Dnes je sobota, 28.november 2020, meniny má: Henrieta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Knižný tip: V noci budem tvoja

apríl 17, 2013 - 17:49
Lord Vere vedie dvojitý život - v spoločnosti je známy ako neškodný, zábavný hlupák, no v skutočnosti pracuje ako tajný agent v službách kráľovnej. Keď sa zoznámi s Elissande Edgertonovou, mladá žena si ho ihneď získa svojím očarujúcim úsmevom a zdá sa, že aj on jej padol do oka. Lord Vere je však z pracovných dôvodov nútený správať sa, akoby nemal všetkých pohromade. Navyše nemá ani tušenia, že krásna Elissande ho chce z dôvodov, ktoré pozná len ona, vlákať do manželstva...

 

Začítajte sa do úryvku pôvabnej historickej romance V noci budem tvoja od populárnej americkej autorky Sherry Thomasovej.
 
 
Pohyby a gestá slečny Edgertonovej Verea fascinovali. Ako sa pohráva s volánikmi na rukávoch. Ako sa dotýka svojich hebkých, lesklých vlasov, akoby k nim chcela úmyselne pritiahnuť pozornosť. Ako počúva Freddieho, s ukazovákom na brade, mierne predklonená, takže budí nevtieravý, ale jednoznačný dojem, že sa k nemu túži dostať bližšie. Najväčšmi zo všetkého však Verea vzrušoval a zároveň odpudzoval jej úsmev. Keď sa usmiala, srdce mu proti jeho vôli poskočilo. Rozdávať úsmevy, ktoré vyzerajú úprimne, hoci sa za nimi neskrýva nijaký cit, je veda i umenie. Aj on vedel vyčariť úsmev prakticky kedykoľvek, bez ohľadu na to, čo práve cítil. Ale ona bola neprekonateľným vzorom dokonalosti, od ktorého sa každý mohol učiť.
 
Kde sa v nej berie ten dievčenský šarm a oslnivé čaro? Ako si dokáže udržať  úprimný, naivný pohľad v očiach a príjemný, uvoľnený výraz v tvári? Jej úsmev bol natoľko očarujúci, až Vere niekedy zabúdal, ako vyzerá bez neho.
 
Ale vtedy, keď pri hre zistila, že sedí na jeho kolenách, sa neusmievala. Neusmiala sa ani raz v priebehu deväťdesiatich minút, počas ktorých ju opileckými výlevmi držal v potrebnej vzdialenosti od izby pani Douglasovej. Neusmievala sa naňho ani teraz, keď jej predostrel nelichotivú pravdu o jej príbuzných. A pre slečnu Edgertonovú neusmievať sa bolo rovnako nezvyčajné ako pre inú ženu vyjsť z domu bez spodničiek.
 
To predsa chcel, nie? Rozčuľovať ju a dorážať do nej, až kým nestratí trpezlivosť. Prečo sa mu to zrazu nepáči? Zlostil sa dokonca aj na Freddieho, ktorého si očividne zvolila za objekt svojej náklonnosti, hoci on na jej zvádzanie nereagoval. To bolo dosť nezvyčajné, keďže na brata sa takmer nikdy nehneval.
„Idem na chvíľku hore, Penny,“ povedal Freddie a vstal. Odkedy slečna Edgertonová odišla, sedel za stolom a písal list. „Potrebujem puzdro na navštívenky.“
„Pôjdem s tebou,“ odvetil Vere. „Aj tak nemám čo robiť.“
 
Dlhé hodiny sa pokúšal rozšifrovať dokumenty z Douglasovho trezoru. Ako pomôcku využíval nenápadné písmenká v rožtekoch kariet, ktoré neustále presúval hore-dolu, a snažil sa odhaliť kľúč k šifre. Nedarilo sa mu a nakoniec ani na nič neprišiel, pretože sa celý čas vôbec nedokázal sústrediť. Navyše, slečna Edgertonová teraz striehne kdesi v dome..........
 
.......... Elissande pozrela na lorda Verea. Zdalo sa, že je fascinovaný ťažidlom, ktoré ona nemohla ani vidieť. Stál tesne pri nej. Vnímala jeho široké ramená, silný krk i neuveriteľne dokonalé mihalnice. Dnes nevoňal cigarovým dymom, ale lístím. Až vtedy si všimla, že má v gombíkovej dierke pripnutú vetvičku s tvrdými zelenými bobuľkami.
 
Mohla by sa zaňho vydať, keď vie, nemá v hlave jedinú rozumnú myšlienku? Dokázala by do smrti znášať jeho nekonečné táranie a chlipné pohľady? Bude schopná obdarovávať ho úsmevmi po zvyšok života?
 
Pevnejšie zovrela ťažidlo. Myslela som, že to bude krajšie, povedala teta, keď ním Elissande prvý raz potriasla. Chcela som ti dať niečo výnimočné.
 
Zúfalstvo. Celý život si myslela, že ho dôverne pozná. V skutočnosti ho však až do tejto chvíle nepoznala. V diaľke začula kroky. Prichádza lady Averyová.
 
Položila ťažidlo i sviecu a usmiala sa na lorda Verea. Opäť sa chvela. Nevadí. Triaška sa vynikajúco hodila k slovám, ktoré jej vyleteli z pier. „Prepáčte, lord Vere. Viem, že by som nemala. Ale odkedy som vás stretla, nedokážem na vás prestať myslieť.“ Rozviazala si opasok a odhodila župan.
 
Lord Vere vyvalil oči. Nestrácala čas a pevne prišliapla spodný lem nočnej košele. Nitky na pleciach sa roztrhli a košeľa jej s jemným zašušťaním skĺzla z tela.
 
 
 
Zdroj a foto: Slovenský spisovateľ

- - Inzercia - -