Dnes je pondelok, 30.január 2023, meniny má: Ema
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Letničky zažiaria v každej záhrade

apríl 07, 2015 - 20:57
Sú to síce len jednoročné rastliny, no nenáročnosťou a bohatým kvitnutím si získajú najmä chalupárky. Práve teraz je vhodný čas vysiať semienka na záhony – a začiatkom leta sa tieto vidiecke krásky zaskvejú v plnom kvete. Nezaváhajte a saďte s nami, vybrali sme sedem osvedčených druhov, niektoré s výraznými liečivými účinkami.
Foto: 

Nechtík

 
Nechtík má najradšej priepustnú pôdu s obsahom kvalitných živín. Nie je náročný na pestovanie a vydrží aj niekoľko dní bez priamej zálievky, vtedy však menej kvitne. Najdôležitejšie je, aby ste mu dopriali miesto s dostatkom slnka.  Semienka treba do prekyprenej pôdy vysievať od konca marca, klíčiť začnú už pri teplote pár stupňov nad nulou, vyklíčia maximálne o 3 týždne. O mesiac po vyklíčení sa už môžeme tešiť z prvých zlatistých kvetov.
 
 
Nechtík je významným prírodným antibiotikom, najčastejšie je používaný vo forme čaju. Chráni nás pred vírusmi, baktériami a kvasinkami, ktoré škodia nášmu zažívaciemu ústrojenstvu. Pôsobí ako antioxidant, stimuluje produkciu žlče, činnosť pečene, hojí žalúdočné vredy a zápaly tráviaceho traktu.
 

Vlčí mak

 
Vlčí mak, ktorý nás tak priťahuje na letných poliach, si možno vypestovať aj v záhradke. Dokonca nielen červený, ale aj ružový, biely či oranžový. Túto obilninu si možno vypestovať relatívne jednoducho, stačí skoro na jar vysiať  do prekyprenej pôdy semienka, ktoré nevymŕzajú. Plusom je, že sa mu darí v polotieni i na slnečnom stanovišti.  Divý mak obsahuje v zelených častiach rastliny mliečnu tekutinu, ktorá je mierne jedovatá. V žiadnom prípade ju neolizujte, pri hojnom požití môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie alebo bezvedomie. Zaujímavosťou je, že semienka divého maku sú životaschopné aj po vyše 80 rokoch. Vysušené makovice po odkvitnutí sú vyhľadávanou dekoráciou.
 
 
Príbehy o fatálnom oslepnutí, zapríčinenom vlčím makom, ktorými vás strašili starí rodičia v detstve, sú výmyslami.
 

Nevädza

 
Nevädzu, ktorú poznáme z okrajov polí a je neodmysliteľnou súčasťou dožinkových vencov, si bez problémov môžeme vypestovať aj v záhradke. Jej modrofialová farba sa na záhone nádherne doplní so zlatožltým nechtíkom a ohnivým  červeným makom. Dorastá až do výšky 80 cm, jej listy sú špicaté, vysieva sa priamo na záhon do riadkov vzdialených  asi 25 centimetrov  v marci až apríli, teplota by mala dosahovať približne 10 stupňov. Má aj zdravotné účinky a možno si z nej pripraviť liečivý čaj proti očným ochoreniam. Kvitne od júna do septembra. Dnes si  možno zadovážiť okrem  klasických modrých nevädzí aj fialové, ružové či biele kultivary.
 
 
Zbierajú sa celé sýtomodré hlavičky bez stopiek alebo len lupienky, ktoré ručne vytrhávame z úborov za slnečného počasia. Potom sa sušia v tenkých vrstvách na dobre vetranom mieste. V liečiteľstve sa používa kvet, buď samostatný, alebo s kalichom.
 

