Dnes je streda, 25.november 2020, meniny má: Katarína
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Kriminalita klesá, objasnenosť stúpa

marec 22, 2010 - 16:25
O bezpečnostnej situácii v Bratislave, ale aj v mestskej časti Petržalka, hovoríme s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom.
Vy ste rodený Bratislavčan. V ktorej štvrti ste vyrastali a ako si na ňu spomínate z chlapčenských čias?

Vyrastal som v Ružinove, v čase keď tam ešte stáli rodinné domy. Tie však napokon museli ustúpiť modernej výstavbe, ale veľmi ma teší, že šikovný starosta Slavomír Drozd dbá na to, aby sa zachovali také pekné miesta ako Štrkovecké jazero, či park. K Ružinovu sa budem vždy hrdo hlásiť. Zaujímavou perličkou je však aj to, že svoj študijný a teraz aj profesijný život trávim prakticky v okruhu 200 metrov. Na základnú školu som chodil k starému SND, stredná a vysoká škola, ako aj ministerstvo vnútra sú zase blízko seba pri Dunaji.

Ako minister vnútra máte prehľad o tom, ako to vyzerá s kriminalitou v jednotlivých bratislavských mestských častiach...

V rámci celého Bratislavského kraja klesla kriminalita v roku 2009 v porovnaní s rokom 2008 o vyše 400 trestných činov a zároveň stúpla objasnenosť z 22 % na takmer 24 %. Kriminalita v tomto období klesla v troch z piatich bratislavských okresoch, a čo je potešiteľné, vo všetkých stúpla objasnenosť. K významnému celkovému poklesu došlo v druhoch trestnej činnosti tak typických pre Bratislavu – napríklad počet krádeží v bytoch klesol o 34 %, vlámaní do chát dokonca až o 46 % a krádeží motorových vozidiel o 25 %.

Iste k tomu prispievajú aj aktivity v oblasti prevencie...
Áno, polícia v hlavnom meste pokračuje v mnohých úspešných a mediálne známych preventívnych projektoch. Cieľovou skupinou projektu Póla radí deťom sú deti v predškolskom veku. Prostredníctvom pracovného zošita sa učia, ako sa chrániť pred nebezpečenstvom. Projekt Správaj sa normálne je určený pre žiakov základných škôl a v tomto školskom roku sa do neho zapojilo vyše 2000 žiakov. Predchádzaniu trestnej činnosti sa venuje aj osvetová akcia KRIMI-INFO-STÁNOK, ktorú polícia realizuje v spolupráci s obchodným centrom POLUS a na vreckové krádeže je zameraný projekt Očami zlodeja, v rámci ktorého sú informačné plagáty umiestňované na staniciach, trhoviskách, či obchodných centrách. Bezpečnosť cestnej premávky s dôrazom na ochranu tých najzraniteľnejších, teda detí, je obsahom projektov Detský regulovčík a Aby deti nezomierali.

A čo preventívne projekty pre seniorov?

Samozrejme, nezabudli sme ani na dôchodcov. Projekt Seniori – list seniorom sa realizoval v rámci stretnutí v kluboch a domovoch dôchodcov a jeho úlohou bolo poskytnúť praktické rady a informácie ako sa chrániť pred podomovými podvodníkmi, vreckovými krádežami, vlámaním do bytových priestorov.

O Bratislavčanoch sa hovorí, že sú bezohľadní a arogantní šoféri – potvrdzujú to aj štatistiky?

Nie vždy musí ísť len o bratislavských vodičov... Ako výborný nástroj proti cestným pirátom sa ukazuje nový zákon o cestnej premávke z dielne ministerstva vnútra, čo potvrdzujú aj veľmi pozitívne štatistiky počas prvého roka jeho platnosti. V roku 2009 zomrelo na slovenských cestách o 38 % menej ľudí ako v roku 2008. V súčasnosti je už v parlamente aj novela tohto zákona, ktorá napríklad výrazne sprísni sankcie pre arogantných vodičov parkujúcich na miestach pre invalidov, čo je stále najmä v Bratislave problém.

V rozrastajúcich sa mestských častiach sa zvyšuje počet obyvateľov. Zvyšuje sa aj počet policajtov, ktorí sa starajú o ich bezpečnosť?
V uplynulom období sa podarilo zvýšiť počet policajtov v uliciach. Výrazne k tomu prispel vstup Slovenska do Schengenského priestoru, ktorý umožnil presun 1300 tabuľkových miest z hraničnej polície predovšetkým do poriadkovej a dopravnej polície. Zároveň sme navýšili tabuľkové miesta aj z vlastných rozpočtových rezerv. Ukazuje sa totiž, že vyššia prítomnosť policajtov na uliciach má priamy vplyv na znižovanie kriminality. V Bratislave je v polícii ešte stále podstav, ale už len veľmi mierny. V priemere na jeden bratislavský okres to vychádza už len na 10 tabuľkových miest.

Petržalka je mestskou časťou, ktorú občania vnímajú ako priestor s veľkou frekvenciou drogovej trestnej činnosti. Ako polícia tento problém rieši a aké má výsledky?
Okres Bratislava V je podľa policajných štatistík po okrese Bratislava II okres s druhým najväčším výskytom drogovej trestnej činnosti. Od roku 2007 však Petržalka zaznamenáva pokles drogovej trestnej činnosti. Policajti sa snažia tento problém riešiť tak represívnymi ako aj preventívnymi opatreniami. Polícia vedie prehľady o miestach predaja drog, ako aj o miestach, kde dochádza k ich užívaniu. Zároveň spolupracuje s občanmi, ktorí priamo alebo anonymne nahlásia predaj drog v byte, prípadne zvýšený počet podozrivých osôb v ich okolí. V rámci preventívnych opatrení sú policajti zaradení do projektov prednášok na základných školách, kde sú jednou z tém aj drogy. V spolupráci s riaditeľmi sú na základných a stredných školách vykonávané preventívno – bezpečnostné akcie na vyhľadávanie a zisťovanie prítomnosti drog pomocou špeciálne vycvičených psov.


Autor: redakcia
Foto: isifa

- - Inzercia - -