do srdca a jeho protihráčovi zabezpečila životné víťazstvo.
 
No tento človek nechcel peniaze, ale niečo viac – chcel uzavrieť obchod: Jack nemusí splatiť svoj dlh, ak mu sľúbi, že sa ožení s jeho dcérou. Ak sa vzdá slobody a šťastia, bude taký bohatý, ako sa mu ani nesnívalo.
„Nie som hlúpy,“ povedal mu obchodník Ezra Danvers v súkromí o dva dni neskôr. „Chcem, aby sa moja Gracie mala dobre, preto vám ju dám s celým venom. Šesťdesiattisíc libier. Keď bude mať na ruke prsteň, prihodím ešte šesťdesiattisíc. Chcem vnúčatá, aristokratické vnúčatá, ktoré sa budú stýkať s kráľmi a princmi. Nechcem, aby od nich vyššia spoločnosť bočila.“
„Ale prečo ja?“ precedil Jack cez zuby. „Prečo nie niekto s titulom? Určite sa nájde niekto ochotný oženiť sa s vašou dcérou.“
„Asi áno, ale nechcem, aby si ju vzal nejaký gauner, čo pôjde iba po peniazoch. Nechcem, aby s ňou zle zaobchádzal.“
„Prečo si myslíte, že ja k nej budem dobrý?“
 
Starší muž zdvihol šedivé obočie a bystrým zrakom sa zadíval na Jacka ponad veľký nos. „Ach, viem o vás veľa, pane. Viete to so ženami, a hoci ich často striedate, nikdy nie ste krutý. Postaráte sa, aby bola moja dcéra spokojná v posteli, a budete ju rešpektovať. A ak nie, podám si vás.“
Pri pohľade na Danversa tomu Jack ľahko uveril.
„Nemôžem sľúbiť, že jej budem do smrti verný,“ vyhlásil v nádeji, že tým obchodníka odradí.
Danvers iba pokrčil plecami. „A ktorý muž áno? Nech je tehotná a spokojná, a vy hľadajte potešenie inde. Pravdaže, diskrétne. Vy šľachtici ste v tom vraj ako doma. Ustavične máte nejaké mimomanželské aférky.“
 

- - Inzercia - -