Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Jazyky sú bránou do sveta

júl 26, 2010 - 11:18
Slávne Evanjelické lýceum, na ktorom v minulosti študovali známe osobnosti slovenskej histórie, bolo dlhé roky v budove na Palisádach. Dnes má sídlo v Petržalke na Vranovskej ulici. V hodnotení stredných škôl patrí dlhodobo k najlepším a jeho absolventi úspešne študujú na vysokých školách.
Foto: 

Okrem osemročného gymnázia s rozšíreným vyučovaním cudzích jazykov má v škola súčasnosti bilingválnu výučbu dokonca v dvoch jazykoch - anglickom i nemeckom. Dve nemecké triedy pribudli minulý rok po zlúčení Evanjelického lýcea so Spojenou školou Martina Luthera, v anglickom jazyku sa na tomto najstaršom bratislavskom gymnáziu vyučuje už od obnovenia školy v roku 1991.

Učitelia, pre ktorých je práca poslaním
Desiati americkí lektori, ktorí na Evanjelickom lýceu vyučujú prírodovedné predmety a náboženskú výchovu, nie sú bežní učitelia. „Na Slovensko prichádzajú z evanjelických cirkevných zborov v Amerike a svoju prácu berú skôr ako misijnú činnosť,“ hovorí riaditeľka školy Ing. Edita Prostredníková a dodáva: „Nechodia sem pre zárobok, pracujú za mzdu slovenského učiteľa a my im zabezpečujeme ubytovanie. Prichádzajú po skončení bakalárskeho štúdia alebo tesne po nástupe do dôchodku." Kto by však čakal, že učitelia, prichádzajúci z cirkevného prostredia, budú nudní prednášajúci, ten sa mýli.

Študenti na hodinách americkej literatúry nakrúcajú filmy, na angličtine nacvičujú divadelné predstavenia, lektori spestrujú vyučovanie rôznymi aktivitami – napríklad úlohou prísť do školy v oblečení, v akom nechodia každý deň. „Sú naozaj zruční a flexibilní. Prístup k študentom však majú veľmi striktný,“ popisuje ich prácu riaditeľka. „Na začiatku školského roka dostávajú žiaci pravidlá hry – čo musia urobiť, dokedy, čo sa od nich očakáva a vyžaduje, ako si môžu vylepšiť známku. Keď tieto pravidlá dodržiavajú, nenastávajú problémy.  Americkí lektori sú prínosom nielen pre našich žiakov, ale aj pre učiteľov. Aj takýto priamy prístup či spísanie pravidiel na papier sú veci, ktoré sa od nich my, slovenskí učitelia, môžeme naučiť.“

Ísť učiť na Slovensko je obohacujúce aj pre samotných lektorov. Maika Leier učí v škole druhý rok angličtinu. Ešte s kamerou v ruke, na ktorú nakrúcala divadelné predstavenie svojich štvrtákov, hovorí:  „Je to moje prvé učiteľské miesto po skončení školy a je skvelé, že tu učím aj s inými americkými učiteľmi.  Prišla som, pretože som chcela pracovať v inej krajine a tiež sa o nej niečo  naučiť. Študentom sa usilujem odovzdať nové poznatky a prebudiť v nich chuť učiť sa“.
John Covel je učiteľom angličtiny a matematiky. Na Slovensko a Evanjelické lýceum sa dostal prostredníctvom výmenného programu  na jeden rok.  Po skončení výmeny sa však rozhodol zostať na lýceu a je tu už tretí rok. Oceňuje najmä pozitívnu atmosféru. „Študenti sú všeobecne motivovaní učiť sa a dosahovať výsledky. Hoci učiť tu je veľmi odlišné od USA a má to svoje pozitíva i negatíva, som rád, že pôsobím práve na Slovensku,“ hovorí. Lektori priniesli študentom novinku aj v rámci mimoškolských aktivít. V piatok popoludní hrávajú s nimi bejzbal a zahrať si chodia dokonca aj minuloroční absolventi.

Jazyk otvára možnosti
Mnohí absolventi lýcea vďaka dobrej jazykovej príprave odchádzajú po maturite študovať do zahraničia. Úspešní sú i v získavaní rôznych štipendií na zahraničné študijné pobyty pre stredoškolákov. Evanjelické lýceum v Bratislave patrí v hodnotení stredných škôl dlhodobo k najlepším v úspešnosti na maturitách i umiestnení maturantov na vysokých školách. „Cirkevné školy všeobecne obstoja v hodnotení vždy lepšie ako štátne i súkromné školy,“ tvrdí Edita Prostredníková.

„Čo sa týka našej školy – v školskom roku 2008/2009 sme zo slovenského jazyka v externej maturitnej skúške boli najlepší na západnom Slovensku a všetci naši minuloroční maturanti, okrem jednej, ktorá začína študovať tento rok, pokračujú v štúdiu na vysokej škole.“ Vďaka dobrej úrovni nemá škola problém so záujemcami o štúdium. Každoročne pre nich organizujú Deň otvorených dverí, kde si môžu otestovať svoje vedomosti, zapojiť sa do otvorených hodín, prezrieť si priestory školy i internátu, oboznámiť sa s činnosťou krúžkov. Informácie o škole a jej ďalších aktivitách sú aj na stránke školy www.evlyceum.sk.

Autot: IVA KHRAPUNOVA
Foto: Tony Štefunko

- - Inzercia - -