Krásky na slnečný balkón - vieme ako na to
Krásky na slnečný balkón
Poradíme vám, ktoré sú najvďačnejšie a budú vás tešiť celú sezónu. Kráľom slnečných balkónov a veránd zostáva muškát, no môžete ho prestriedať aj inými druhmi.
Portulaca (Purslanes)
Veľmi vďačná krehká letnička, ktorá takmer neprestajne kvitne, má žiarivé pestrofarebné kvety, ktoré sa otvárajú len za plného slnka. Je obľúbeným farebným doplnkom skalničiek. Hodí sa aj do vegetačných nádob a ako doplnok vysokých kvetov, pretože je nízka, rastie plazivo. Dužinaté stonky majú sukulentné lístky. Rastlina dlho vydrží bez polievania, obľubuje piesčitý substrát.
Verbena (Vervain)
Je to veľmi príjemná voňavá letnička, dá sa skombinovať v rôznych farebných variáciách. Ulahodíte jej celodenným slnkom, no nenechajte ju príliš vysmädnúť – preto je vhodné sadiť ju do samozavlažovacích nádob. Bohaté kvitnutie je podmienené aj pravidelným prihnojovaním. Aby sa verbeny rozkonárili, mali by ste im po zakorenení asi o polovicu zaštiknúť prvé výhonky, neskôr aj každé ďalšie. V poslednom čase sa predávajú robustnejšie odrody v mnohých farbách – fialovej, červenej, ružovej, bielej – často aj s farebným „očkom“. Nádherne sa kombinuje so surfíniou.
Asteriscus maritimus (Pallenis maritima)
Vďačná nenáročná rastlinka kvitnúca žiarivou žltou farbou počas celého leta. Od intenzity svetla závisí i tvorba kvetov. Žiada si rovnomernú miernu zálievku, ak príliš preschnú koreňové baly, listy jej začínajú žltnúť, prípadne aj opadávať. Hnojí sa minimálne raz týždenne viaczložkovým hnojivom na balkónové rastliny.
Gazánia (African daisies)
Táto letnička nápaditých farieb, od žltej cez karmínovú, oranžovú až bronzovú, potrebuje tiež veľa slnka. Zaujímavosťou je, že jej kvety sa úplne otvárajú na pravé poludnie, keď je daždivé alebo zamračené počasie, zostanú zatvorené. Majú rady substrát obohatený o živiny, v lete sa musia dostatočne polievať a aspoň 1x týždenne hnojiť. Odkvitnuté kvety treba odstraňovať – podporí sa vytváranie nových. Táto rastlina je odolná proti škodcom a chorobám.
Petúnia a surfínia
Dôkladne si vyberajte priesady, ktoré vysadíte. Bohatý rast a záplava kvetov závisia od stavu sadeníc – mali by byť dostatočne zaštiknuté, aby od začiatku nasadili dostatok výhonkov. Nezaštiknutá petúnia vytvorí len jeden výhonok a nerozrastie sa do šírky. Je to dôležité, lebo rozkonárený kvet si lepšie uchová vlhký, menej vysychajúci substrát. Nenastane ani situácia, že kvet kvitne len na koncoch a zvyšok rastliny je holý a suchý, lámavý a bez vnútornej vitality. Ak chcete mať bohatý črepník s previsom, nasaďte veľa malých priesad. Petúnie a surfínie nie sú náročné na hnojenie, no skôr podliehajú hubovým chorobám. Preto odporúčame raz mesačne preventívne ošetrenie postrekom.
Lobelka (Lobelias)
Obľúbená, neúnavne kvitnúca, nenáročná rastlinka. Aby bohato kvitla, potrebuje veľa slnka. Na tmavom mieste trpí a hynie. Táto krehká rastlinka sa veľmi rýchlo obsype malými výraznými modrými kvetmi. Má rada teplo a veľa vody. Poteší sa, ak ju aspoň raz týždenne prihnojíte hnojivom s vyšším obsahom fosforu. Možno ju vysádzať do spoločnej nádoby s muškátmi aj petúniami.
Neprehliadnuteľný
Náprstník (Foxgloves)
Náprstník je neprehliadnuteľný – nielen impozantnou výškou, ale najmä bohatým kvetenstvom v ružovej, bielej, žltej či cyklámenovej farebnosti s kontrastnými bodkami vnútri kvetov. Je to domáci druh rastliny z našej prírody, vyšľachtený do viacerých kultivarov, takže sa mu v našich záhradách výborne darí.
Dekoratívna, zvyčajne dvojročná rastlina dorastá do výšky 150 až 180 centimetrov, kvitne podľa druhu od mája až do augusta. Názov je odvodený od tvaru kvetov – podobajú sa náprstku. Aj jeho latinské znenie – Digitalis – vychádza z tejto podoby, lebo digitus znamená po latinsky prst. Navyše pomenovanie digitalis nesú aj výťažky z listov tejto rastliny, ktoré sa do päťdesiatych rokov minulého storočia u nás pestovali na medicínske účely, najmä do prípravkov na niektoré srdcové ochorenia.
V prvom roku sa vyvíja ružica listov, v druhom vyrastie vysoká byľ obsypaná kvetmi, ktoré kvitnú postupne odspodu, podľa druhu od konca mája do augusta. Niektoré rastliny po odkvitnutí odumierajú, iné sú trvalé a vykvitnú každý rok. Trvalky však v ďalších rokoch už nekvitnú tak bohato.
Pestovanie:
- Náprstníkom vyhovuje slnečné stanovište až polotieň
- Darí sa im v priepustnej pôde s prídavkom vápenca
- V čase kvitnutia si vyžadujú bohatšie polievanie, ak majú len ružicu listov, vydržia aj dlhšie sucho
- Rozmnožujú sa ľahko semenami, ktoré sa vysievajú práve v tomto období, až do začiatku leta
- Vysieva sa priamo na stanovište alebo do nádob
- Ak rastline ponecháme kvety až do vytvorenia a otvorenia plodov, dochádza k samovýsevu – na budúcu jar vyrastie množstvo semenáčikov, ktoré možno presadiť na vybrané miesto
- Viacročné rastliny môžeme na jar rozmnožiť aj delením trsov.
Upozornenie: Chráňte deti pred prípadným ochutnávaním! Listy náprstníka sú veľmi jedovaté. Už skonzumovanie jedného – dvoch môže viesť k tráviacim ťažkostiam, vracaniu, dýchavičnosti, poruchám videnia, ba aj k spomaleniu srdcovej činnosti a úmrtiu. Majú však veľmi odpornú horkú chuť, čo je prirodzenou zábranou pred ich požitím.
Komentáre