Dnes je utorok, 20.apríl 2021, meniny má: Marcel
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Krásky na slnečný balkón

máj 31, 2014 - 09:34
Máte južný balkón zaliaty slnkom a chcete ho mať celú sezónu rozkvitnutý? Koncom mája už nehrozia žiadne nebezpečné jarné ochladenia či mrazíky, kvety sa teda môžu bez rizika vyložiť. Poradíme vám, ktoré sú najvďačnejšie a budú vás tešiť celú sezónu. Kráľom slnečných balkónov a veránd zostáva muškát, no môžete ho prestriedať aj inými druhmi.
Foto: 
Portulaca
Veľmi vďačná krehká  letnička, ktorá takmer neprestajne kvitne, má žiarivé pestrofarebné kvety, ktoré sa otvárajú len za plného slnka. Je obľúbeným farebným doplnkom skalničiek. Hodí sa aj do vegetačných nádob a ako doplnok  vysokých kvetov, pretože je nízka, rastie plazivo. Dužinaté stonky majú  sukulentné lístky. Rastlina dlho vydrží bez polievania, obľubuje piesčitý substrát. 
 
Verbena
Je to veľmi príjemná voňavá letnička, dá sa skombinovať v rôznych farebných variáciách. Ulahodíte jej celodenným slnkom, no nenechajte ju príliš vysmädnúť –  preto je vhodné sadiť ju do samozavlažovacích nádob. Bohaté kvitnutie je podmienené aj pravidelným prihnojovaním. Aby sa verbeny rozkonárili, mali by ste im po zakorenení asi o polovicu zaštiknúť prvé výhonky, neskôr aj každé ďalšie. V poslednom čase sa predávajú robustnejšie odrody v mnohých farbách – fialovej, červenej, ružovej, bielej – často aj s farebným „očkom“. Nádherne sa kombinuje so surfíniou.
 
Gazánia 
Táto letnička nápaditých farieb, od žltej cez karmínovú, oranžovú až bronzovú, potrebuje tiež veľa slnka. Zaujímavosťou je, že jej kvety sa úplne otvárajú na pravé poludnie, keď je daždivé alebo zamračené počasie, zostanú zatvorené. Majú rady substrát obohatený o živiny, v lete sa musia dostatočne polievať a aspoň 1x týždenne hnojiť. Odkvitnuté kvety treba odstraňovať – podporí sa vytváranie nových. Táto rastlina je odolná proti škodcom a chorobám. 
 
Petúnia a surfínia
Dôkladne si vyberajte priesady, ktoré vysadíte. Bohatý rast a záplava kvetov závisia od stavu sadeníc – mali by byť dostatočne zaštiknuté, aby od začiatku nasadili dostatok výhonkov.  Nezaštiknutá  petúnia vytvorí len jeden výhonok a nerozrastie sa do šírky. Je to dôležité, lebo rozkonárený kvet si lepšie uchová vlhký, menej vysychajúci substrát. Nenastane ani situácia, že kvet kvitne len na koncoch a zvyšok rastliny je holý a suchý, lámavý a bez vnútornej vitality. Ak chcete mať bohatý črepník s previsom, nasaďte veľa malých priesad. Petúnie a surfínie nie sú náročné na hnojenie, no skôr podliehajú hubovým chorobám. Preto odporúčame raz mesačne preventívne ošetrenie postrekom.
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
Podobné články:
 
 
 
Dvojstranu pripravila: BEATA VRZGULOVÁ
Foto: Thinkstock

- - Inzercia - -