Aksamietnica

 
Aksamietnice sa nazývajú aj afrikánky či smraďošky. Tieto letničky zvyčajne kvitnú celé leto a zvládne ich aj začínajúci záhradkár. Pestovanie aksamietnic nie je náročné, prežijú aj nepravidelnú zálievku, ale ak ste si ich predpestovali, sadeničky patria do exteriéru až v druhej polovici mája, lebo by mohli zmrznúť. Týmto obľúbeným letničkám sa darí všade, najkrajšie sú však na plnom slnku. 
Aksamietníc je veľa druhov, niektoré dorastajú len do niekoľkých centimetrov, iné aj do výšky viac ako pol metra. Líšia sa farbou kvetov – zvyčajne sú žlté a oranžové, ale aj dvojfarebné, ich veľkosťou, plnosťou a tvarom. 
 
 
Aksamietnice svojou arómou zaženú komáre a iný nepríjemný hmyz. Okrem toho svojimi výlučkami regenerujú a ozdravujú pôdu.
 

Kapucínka

 
O kapucínke platí, že čím chudobnejšia je pôda, kam sme ju zasadili, tým bohatšie sú žiarivé kvety. Na vyhnojenom pozemku bujne rastie, ale málo kvitne. Semená sa vysádzajú v polovici apríla a v prvej polovici mája priamo do prekypreného záhonu, asi v dvadsaťcentimetrovej vzdialenosti po 2 až 3 kusy, najlepšie do už zavlažených jamiek alebo jarčekov. Dôležité: rastlinky neznášajú presádzanie, lebo sú krehké a ľahko sa poškodia. Listy kapucínok sú odolné proti voškám, ale rady si na nich pochutnávajú skočky a húsenice.
 
 
Kvety a listy majú podobnú pikantnú chuť ako žerucha alebo reďkovka, sú netradičným, no vhodným spestrením nátierok a polievok. Listy sa hodia do šalátov, polievok aj nátierok. Kvetmi môžeme ozdobiť jednohubky, nezrelé semená a malé púčiky sa dajú nakladať do octového nálevu ako kapary.
 

Gazánia

 
Gazánie si môžeme dopestovať z marcovej sejby v skleníku. Optimálna teplota na klíčenie je 21až 24 °C, vysádzame ich do exteriéru až po „troch zmrznutých“, teda koncom mája. Podmienkou úspešného pestovania je slnečné stanovište s ľahšou, dobre priepustnou pôdou. Rastliny dorastajú do výšky 20 až 25 cm, vyniknú vo väčších skupinách. Milujú plné slnko a pomerne dobre znášajú aj mierne preschnutie. Polievame ich vždy ráno. Charakteristickou zaujímavosťou je, že pútavé kvety jasných farieb sa dajú obdivovať len počas slnečných dní, keď je pod mrakom, zostávajú ich kvety zatvorené.
 
 
Gazánie roztvárajú svoje impozantné kvety len na niekoľko hodín – od desiatej prtepoludním po šestnástu popoludní. Podobne sa správajú aj odrezané kvety vo vázach.
 

Cínia

 
Cínie začínajú kvitnúť už v júni a ešte v októbri dokvitajú. V teplejších oblastiach sa cínie sejú priamo na stanovište, semená sa môžu vysiať už koncom apríla alebo začiatkom mája do prekyprenej pôdy. Ak je dostatočne teplá a zasejú sa okolo pätnásteho mája, rastliny vzídu za týždeň. Aj cínia má rada slnečné miesto v stredne ťažkej pôde Znesú aj menej hnojenú pôdu, ale potom sú menšie a nekvitnú tak bohato. Nedarí sa im na tienistých a polotienistých miestach. Keďže majú kríčkovitý vzrast, majú rady okolo seba priestor. Dorastajú do výšky 50 až 80 cm.
 
 
Cínie sú veľmi vhodné na rez. Vo váze, ak budeme denne vymieňať vodu, vydržia aj viac ako desať dní. Predtým než kvety dáme do vázy, treba im otrhať listy, aby zbytočne nezahnívali. Nechajú sa len tie, ktoré sú pri kvetoch.
 
Pripravila: BEATA VRZGULOVÁ
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -