Dnes je sobota, 29.január 2022, meniny má: Gašpar
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Nadštandardné bývanie v paneláku?

február 04, 2011 - 13:31
Byty v terasových domoch - obrovských čínskych múroch – so svojou spleťou chodieb podobných labyrintom a rozsiahlymi priestormi tvoria v rámci Petržalky najžažšie chránené a spravované domy. Obyvatelia takýchto domov už väčšinou našli spôsob, ako viac menej úspešne zabezpečiť ochranu seba a svojho majetku, ale priekopníkmi v tomto smere sú určite majitelia bytov v dome na Rovniankovej 14.
Foto: 
Okolo roku 2 000, keď väčšina Petržalčanov odkúpila byty do svojho vlastníctva, boli ešte spoločné priestory v mnohých domoch útočiskom najrôznejších živlov - narkomanov, partií skinheadov, bezdomovcov i kriminálnikov. V niektorých domoch vtedy zaviedli novinku - vrátnice  a vrátnikov. „Podľa nášho názoru je však človek tým najslabším článkom, takýto spôsob ochrany sa nám zdal neefektívny  a drahý. Vo výbore vlastníkov sme navrhli a obyvatelia na domovej schôdzi odsúhlasili návrh na ochranu domu kamerovým systémom a magnetickými kľúčmi. Boli sme prví v Petržalke, a možno aj na Slovensku,“ tvrdí Marcel Slávik, člen výboru vlastníkov bytov na Rovniankovej 14.
Takýto nadštandard si však vyžaduje nemalé finančné náklady, doteraz si vyžiadal niekoľko desaťtisíc eur!

„Je to vec pohľadu na vec: Chceli sme bývať v bezpečnom dome, na petržalské pomery nadštandardnom, a to niečo stojí. Ale monitorovanie priestorov pred vchodom a v spoločných priestoroch sa ukázalo ako účinné - odhalili sme prípady vandalizmu, stiahli sa odtiaľto všetci siedmi drogoví díleri, obyvatelia sa môžu cítiť bezpečne. Napomáha tomu aj spolupráca s Krajským riaditeľstvom policajného zboru - výjazdové skupiny majú kľúče od vchodu a počas výjazdov z času načas kontrolujú aj naše spoločné priestory. Za desať rokov sme tu nemali ani jedno vlámanie do bytu, ani jedno napadnutie, zaznamenali sme  len jednu drobnú krádež v spoločných priestoroch. Predovšetkým ale treba poďakovať samotným obyvateľom domu, že takéto projekty podporujú.“

Nič nie je zadarmo

Na Rovniankovej 14 nemajú len progresívny spôsob ochrany. Dom je zateplený a vyregulovaný, má vlastnú internetovú sieť a webovú stránku, je na facebooku a plánujú tu zaviesť bezdrôtový systém zberu dát z bytových meračov vody a plynu, rádiovo zberajú údaje z meračov tepla na radiátoroch. Do spoločných fondov však majitelia bytov platia jedno euro na meter štvorcový, čo je viac ako v mnohých iných domoch.

„Väčšina ľudí pochopila, že ak chceme mať nadštandard, nik nám nič nedá zadarmo. A boli aj takí, ktorí svoje byty predali a odišli do lacnejších. Na ich miesta prišli majitelia, ktorí sú ochotní za kvalitné bývanie zaplatiť.“
Nemožno čakať, že všetkých sto sedem vlastníkov bytov bude mať na všetky otázky rovnaký názor. Aj v tomto dome bývajú na schôdzach búrlivé diskusie. No mali už pred rokmi šťastie, že si dokázali zvoliť taký výbor, v ktorom sa stretla pozitívna a konštruktívna konštelácia ľudí, schopných rozhodovať a predkladať riešenia. „Za celé roky sa len dvakrát stalo, že obyvatelia zamietli návrh, ktorý výbor predložil.“

Je vecou názoru, či je lepšie zachovať pivničné kóje a spoločné priestory spravodlivo podeliť medzi majiteľov bytov, alebo - tak ako v tomto dome - na mieste, kde dvakrát vyhoreli drevené pivnice, zriadiť jednu veľkú spoločnú bicykláreň, v druhej časti „zasadačku“ na schôdze vlastníkov a spoločné priestory prenajímať. Ak chcú obyvatelia domu využívať na odkladanie vecí niektorú zo spoločných miestností - napríklad bývalú kočikáreň, musia si ju prenajať za poplatok. „Pri takom veľkom počte vlastníkov bytov nikdy nevyhoviete všetkým, vždy sa musí menšina podriadiť väčšine,“ argumentuje Marcel Slávik, ktorý je aj podpredsedom Združenia domových samospráv v Petržalke.

A ešte jednou novinkou sa môže dom na Rovniankovej 14 pochváliť  - susedskou knižnicou, ktorá vznikla na podnet riaditeľa miestnej knižnice  a ujala sa. Na poličke pri výťahu si hociktorý obyvateľ domu môže vybrať knihu, po prečítaní ju vráti alebo posunie susedovi, a ak má doma knihu, ktorú už čítať nemieni, venuje ju susedskej knižnici. Tento prostý spôsob kolobehu  kníh sa už udomácnil aj v susedných vchodoch a zrejme nájde aj ďalších nasledovníkov. Prospieva totiž nielen ku skultúrneniu, ale je i sympatickým prejavom susedskej spolupatričnosti .
Kto by chcel navštíviť dom na internete, môže tak spraviť na adrese: www.rovniankova14.sk.

Autor: ĽUDMILA GRODOVSKÁ
Foto: autorka

- - Inzercia - -