Dnes je piatok, 18.jún 2021, meniny má: Vratislav
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Syfilis

december 30, 2010 - 10:45
Foto: 
Syfilis
Syfilis je sexuálne prenosné ochorenie vyvolané spirochétou Treponema pallidum. Infekcia sa prenáša sexuálnym kontaktom, alebo transplacentárne. Do organizmu preniká drobnými poraneniami sliznice alebo pokožky pri pohlavnom styku. Výskyt tohto ochorenia dramaticky poklesol v druhej polovici dvadsiateho storočia. V súčasnosti však môžeme zaznamenať určitý vzostup, ktorý sa vysvetľuje prílivom ľudí z východnej Európy.

Primárny syfilis
Po inkubačnej dobe dlhej 10- 90 dní  vznikne na mieste vstupu infekcie tzv. tvrdý vred. U žien býva uložený na krčku maternice, alebo v pošve. To je aj dôvod, prečo nie je zaregistrovaný. U mužov je vred lokalizovaný na penise, alebo v okolí konečníka. Klasický tvrdý vred je nebolestivý, tuhý, ľahko vyvýšený vred do veľkosti slivkovej kôstky s malou zápalovou reakciou , môže vyzerať aj ako drobná odrenina, alebo trhlinka, ktorá je nápadná svojou nebolestivosťou a silnou sekréciou tkanivového moku. Tento sekrét je vysoko nákazlivý, lebo obsahuje veľké množstvo treponém. Tvrdý vred sa môže nachádzať na perách, sliznici ústnej dutiny, na mandliach, alebo prstoch. Pre prvé štádium syfilisu je charakteristické zväčšenie regionálnych lymfatických uzlín, ktoré sú tuhé a nebolestivé.
Tvrdý vred zostáva 1-5 týždňov a potom spontánne vymizne.

Sekundárny syfilis
Objavuje sa za 6 týždňov až 6 mesiacov po primárnej infekcii. Prejavuje sa obvykle výsevom červenej vyrážky, hlavne na ploskách rúk a nôh. Generalizované príznaky sú charakteristické zdurením lymfatických uzlín, úbytkom telesnej hmotnosti, bolesťami hlavy a subfebrilitami. V miestach , kde vzniká  trenie a vlhko môžu vznikať ploché kondylómy. Z kožných lézií pri sekundárnom syfilise sa masívne uvoľňujú spirochéty. Sekundárny syfilis sa môže manifestovať tiež vypadávaním vlasov v chumáčoch. Postihnuté môžu byť kosti , oči, mozgové blany, obličky pečeň aj slezina – v týchto lokalitách vzniká špecifický zápal.
Za 6 – 8 týždňov sa prejavy sekundárneho syfilisu zhoja a nasleduje obdobie latentného syfilisu.

Terciárny syfilis
Do tohto štádia prechádza asi 20% neliečených pacientov. Syfilis sa prejavuje v oblasti kardiovaskulárnej a to zápalom  steny aorty, kde následne vzniká aneuryzna aorty. Syfilis centrálneho nervového systému sa prejavuje  zápalom mozgových blán, ochrnutím a pomätenosťou. V koži, kostiach, jazyku, cievach mozgu aj v pečeni  v treťom štádiu syfilisu vznikajú špecifické tumorózne útvary- tzv. gummata.

Vrodený syfilis
Ku infekcii plodu dochádza prenosom spirochét cez placentu z matky na plod.  O včasnom vrodenom syfilise sa dá hovoriť, ak sa dieťa narodí so známkami syfilisu, alebo tieto sa prejavia do dvoch rokov života. Pozdný vrodený syfilis sa popisuje u detí, u ktorých sa následne vytvoria  stigmy vrodeného syfilisu tzv. Hutchinsonovo trias- súdkovité rezáky, hluchota, postihnutie rohovky, tiež šablovitý tvar kostí predkolenia, sedlovitý nos a huhňavá reč.
Diagnostika – spočíva vo vyšetrení kože a slizníc u ľudí podozrivých z tejto nákazy, ďalej sa odoberá biologický materiál na mikroskopické vyšetrenie a nakoniec krv  na sérologické vyšetrenie.
Liečba – diagnostikovaný syfilis sa lieči antibiotikami a liečbou prvej voľby penicilín.

Autor: gynekologička MUDr. RADMILA SLÁDIČEKOVÁ
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -